Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki – Mural Marii Koterbskiej
calendar 31 lp. 2022 12:00

Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki – Mural Marii Koterbskiej

Blisko miesiąc pracy, prawie 260 metrów kwadratowych i duet Czary-Mury - mural upamiętniający piosenkarkę Marię Koterbską można oglądać na ścianie budynku przy ulicy Teatralnej 26.

MPK Wrocław postanowiło uhonorować Marię Koterbską, której utwór “Wrocławska piosenka”, stał się poniekąd hymnem wrocławskich tramwajarzy i tramwajarek. Mural duetu Czary-Mury, czyli Marta Piróg i Marek Grela, przedstawia Marię Koterbską i tramwaj linii 17, której trasa mknie przez Sępolno, Zalesie i Krzyki. 

 

 

W całej inicjatywie kluczowe jest dla nas to, by ocalić ważne postaci od zapomnienia. By przenosić je także do świadomości kolejnych pokoleń. Pani Maria większość życia spędziła na Śląsku, w Bielsku. My też jesteśmy ze Śląska, więc to dla nas bardzo symboliczne zadanie – wyjaśnia Marek Grela.

 

 

Jak informuje MPK, mural znajduje się w ważnym miejscu komunikacyjnym, dając okazję wrocławianom i wrocławiankom, ale także turystom i turystkom, na podziwianie efektów pracy artystów bez wychodzenia z pojazdu.  

 

Mural przedstawiający piosenkarkę skomentował także syn Marii Koterbskiej, Roman Frankl.

 

Jestem wzruszony, dumny i szczęśliwy. Mama by Was wszystkich na pewno wycałowała! Dziękuję Wrocławiowi za tak wspaniałe pomysły. 

 

 

Kim była Maria Koterbska 

 

Maria Koterbska urodziła się w 1924 roku w Białej, była piosenkarką, której najpopularniejsze utwory to m.in. “Serduszko puka w rytmie cza cza”, “Parasolki”, czy właśnie “Wrocławska piosenka”. 

 

Muzykę do “Wrocławskiej piosenki” skomponował Jerzy Harald, a słowa napisała Krystyna Wnukowska.

 

Zdjęcia autorstwa Bartosza Chochołowskiego (MPK Wrocław). Zdjęcia z drona autorstwa Przemysława Płazy.

 

Te osoby pochodzą z Wrocławia! Znasz je wszystkie?

Istnieje wiele powodów, dzięki którym możemy chwalić się Wrocławiem. Piękne, zabytkowe miasto, niezwykły Rynek, który zachwyca swoim wyglądem turystów, ZOO czy chociażby wysoki poziom uczelni wyższych. Warto jed...

0 komentarzy opublikowany 12 miesięcy temu
fot. joey kyber / unsplash

Ogólnopolski foresight z Wrocławiem w czołówce

Wrocław znalazł się w ścisłej czołówce miast przyszłości – przewiduje się, że jest drugim, tuż po Warszawie, najlepiej przygotowanym na przyszłość miastem w Polsce. Aglomerację wyróżniono w Rankingu Polski...

0 komentarzy opublikowany 1 rok temu

Wrocławskie Linie Turystyczne

Zabytkowe tramwaje i autobusy Wrocławskich Linii Turystycznych wracają na nasze ulice. Już od 29 maja będziecie mogli wybrać się na przejażdżkę.

0 komentarzy opublikowany 8 miesięcy temu

Tarczyński Arena. Nowy sponsor Stadionu Wrocław

Tarczyński Arena, taką nazwę nosi od czwartku obiekt na wrocławskich Pilczycach. Firma Tarczyński S.A. - jeden z liderów branży spożywczej w Polsce, oficjalnie została tytularnym sponsorem Stadionu Wrocław. Umowę p...

0 komentarzy opublikowany 1 rok temu

Sztuka na Grunwaldzie – warsztaty i spacery z przewodnikami

Agnieszka Zwolińska - 27 lp. 2022

Fundacja Ładne Historie zaprasza na udział w projekcie “Osiedle dla sztuki”, gdzie czekają na nas warsztaty kreatywne, które będą tłumaczone również na język ukraiń...

„Trzech nieprzygotowanych“ na Bluetram.pl!

redakcja - 28 prn. 2021

„Trzech Nieprzygotowanych“ to nowy podcast, produkowany przez Bluetram.pl, w którym prowadzący będą podchodzić nie zawsze poważnie do wydarzeń codziennych oraz swoich go...

Noc Muzeów we Wrocławiu

Maciek Walas - 07 mj. 2022

Oświetlone przez gwiazdy galerie, niedostępne na co dzień w nocy miejsca, dedykowane wystawy oraz warsztaty. Co sprawia, że Noc Muzeów jest wyjątkowa?

Co ciekawego na  Osiedlu Klecina? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]

Karolina Winkowska - 30 sp. 2022

Tydzień temu było o roślinach, ale dziś wracamy z kolejną dawką sąsiedzkich życzliwości i trudności. Następna grupka do sprawdzenia to Osiedle Klecina!