Kroki w różnych odcieniach patriotyzmu
„Ludzie do Wrocławia przyjeżdżają po medale, przyjeżdżają po wspaniałą atmosferę, a my postanowiliśmy to wszystko połączyć“. Nowa odsłona maratonu WrocWalk w biało-czerwonym motywie Dnia Niepodległości.
– Jeździliśmy po różnych imprezach na terenie całej Europy i podpatrywaliśmy co jest ciekawego – co moglibyśmy we Wrocławiu zaimplementować. […] W Amsterdamie, który jest – tak jak Wrocław – mieszanką różnych kultur i miejscem spotkań widzieliśmy, że oprócz tego, że ludzie biegają w maratonach, to dzień przed maratonem chodzą w zorganizowanych grupach. Jak później dopytaliśmy, okazało się, że liczba uczestników maratonu jest taka sama jak liczba pieszych wycieczek po Amsterdamie. Kiedy przyjechaliśmy do Wrocławia postanowiliśmy trochę skorzystać z tej podpowiedzi – opowiadał w 2018 roku Wojciech Gęstwa – dyrektor WrocWalk Marathon, o tym skąd wziął się pomysł na stworzenie „spaceru na medal“. Wtedy był on jeszcze swego rodzaju „rozgrzewką“ przed głównym maratonem biegowym, wspólnym czasem dla rodzin i grup biorących udział w zawodach. Teraz, WrocWalk Marathon powraca w nieco innych, jesiennych okolicznościach i z nowym, patriotycznym motywem przewodnim. Będzie jedyną organizowaną przez władze miasta imprezą z okazji Dnia Niepodległości.
W dzień Narodowego Święta Niepodległości, wszyscy chętni będą mieli możliwość zwiedzenia Wrocławia wraz z miejscami, które nie zawsze są dostępne na co dzień oraz wzięcia udziału w okolicznościowych warsztatach. Uczestnicy WrocWalk Marathon, po wcześniejszym dokonaniu zapisu, odbiorą mapę – kartę uczestnika z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. Docierając do każdego z nich – otrzymają pieczątkę i będą mogli dane miejsce zwiedzić lub skorzystać z dodatkowych, zaplanowanych dla danej lokalizacji, aktywności . Czas pokonania wszystkich punktów nie jest istotny, ponieważ nie chodzi tu o konkurowanie – w wydarzeniu liczy się jedynie udział, spacer w doborowym gronie oraz poznawanie historii miasta. Jednakowoż uczestnicy, którzy zbiorą wszystkie pieczątki na danej trasie, otrzymają na „mecie“ medal z wizerunkiem Orła Białego używanego w dwudziestoleciu międzywojennym i biało-czerwoną emalią.
Organizatorzy zachęcają do podjęcia wyzwania grupowo. – Chcemy przede wszystkim zaprosić wszystkich mieszkańców Wrocławia – zarówno mieszkających w Stolicy Dolnego Śląska od lat, jak i nowoprzybyłych do jeszcze lepszego poznania naszego wspólnego Miasta Spotkań – dodaje Wojciech Gęstwa. Do wyboru są trzy różne, tematyczne trasy: Wrocławskie Muzea i Kościoły, Trasa Sportowa (i najdłuższa) oraz Trasa Rodzinna. W ramach pierwszej uczestnicy odwiedzą między innymi Muzeum Pana Tadeusza, Pałac Królewski, Arsenał Miejski, Wieżę Matematyczną, Katedrę św. Wincentego i św. Jakuba, Klasztor Bonifratrów czy Kościół Opatrzności Bożej. Druga trasa ma swoje punkty kontrolne głównie w parkach i wśród terenów zielonych, np. w Parku Grabiszyńskim, Południowym, Szczytnickim, na Wyspie Słodowej czy na Stadionie Olimpijskim. Dodatkowo w tych miejscach na uczestników czekają atrakcje związane ze speedwayem, futbolem amerykańskim czy bulami. Trasa Rodzinna zawiera punkty kontrolne znajdujące się w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie, ale zapewniające rozrywkę dla najmłodszych. W planie są między innymi: warsztaty muzyczne w Narodowym Forum Muzyki, wystawa lalek w Muzeum Teatru, zwiedzanie (wraz z przymierzaniem scenicznych strojów z minionych widowisk) Opery Wrocławskiej i Teatru Muzycznego Capitol oraz Starego Ratusza – Muzeum Miejskiego Wrocławia.
– Pokazujemy, że patriotyzm ma bardzo różne odcienie: od wspominania wydarzeń historycznych dzięki inscenizacjom i wystawom, przez działania proekologiczne i dbanie o lokalne środowisko naturalne, aż po reprezentowanie swojej małej ojczyzny w rozgrywkach sportowych i doskonalenie swojej formy fizycznej. Choć niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, takie małe działania to także element patriotyzmu, który jest najważniejszym pojęciem, z którym należy zaznajomić uczestników każdej z form świętowania naszego najdonioślejszego święta narodowego – dodaje Gęstwa.
Zapisy na maraton odbywają się na stronie: www.wrocwalkmarathon.pl. Na początek dostępnych jest 1400 pakietów startowych, a zapisy trwają do ich wyczerpania lub do dnia wydarzenia.
miasto
Wielka taneczna integracja – Rueda na Rynku
Ivan Prinus - 25 kwi 2022Tańczyć na oczach setek ludzi w samym sercu Wrocławia – to opcja dla najbardziej odważnych... Gorące rytmy, dużo uśmiechu i trzy godziny salsy rueda – tak wyglądała w ...
Jadalne miasto – Ryneczek Jemiołowa w nowej odsłonie
Aleksandra Dudra - 03 paź 20221 października na wrocławskim Ryneczku Jemiołowa odbył się Piknik Jadalne Miasto w ramach inauguracji działalności Bazaru Krótka Droga. Była to okazja, aby poznać lokalny...
Uwaga! Śmieciarka jedzie! – grupek ciąg dalszy
Agnieszka Zwolińska - 06 wrz 2022Śmietnik pełen jest nie tylko znanych nam śmieci. Często znajdziemy tam meble, różnego rodzaju obrazy, ramy - przedmioty, które może i nie pasują do naszego wystroju czy l...