
Ogólnopolski foresight z Wrocławiem w czołówce
Wrocław znalazł się w ścisłej czołówce miast przyszłości – przewiduje się, że jest drugim, tuż po Warszawie, najlepiej przygotowanym na przyszłość miastem w Polsce. Aglomerację wyróżniono w Rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 – foresight'cie, opracowanym przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.
Foresight (czym właściwie jest – wyjaśnię później) podaje, że społeczeństwa na całym świecie stoją przed ogromnymi wyzwaniami takimi jak zmiany klimatu, wymagająca szybkiego ograniczenia emisja CO2, ochrona zasobów naturalnych czy postępująca w szybkim tempie urbanizacja. Twórcy Rankingu PMP 2050 opisują go w raporcie jako część kampanii społecznej, która ma rozpocząć debatę publiczną na bazie argumentów i przewidywań zaproszonych do rozmów ekspertów.
– Słynny amerykański architekt i futurolog Buckminster Fuller przypominał, że mamy być architektami przyszłości, a nie jej ofiarami. Słowa te nabierają nowego znaczenia w XXI w., kiedy do mieszkańców, samorządowców, urbanistów i inwestorów dociera powoli świadomość, że transformacja polskich miast, związana ze zmianami klimatu i ewolucją stylów życia jest nieuchronna. […] Samorządy i inwestorzy budują, ale przedsięwzięć na miarę europejską, inwestycji modelowych, wyznaczających trendy jest wciąż zbyt mało – opowiada Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.
Po co nam prognozowanie?
Foresight jest dyscypliną badawczą, która narodziła się z potrzeby krytycznego namysłu nad konsekwencjami podejmowanych dzisiaj decyzji strategicznych. Choć wybiega daleko w przyszłość i bada wpływ nieistniejących jeszcze rozwiązań na rzeczywistość, to każdą taką podróż kończy powrotem do teraźniejszości. Ostatecznie bowiem to dzisiejsze decyzje poszczególnych interesariuszy przesądzają czy prognozy spełnią się lub nie.
Z punktu, w którym się znajdujemy, przyszłość nie jest zdeterminowana (choć istnieją również koncepcje mówiące odwrotnie). Ale każdy projekt budowlany, każdy oddany do eksploatacji budynek i każda decyzja co do wyboru technologii zastosowanej w budynkach czy obiektach infrastruktury, przybliża nas do realizacji pożądanych lub wręcz przeciwnie, negatywnych scenariuszy przyszłości. Wobec pilnego zadania wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w polskich miastach, foresight pomaga podejmować właściwe decyzje i zachęca do sięgania po właściwe innowacje.
Kolejne miejsce na podium
„Miasta przyszłości” to te, które w perspektywie najbliższych 30 lat mają szansę stać się nowoczesnymi i najlepiej dostosowanymi do zmieniającej się rzeczywistości aglomeracjami. A warunkują to m.in.: zmiany klimatyczne, ewolucja stylów życia i wykorzystywanie określonych innowacji.
Wśród podobnych polskich zespołów miejskich Wrocław zajął drugie miejsce. Pierwsze natomiast – Warszawa, trzecie Katowice, a czwarte – ex aequo – Poznań i Gdańsk. – To bardzo budujące, że cały czas Wrocław postrzegany i doceniany jest jako miasto nowoczesne. Miasto, które realizuje działa z myślą o przyszłości i o tym, jaka rzeczywistość czeka aglomeracje za kilkadziesiąt lat – mówi Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Zdaniem autorów pierwszego rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, wysoka pozycja Wrocławia wskazuje na jego zrównoważony rozwój. Zwrócono także uwagę na realizowane obecnie, proekologiczne (certyfikowane) inwestycje mieszkaniowe i biurowe.
biznes
lifestyle

„Trzech nieprzygotowanych“ na Bluetram.pl!
„Trzech Nieprzygotowanych“ to nowy podcast, produkowany przez Bluetram.pl, w którym prowadzący będą podchodzić nie zawsze poważnie do wydarzeń codziennych oraz swoich gości.

Co ciekawego na Osiedlu Klecina? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]
Tydzień temu było o roślinach, ale dziś wracamy z kolejną dawką sąsiedzkich życzliwości i trudności. Następna grupka do sprawdzenia to Osiedle Klecina!

Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki – Mural Marii Koterbskiej
Blisko miesiąc pracy, prawie 260 metrów kwadratowych i duet Czary-Mury - mural upamiętniający piosenkarkę Marię Koterbską można oglądać na ścianie budynku przy ulicy Teatralnej 26.

Rusza wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy
19 listopada na wrocławski Rynek powróci Jarmark Bożonarodzeniowy. Wrocławski jarmark zaliczany jest do najpiękniejszych w Europie, a corocznie odwiedzają go tysiące przyjezdnych z Polski i zza granicy. W tym roku jarm...
Szlakiem ukrytych skarbów osiedli
Kacper Bednarz - 23 prn. 2021Kolejne lokalne smaczki i historie wrocławskich podwórek, czyli premiera nowych „Opowieści z osiedli“. W drugim sezonie czeka nas podróż po osiedlach: Gajowice, Huby i Ró...
Jak działa miasto? Czy zatoki autobusowe odkorkują Wrocław?
Andrzej Padniewski - 07 gr. 2021Zdarza ci się stać czasami za autobusem, który wypuszcza ludzi na przystanku? Jeśli jesteś kierowcą i jeździsz po Wrocławiu samochodem, zdarza ci się to notorycznie. I czy...
Noc Muzeów we Wrocławiu
Maciek Walas - 07 mj. 2022Oświetlone przez gwiazdy galerie, niedostępne na co dzień w nocy miejsca, dedykowane wystawy oraz warsztaty. Co sprawia, że Noc Muzeów jest wyjątkowa?
„Trzech nieprzygotowanych“ na Bluetram.pl!
redakcja - 28 prn. 2021„Trzech Nieprzygotowanych“ to nowy podcast, produkowany przez Bluetram.pl, w którym prowadzący będą podchodzić nie zawsze poważnie do wydarzeń codziennych oraz swoich go...