Ekspozycja na kolor
Podobno pomarańczowy to kolor witalności, kreatywności, zabawy i bliskości. Rozgrzewa, rozjaśnia, dodaje energii i pobudza ambicję. Choć osobiście mam wrażenie, że w dużych dawkach bywa męczący. Co czujesz, kiedy myślisz o kolorze pomarańczowym? – pytają Patrycja Mastej i Magdalena Skowrońska - twórczynie Interaktywnej wystawy Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy.
Wernisaż wystawy z pomarańczem w roli głównej to otwarcie kolejnej części cyklu Spektrum światła/Ekspozycja na kolor, który eksploruje kolejne barwy spektrum światła widzialnego. W poprzedniej odsłonie był to kolor czerwony, a w planach na kolejne lata są już między innymi żółty i zielony.
Projekt umożliwia percepcję i eksplorację kolorów za pomocą wszystkich zmysłów, indywidualnie oraz w towarzystwie innych osób. Każda barwa odznacza się inną energią i częstotliwością, co Ekspozycja na kolor pozwala odczuć na własnej skórze. Jako że głównym bohaterem jest pomarańczowy, wystawa zachęca do kreatywności, badania granic w relacjach, a przede wszystkim nieskrępowanej, intuicyjnej zabawy.
Wrażenie wielozmysłowego doświadczenia w czasie otwarcia wystawy wzbogacała – wyjątkowo smaczna i bogata w witaminę C – instalacja organoleptyczna autorstwa Michaliny Kosteckiej. Wystąpiły w niej pomarańcze, marchew, dynia, bataty i wiele innych warzyw i owoców w wiadomym kolorze.
Elementy, które pozwolą na zanurzenie się w pomarańczowej energii, to m.in.:
Kwiaty wibracji, czyli układanie elementów na wielkoformatowej magnetycznej panoramie. Można ułożyć swoje centrum energetyczne, jak zachęca instrukcja, można coś zupełnie innego.
Smak wspak – wraz z drugą osobą wymyślamy danie na podstawie listy składników podanych na kaflu oraz jego historię.
Hurra-hop! – zabawa z dmuchanymi piłkami i hula hop – na samodzielnie określonych zasadach, solo lub w towarzystwie.
Nos w nos – zbliżamy swój nos do elementu w kształcie nosa przymocowanego do ściany i zastanawiamy się, jakie wspomnienia wywołuje w nas zapach.
Samoobsługowe muzeum
Udało mi się porozmawiać z autorkami Ekspozycji na kolor Patrycją Mastej i Magdaleną Skowrońską (studio On Dream http://ondream.eu/) o tym, w jaki sposób barwa, przestrzeń i dizajn oddziałują na ciało, a także o idei samoobsługowego muzeum jako przestrzeni umożliwiającej osobisty kontakt ze sztuką.
W barwie można opisać wszystkie zachowania ludzkie i tak naprawdę wszystkie jakości, którymi żyjemy. Zaczynając od braku, czyli od białego i czarnego, idąc przez czerwony aż do fioletu, możemy opisać wszystko. Cały świat i to jak żyjemy, jak się zachowujemy. To jest akurat niesamowite. Zajmuję się, i Patrycja też, badaniem barwy. Mieszamy jakości psychoterapeutyczne i artystyczne, i cały czas siedzimy w tym temacie. Są na ten temat badania naukowe. Prowadzimy też jakby eksperymentalne działania w samej przestrzeni wystawy. Wystarczy spojrzeć na dzieci, które na nią przychodzą. Niektóre – wrażliwsze – w czerwieni odpadały, bo ich układ nerwowy był porażony, a te, które były niedystymulowane dostawały więcej energii – mówi Magdalena Skowrońska
Na tym terytorium, zwłaszcza w tej trudnej architekturze schronu, można naprawdę rozluźnić ciało i dostać się do treści, które może oferować sztuka. […] Rozgaszczając się w tej przestrzeni, odzyskując ją dla siebie, sprawdzając ją, dotykając, angażując się, nawet zasypiając, będąc tam. Wystawa daje wytchnienie, jest ważnym punktem na osi zwiedzania, więc fajnie, żeby takie wytchnienie działało permanentnie. A samych materiałów starcza na rok – dodaje Patrycja Mastej.
Z interaktywnymi scenografiami można eksperymentować na drugim piętrze MWW od 12 maja do 31 grudnia 2022. Wystawie będą towarzyszyły wydarzenie edukacyjne – naukowe, literackie, plastyczne, ruchowe oraz muzyczne. Adresowane będą do różnych grup osób: dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością wzrokową.
„Abakanowicz. Totalna” – wystawa przygotowywana latami
Kacper Bednarz - 15 gru 2021Na tę wystawę Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowywało się kilka lat: totalna prezentacja dorobku artystycznego Magdaleny Abakanowicz, najbardziej znanej na świecie wspó...
57. Jazz nad Odrą – Wrocław ponownie stolicą jazzu
Katarzyna Bagińska - 07 wrz 2021Już za kilka tygodni jazz znów zabrzmi nad Odrą. W dniach 15-19 września, na scenie Teatru Polskiego i Impartu, wystąpi śmietanka muzyków, którzy po pandemicznej przerwie p...
7. Festiwal Malarstwa
Rafał Zdanewicz - 22 maj 2022Jeszcze tylko do 29 maja możemy wziąć udział w 7. Festiwalu Malarstwa i zobaczyć 7 wystaw w różnych galeriach, przygotowanych przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych.
Temat rzeka: Europejska Noc Literatury 2022 w cieniu Odry
Aleksandra Dudra - 22 sie 2022W sobotę odbyła się 11. edycja Europejskiej Nocy Literatury. 10 artystów i artystek przeczytało fragmenty książek w 10 lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Tegoroczny ...