
Ogólnopolski foresight z Wrocławiem w czołówce
Wrocław znalazł się w ścisłej czołówce miast przyszłości – przewiduje się, że jest drugim, tuż po Warszawie, najlepiej przygotowanym na przyszłość miastem w Polsce. Aglomerację wyróżniono w Rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 – foresight'cie, opracowanym przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.
Foresight (czym właściwie jest – wyjaśnię później) podaje, że społeczeństwa na całym świecie stoją przed ogromnymi wyzwaniami takimi jak zmiany klimatu, wymagająca szybkiego ograniczenia emisja CO2, ochrona zasobów naturalnych czy postępująca w szybkim tempie urbanizacja. Twórcy Rankingu PMP 2050 opisują go w raporcie jako część kampanii społecznej, która ma rozpocząć debatę publiczną na bazie argumentów i przewidywań zaproszonych do rozmów ekspertów.
– Słynny amerykański architekt i futurolog Buckminster Fuller przypominał, że mamy być architektami przyszłości, a nie jej ofiarami. Słowa te nabierają nowego znaczenia w XXI w., kiedy do mieszkańców, samorządowców, urbanistów i inwestorów dociera powoli świadomość, że transformacja polskich miast, związana ze zmianami klimatu i ewolucją stylów życia jest nieuchronna. […] Samorządy i inwestorzy budują, ale przedsięwzięć na miarę europejską, inwestycji modelowych, wyznaczających trendy jest wciąż zbyt mało – opowiada Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.
Po co nam prognozowanie?
Foresight jest dyscypliną badawczą, która narodziła się z potrzeby krytycznego namysłu nad konsekwencjami podejmowanych dzisiaj decyzji strategicznych. Choć wybiega daleko w przyszłość i bada wpływ nieistniejących jeszcze rozwiązań na rzeczywistość, to każdą taką podróż kończy powrotem do teraźniejszości. Ostatecznie bowiem to dzisiejsze decyzje poszczególnych interesariuszy przesądzają czy prognozy spełnią się lub nie.
Z punktu, w którym się znajdujemy, przyszłość nie jest zdeterminowana (choć istnieją również koncepcje mówiące odwrotnie). Ale każdy projekt budowlany, każdy oddany do eksploatacji budynek i każda decyzja co do wyboru technologii zastosowanej w budynkach czy obiektach infrastruktury, przybliża nas do realizacji pożądanych lub wręcz przeciwnie, negatywnych scenariuszy przyszłości. Wobec pilnego zadania wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w polskich miastach, foresight pomaga podejmować właściwe decyzje i zachęca do sięgania po właściwe innowacje.
Kolejne miejsce na podium
„Miasta przyszłości” to te, które w perspektywie najbliższych 30 lat mają szansę stać się nowoczesnymi i najlepiej dostosowanymi do zmieniającej się rzeczywistości aglomeracjami. A warunkują to m.in.: zmiany klimatyczne, ewolucja stylów życia i wykorzystywanie określonych innowacji.
Wśród podobnych polskich zespołów miejskich Wrocław zajął drugie miejsce. Pierwsze natomiast – Warszawa, trzecie Katowice, a czwarte – ex aequo – Poznań i Gdańsk. – To bardzo budujące, że cały czas Wrocław postrzegany i doceniany jest jako miasto nowoczesne. Miasto, które realizuje działa z myślą o przyszłości i o tym, jaka rzeczywistość czeka aglomeracje za kilkadziesiąt lat – mówi Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Zdaniem autorów pierwszego rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, wysoka pozycja Wrocławia wskazuje na jego zrównoważony rozwój. Zwrócono także uwagę na realizowane obecnie, proekologiczne (certyfikowane) inwestycje mieszkaniowe i biurowe.
biznes
lifestyle

Trzech nieprzygotowanych: Czym zajmuje się Odra-Niemen
Gościem czwartego odcinka podcastu „Trzech Nieprzygotowanych” był Dominik Rozpędowski ze Stowarzyszenia Odra-Niemen, główny koordynator akcji „Rodacy Bohaterom”.

Co ciekawego na Osiedlu Klecina? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]
Tydzień temu było o roślinach, ale dziś wracamy z kolejną dawką sąsiedzkich życzliwości i trudności. Następna grupka do sprawdzenia to Osiedle Klecina!

Wrocławskie tramwaje i ich patronaty
Wrocławskie MPK wybrało oryginalną formę uhonorowania wybitnych postaci związanych z miastem. Od początku tego roku ich nazwiska otrzymują nowe wrocławskie tramwaje Moderus Gamma 2. W planach są kolejni patroni i pat...

Tragedia Odry – co oznacza dla nas zatrucie rzeki
Skażenie Odry doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Tony śniętych ryb, zaburzony ekosystem – co oznacza dla nas zatrucie rzeki? Dlaczego tak długo trwa śledztwo i ustalenie przyczyny?
Tragedia Odry – co oznacza dla nas zatrucie rzeki
Ivan Prinus i Agnieszka Zwolińska - 19 sie 2022Skażenie Odry doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Tony śniętych ryb, zaburzony ekosystem – co oznacza dla nas zatrucie rzeki? Dlaczego tak długo trwa śledztwo i ustale...
Trzech nieprzygotowanych: Na czym polega praca rzecznika
Trzech nieprzygotowanych - 10 lis 2021W tym tygodniu gościem podcastu „Trzech Nieprzygotowanych” jest Tomasz Szozda, były rzecznik piłkarskiego Śląska Wrocław.
Wielowymiarowy dialog w centrum ludzi, nie tylko miasta
Kacper Bednarz - 06 paź 2021Przejście Świdnickie, znane dawniej jako kultowe miejsce spotkań i muzyki ulicznej, powraca jako przestrzeń dialogu społecznego, informacji i międzykulturowości w duchu less...
We Wrocławiu potrzebujemy więcej zielonych przestrzeni
Rafał Zdanewicz - 19 kwi 2022Na wrocławskim Ołbinie mieszkańcy mogą korzystać już z tzw. podwórek kieszonkowych. Jest siedem takich miejsc. Na początku kwietnia ogłoszono kolejny przetarg na budowę n...