
Planowany remont Wzgórza Partyzantów
Wrocław czeka na promesę rządu w postaci 19 milionów złotych i w ciągu kilku dni ogłasza przetarg na remont Bastionu Sakwowego. Dokumentacja rewaloryzacji części Wzgórza Partyzantów jest już gotowa.
Ze względu na brak należytej konserwacji Wzgórze Partyzantów niszczeje od dekad. O jego rewitalizację lata temu walczyli społecznicy, którzy zwrócili się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie budynków na Wzgórzu na listę zabytków, jednak bezskutecznie.
– Jak na dłoni widać, że Wzgórze Partyzantów umiera, a przecież jeszcze przed II wojną światową to było najpiękniejsze i najczęściej fotografowane miejsce we Wrocławiu. Teraz już nic z tego nie zostało – mówił już w 2014 r. Kazimierz Kloczkowski ze Stowarzyszenia Wzgórze Partyzantów. W lipcu 2014 r. miasto złożyło w sądzie okręgowym we Wrocławiu pozew przeciwko dzierżawcy pod zarzutem nieużytkowania terenu zgodnie z umową. Wyrokiem z 5 stycznia 2017 r. sąd nakazał rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego i wydanie miastu nieruchomości.
Wzgórze z zabytkową kolumnadą, która zamyka oś ulicy Teatralnej, jest częścią unikalnych ponapoleońskich rozwiązań krajobrazowych zrealizowanych w XIX wieku nad dawną średniowieczną fosą miejską. Odbudowa i rewaloryzacja budynków na wzgórzu, których twórcą był architekt – autor Opery Wrocławskiej, doprowadzi do powstania nowej osi w zabytkowym centrum, osi ul. Teatralnej, która połączy operę z kolumnadami i Gloriettą na wzgórzu. Wraz z pałacem Leipzigerów, są to dzieła jednego autora – Carla Schmidta.
– Gdy tylko dostaniemy promesę z Kancelarii Premiera, w ciągu kilku dni jesteśmy w stanie rozpisać przetarg na wykonawcę robót – zapewnia Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. Dokładnie 18 milionów, 51 tysięcy i 667 złotych – tyle Wrocław ma dostać w ramach programu rządowego Polski Ład na I etap remontu Wzgórza Partyzantów.
W nim planowana jest rewaloryzacja kolumnady z częścią placu i fontanną. W części podziemnej powstanie kawiarnia o powierzchni 200 mkw. Odrestaurowane zostaną również posadzki, sufity, ściany, oświetlenie oraz schody na wzgórze. Stropy tarasu nad kolumnadą potrzebują wzmocnienia, a zabytkowe balustrady – całkowitej wymiany. Zasadzona zostanie zieleń ozdobna, w nawiązaniu do stylu i kompozycji z XIX wieku.
Teren Bastionu graniczy z fosą miejską i promenadami nad fosą, które są również przeznaczone do kompleksowej rewaloryzacji. Odnowa obiektów w strefie Bastionu umożliwi zamknięcie obwodu zieleni otaczającej historyczne centrum Wrocławia i przeprowadzenie tras rowerowych w zieleni do wschodnich jego dzielnic.
miasto
biznes

Powstanie kolejny aquapark
W przyszłe wakacje wrocławianie będą mogli korzystać z nowego aquaparku, który budowany jest na Brochowie. Natomiast w 2023 roku powstanie trzeci taki obiekt. Magistrat ogłosił plany budowy kąpieliska na wrocławskim...

Kolejne stwory na mostach Pomorskich
Odrestaurowano już maszkarony, a na wieżyczki trafią również rzygacze, przedstawiające głowy wilków na wzór wiedźmińskiego medalionu.

Jak projektować nowoczesne biurowce? [komentarz]
Dzięki przemyślanej koncepcji i zastosowanym technologiom mogą sprzyjać efektywniejszej pracy i zarazem optymalizować koszty eksploatacji. Jakie udogodnienia są dziś najbardziej pożądane przez najemców? O trendach w...
Pumptrack na Maślicach gotowy na wiosnę
Kacper Bednarz - 22 gru 2021We Wrocławiu powstaje kolejny, czwarty pumptrack – przy ul. Królewieckiej na Maślicach. Budowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO), a jego koszt to pr...
Nowe życie portu widmo
Kacper Bednarz - 02 lis 2021Wrocławski Port Miejski przy ulicy Kleczkowskiej przez lata był w opłakanym stanie i ze względu na nieżeglowność Odry stracił swoją pierwotną funkcję. Niektóre z jego z...
Pięciogwiazdkowy hotel w zabytkowym pałacu Hatzfeldów
Kacper Bednarz - 22 lis 2021Dyskusje na temat pałacu Hatzfeldów trwały kilkanaście lat. W końcu, rok temu Urząd Miejski ogłosił przetarg na kupno działki znajdującej się w ścisłym centrum miasta ...