Jak tam na Ołtaszynie? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]
calendar 02 sie 2022 12:00

Jak tam na Ołtaszynie? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]

Wracamy z kolejną dawką sąsiedzkiej uprzejmości. Dzisiaj w ramach serii “Sąsiedzki Wrocław” przyjrzymy się grupie “Ołtaszyn Jest Najważniejszy”. Znowu zalało pod wiaduktem? Albo ktoś zgubił kotka? Nie trzeba się martwić, sąsiedzi pędzą z pomocą!

Początki

Grupę założył Jarosław Kałucki w 2011 roku, ponieważ zauważył, że ludzie nie  mają informacji o miejscu, gdzie tak naprawdę żyją. “Jestem dziennikarzem i pracowałem wiele lat w mediach wrocławskich, stwierdziłem, że ludzie mają informację o tym, co się dzieje w świecie, w Polsce czy nawet we Wrocławiu, ale nie wiedzą, co się dzieję w ich najbliższym otoczeniu”- mówi administrator. Nazwa grupy pochodzi od partii, która funkcjonowała w tamtych latach: “Polska Jest Najważniejsza”.

 “Ta grupa jest rodzajem społecznego researchu tego, co się dzieje, czy to poruszania się, czy w ogóle problemów w dzielnicy – dopowiada Pan Jarosław.

  Panują tam proste reguły, grupa nie może być śmietnikiem reklamowym, jest stricte do komunikowania się. Dodatkowo, nie każdy może być tam przyjęty, administracja stara się selekcjonować członków, wymogiem jest zaakceptowanie regulaminu. Na ten moment grupa ma prawie 9000 członków. 

 

Czym żyje Ołtaszyn?

“Ołtaszyn to miejsce, które systematycznie jest odcinane od miasta, na wiele sposobów. Przez to głównie tematem do dyskusji jest komunikacja” – tłumaczy Kałucki. 

 

Rzeczywiście na grupie pojawia się wiele postów dotyczących różnorakich problemów z komunikacją. Chociażby to, jak bardzo szybko poszła informacja o zalanych drogach na tej dzielnicy podczas deszczu 30.07. Drugim przykładem może być niezadowolenie wynikające ze słabej sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym.

 

Kolejnym często poruszanym tematem są…koty! Tak, dokładnie, członkowie grupy wrzucają zdjęcia czworonogów napotkanych na ulicy, by upewnić się, że kot nikomu nie uciekł.

 

Oprócz tego jest tam cała masa zwyczajnych ludzkich sąsiedzkich pytań i informacji. Czy to o półkolonię dla dziecka, czy o zagubioną hulajnogę. Mieszkańcy i członkowie grupy informują także o takich rzeczach, jak zanieczyszczona woda w kranach.

 

 

Sąsiedzkie zacieśnianie więzi.

“Oczywiście ludzie się tam znają, poznają czy chociażby kojarzą się, szybkie są akcje jak gubią się zwierzęta – jest pozytywny odzew wśród komentujących, którzy pomagają. Ludzie wymieniają się takimi prostymi, banalnymi i użytecznymi informacjami” podkreśla Pan Jarosław.

Nie można być całe życie poważnym, więc oprócz informacji użytecznych są też po prostu humorystyczne wstawki lub informacje o różnych wydarzeniach i imprezach wrzucane przez członków. Tak na rozluźnienie atmosfery.

 

 

 

W ramach serii “Sąsiedzki Wrocław” przygotowywane są przez nas informację na temat grupek na facebooku, na których toczy się życie każdego z wrocławskich osiedli. Te grupy, są dowodem na to, jak bardzo potrzebna jest komunikacja międzysąsiedzka. Informację, które się tam pojawiają, mogą być pozornie banalne albo niepotrzebne, jednak taka wymiana  po prostu ułatwia życie.

 

Co ciekawego na  Osiedlu Klecina? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]

Tydzień temu było o roślinach, ale dziś wracamy z kolejną dawką sąsiedzkich życzliwości i trudności. Następna grupka do sprawdzenia to Osiedle Klecina!

1 komentarzy opublikowany 1 rok temu

Sztuka na Grunwaldzie – warsztaty i spacery z przewodnikami

Fundacja Ładne Historie zaprasza na udział w projekcie “Osiedle dla sztuki”, gdzie czekają na nas warsztaty kreatywne, które będą tłumaczone również na język ukraiński, spacery przystosowane dla osób z niepe...

0 komentarzy opublikowany 1 rok temu

Psie socjalizacje – skąd we Wrocławiu spacery behawioralne? …

Kiedyś na podwórku za płotem i w budzie, dzisiaj pełnoprawny członek rodziny. O wychowanie psa dba się już prawie tak jak o wychowanie własnych dzieci. Aby pomóc właścicielom niesfornych, rozbrykanych, płochliwych...

0 komentarzy opublikowany 2 lata temu

Nowy basen we Wrocławiu – Aquapark na Brochowie

Basen zewnętrzny z ogródkiem, jacuzzi, strefa saunowa, siłownia i sale do fitnessu i jogi - to wszystko znajdziemy w nowym Aquaparku na Brochowie we Wrocławiu. Obiekt jest otwarty od 5 lipca na ulicy Polnej 10 i już cies...

0 komentarzy opublikowany 1 rok temu

Tajemnice Wrocławia, czyli kilka faktów o stolicy Dolnego Ślą …

Oktawia Ludkiewicz - 03 lut 2022

Wrocław to miasto o niezwykle interesującej historii. Tradycja mówi, iż gród we Wrocławiu został założony przez czeskiego księcia Wratysława w latach 915-921, a za datę...

Gdzie na śniadanie we Wrocławiu?

Redakcja Bluetram - 12 cze 2023

Śniadanie to ponoć najważniejszy posiłek dnia. W trakcie tygodnia często nie mamy czasu o to zadbać. Oto nasza lista, pięciu lokali, gdzie zjecie smacznie, szybko i przede w...

Co u Ciebie, nowe Nadodrze? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]

Przemek Jankowski - 12 lip 2022

Co można znaleźć w wrocławskich parkach? Jak Przedmieście Odrzańskie wygląda dziś, a jakie było kiedyś? Gdzie znaleźć specjalistę w okolicy Ołbina? Gdzie odbywa się ...

Co gra na przedmieściach Grabiszyna? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]

Przemek Jankowski - 19 lip 2022

Lokalna grupa grabiszyńskiej społeczności jest jak osiedlowe podwórko. Są dla mieszkańców i mieszkanek miejscem, gdzie mogą się wzajemnie wspierać, aktywizować, zniechę...