Czy wrocławskie MPK dziś już jebło? – grupki facebookow …
Wrocław, MPK, MPK Wrocław - to jedne z najczęstszych fraz, które wpisujemy na Facebooku, gdy chcemy dowiedzieć, czy tramwaj lub autobus ma szansę jeszcze przyjechać. Co znajdujemy? Na drugim miejscu wyskoczy nam fanpage Czy wrocławskie MPK dziś już jebło? Tuż za oficjalnym profilem MPK Wrocław
Z facebookowych grupek sąsiedzkich przechodzimy na grupki wrocławskie – pisaliśmy już o śmieciarce i o roślinkowej pomocy. Przyszedł czas na jedną z najpopularniejszych stron wrocławskich – Czy wrocławskie MPK dziś już jebło?
Niebieskie tramwaje to poniekąd symbol Wrocławia – mogą dorównywać nawet i krasnalom. Skąd tak duża popularność MPK Wrocław? Zasługa znanego wszystkim prezesa? Liczba komunikacyjnych problemów? A może, ku temu skłaniam się najbardziej, popularność fanpage’a Czy wrocławskie MPK dziś już jebło?
– Fanpage powstał pod koniec marca 2018. Miał być żartem, który pożyje w Internecie kilka dni – jak widać, wyszło nieco inaczej – mówi Sebastian Witulski, administrator Czy wrocławskie MPK dziś już jebło?
Jak wyszło? 4 lata funkcjonowania i ponad 65 tysięcy polubień strony. Więcej niż na oficjalnej stronie MPK Wrocław (różnica o prawie 10 tysięcy). A co ważniejsze, CWMPKDJJ? stało się prężnie działającą społecznością. Setki komentarzy i tysiące polubień nawet przy jednym poście. Osoby komentujące wymieniają się informacjami, podsyłają zdjęcia, omawiają stan wrocławskiego MPK. Wszystko to okraszone komentarzem admina. Często jednozdaniowe, a nawet jednowyrazowe, pozwala rozpalić dyskusję pod postem.
Idea powstania
– Pierwsza myśl o założeniu CWMPKDJJ? powstały, gdy pracowałem w okolicach FAT-u i codziennie po pracy przeżywałem koszmar podczas powrotu linią 136 na Gaj. Autobus często nie przyjeżdżał lub pojawiał się spóźniony o kilkadziesiąt minut. Zdarzało mi się wracać pieszo do domu – docierałem szybciej niż nieszczęsną 136-tką. Gdy zakładałem fanpage, pracowałem już w Grunwaldzki Center. Wiązało się to z podróżami linią 146, która nie była lepsza niż 136-tka. Fanpage założyłem siedząc w pracy, był to okres bezpośrednio przed Wielkanocą – nie było maili do rozpracowania, internety do oglądania też już się skończyły. Razem z kolegami i koleżankami z pracy zaczęliśmy gadać na tematy wszelkie, wszyscy jak jeden mąż żalili się na wrocławskie MPK. Powiedziałem o swoim pomyśle na fanpage współpracownikom i już 15 minut później Jebło zaczęło swoje życie w sieci – mówi administrator fanpage’a
MPK Wrocław ma 21 stałych linii tramwajowych i 120 autobusowych. Dedykowane rozkłady jazdy, setki przystanków i kilkanaście ważnych punktów komunikacyjnych. Dorzućmy do tego remonty torowisko, zmiany tras, zdarzają się zepsute pojazdy. Komunikacja miejska to jedno z najważniejszych przedsięwzięć i spółek w mieście.
Momenty nie-chwały MPK Wrocław
Zapytałam Sebastiana, co zapadło mu najbardziej w pamięci:
Parę rzeczy:
1. Skala zainteresowania już na samym początku istnienia fanpage’a. Pierwszą wiadomość, że jebło na Dominikańskiej dostałem mniej więcej 2 godziny od jego założenia. Liczba zgłoszeń była tak wielka, że nie nadążałem z publikacją postów. Dlatego powstała grupa Korespondenci MPK Wrocław, gdzie userzy informują o utrudnieniach na wrocławskich torowiskach i drogach.
2. Hat-trick na Strzegomskim.
3. Sterta kalendarzy z jebnięciami, która co roku zawala moje mieszkanie, i które są później wysyłane do Korespondentów.
Grupa Korespondenci MPK Wrocław to społeczność licząca ponad 50 tysięcy osób. Nie ukrywam, to pierwsza rzecz, którą sprawdzam, gdy mój tramwaj nie podjedzie. Relacje, informacje o utrudnieniach – często szybciej niż oficjalny profil MPK Wrocław.
Kalendarze z “jębnieciami” to szczególne przedsięwzięcie. Coroczny kalendarz ze zdjęciami i cytatami. Natrafiłam na zdjęcie z cytatem z wersji na rok 2022: “Twoje serce jest tam, gdzie Twoje jebnięcie. Musisz je odnaleźć, aby wszystko nabrało sensu”. Dochód z zeszłorocznej sprzedaży został przekazany na Ekostraż. Koszt ozdobienia ściany takim kalendarzem to 35 zł.
Popularność Jebło
– Po pierwsze, ludzie poszukiwali informacji nt utrudnień w ruchu, chcieli wiedzieć, czy i jak dotrą do pracy/szkoły. MPK Wrocław w sposób niewystarczający informowało o utrudnieniach w ruchu i ludzie naturalnie poszukiwali informacji w innych miejscach. Po drugie, dużo zrobiła też heheszkowa konwencja fanpage’a – w ramach śmiechu przez łzy Korespondenci stworzyli miliony memów, copypast etc. Może to będzie zbyt odważna teza, ale wydaje mi się, że Jebło mocno nagłośniło tragiczny stan komunikacji miejskiej we Wrocławiu – co przełożyło się na zwiększenie środków na remonty torowisk itp. I po trzecie, przez długi czas fanpage był prowadzony atrakcyjnie dla usera – utworzyła się społeczność Korespondentów, którzy poza pozyskiwaniem informacji gdzie jebło, mogli również brać w udział w różnych aktywnościach,, jak np. wybieranie najlepszego Jebnięcia miesiąca, najgorszej linii tramwajowej itp. Ostatnio, przez brak czasu, nie prowadzę fanpage’a w sposób tak angażujący jakbym chciał, ale wierzę, że uda mi się wrócić na odpowiednie tory (o tym samym marzą wrocławskie tramwaje :D) – mówi Sebastian.
Prowadzenia fp o takim zasięgu wymaga dużego nakładu czasowego i – nie oszukujmy się, przez to też – finansowego. W 2019 powstał Patronite, gdzie każdy chętny/a mogę wesprzeć działanie Sebastiana, ale też w znacznej części Korespondentów i Korespondentek.
Czy wrocławskie MPK już dziś jebło? to nie tylko same MPK, jak mogłoby się wydawać. Fanpage i Sebastian komentują również wrocławską rzeczywistość, dorzucając do tego temat przewodni
Jebnięcia vs MPK
Czy MPK reaguje na wpisy?
– Już nie reaguje. Kiedyś próbowali być fajni i czasem nawiązywali do wpisów z fanpage’a albo go oznaczali. Od jakiegoś czasu (zapewne z nakazu prezesa MPK) ich reaktywność w tym temacie jest zerowa. Niemniej fanpage jest śledzony przez MPK, bo zdarza się, że prezes na swoim profilu odniesie się do jakiegoś posta z Jebło – mówi Sebastian.
Oprócz liczby samych informacji na temat tego, co dzieje się na trasach, na stronie znajdziemy też często osobiste komentarze i wpisy admina na temat stanu wrocławskiego MPK. Komentarzy pod takimi postami jest mnóstwo – pasażerowie wymieniają się opiniami, spostrzeżeniami. Co sprawia, że MPK Wrocław budzi tak duże emocje?
– Przede wszystkim spychologia i tuszowanie porażek. Jeśli coś w MPK się udało – to na fanpage’u sukces zostanie odtrąbiony z gigantyczną pompą. Jeśli coś jest nie tak, to MPK albo udziela bardzo zdawkowych informacji (jak np. w legendarnych wpisach z informacją BRAK PRZEJAZDU w przypadku, gdy dochodziło do wykolejeń), albo zrzuca winę na inne podmioty (np. w przypadku biletomatów, które okradają ludzi). Żenująca była też „walka” z rosnącą liczbą wykolejeń, która polegała na tym, że MPK wymyśliło sobie, że część wykolejeń zacznie nazywać ROZJECHANIAMI. W excelu wykolejeń było mniej, więc można było ogłosić wielki sukces, a tymczasem faktycznie takich zdarzeń było więcej – mówi Sebastian.
Poruszaliśmy już problem bezpłatnej komunikacji. Ceny biletów wzrastają co jakiś czas, co również wzbudza ogromne emocji wśród osób poruszających się po mieście miejską komunikacją.
Festiwal Pierogów Świata na Nowym Targu
Agnieszka Zwolińska i Maria Jurasz - 11 wrz 2022Gruzińskie pierożki chinkali, afgańskie bolani, a może japońskie gyoza? Festiwal Pierogów Świata na Placu Nowy Targ!
Zbiórka Ivana Mateusha – komentuje Dominika Liniewska
Dominika Liniewska - 29 maj 2022Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu postanowił wrócić i dołączyć do walczących żołnierzy, organizując transport darów z Polski. Mówi, że w Ukrainie zostali już sa...