
Śląsk doczeka się swojego muzeum?
Śląsk Wrocław po dziesięciu latach spędzonych na Stadionie Wrocław - doczeka się tutaj swojego muzeum. Drugą wiadomością, która powinna ucieszyć kibiców wojskowych - to fakt, że powstanie tutaj również pub sportowy, o który od dłuższego czasu apelowali kibice.
– Chcemy tu stworzyć miejsce, odwołujące się do wrocławskiej tożsamości, której Śląsk Wrocław jest częścią. Pokażemy tu historię klubu, zawodników, działaczy, ale chcemy też, by było to kolejne miejsce spotkań i powód, by odwiedzić ten stadion – mówił podczas czwartkowego briefingu Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Zarówno muzeum jak i pub znajdować się będą na poziomie esplanady, w pomieszczeniach między trybunami B i C, a najłatwiej dotrzeć będzie do nich, wchodząc na Stadion Wrocław od strony ul. Królewieckiej. Nad projektem muzeum pracował zespół złożony z przedstawicieli Stadionu Wrocław, klubu i pasjonatów historii Śląska Wrocław, który opracował wstępną listę eksponatów i ich obecnych właścicieli. Od lat wiadome było, że zbiory pamiątek związane ze Śląskiem są bardzo mocno rozproszone i zebranie ich będzie trudnym zadaniem. Autorzy projektu podkreślają jednak, że to zadanie zostało wykonane. Dodatkowo wykazano również możliwe do zdobycia materiały audiowizualne, w tym zapisy meczów z dawnych lat. Na ich podstawie stworzona została również koncepcja zwiedzania i najważniejsze punkty na trasie.
– Prace nad koncepcją muzeum i tym, co w środku się znajdzie, trwały przez kilka miesięcy. Korzystaliśmy z pomocy autorów najnowocześniejszych muzeów i wystaw w Polsce. Liczymy, że to miejsce będzie kolejną atrakcją nie tylko samego Stadionu, ale całego Wrocławia – tłumaczy Marcin Przychodny, prezes Stadionu Wrocław.
Zwiedzający poznają historię klubu od jego początków na gruzach miasta, poprzez pierwszy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, sukcesy z lat ’70 i ’80, kryzys, który zaprowadził drużynę aż do III ligi aż po drugie w kolekcji mistrzostwo z roku 2012. W muzeum ma znaleźć się miejsce, w którym przedstawieni zostaną najważniejsi zawodnicy i trenerzy oraz obiekty, na których WKS rozgrywał swoje mecze. Osobna część poświęcona ma być występom klubu na arenie międzynarodowej. – Jestem przekonany, że muzeum Śląska Wrocław będzie napawać dumą każdego kibica i jeszcze bardziej wzmocni identyfikację wrocławian z naszym klubem – podkreślał Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław.
Projekt ma być zgodny z obowiązującymi trendami dla tego typu obiektów, zawierać będzie stanowiska multimedialne i interaktywne. Znajdzie się tam również miejsce na udokumentowanie sukcesów innych sekcji wojskowego klubu. Poświęcona im część wystawy powstanie wewnątrz muzeum oraz na promenadzie pod trybuną C.
Drugim nowym miejscem na Stadionie Wrocław – będzie pub sportowy, który w założeniu ma działać przez cały tydzień. To miejsce, w którym każdy kibic będzie mógł obejrzeć transmisje sportowe. Przewidziano także ogródek piwny na zewnątrz.
Przetarg na budowę i uruchomienie muzeum Śląska Wrocław oraz pubu z częścią restauracyjną ma zostać ogłoszone przez Stadion Wrocław do końca września. W zależności od przebiegu przetargu i tempa pozyskiwania eksponatów prace mają potrwać około 18 miesięcy.
Wizualizacje projektu:

Wrocław i upalne temperatury – jak przetrwać w taką pogodę
Wakacje to wyczekany czas. Korzystamy z pięknej pogody i cieszymy się słońcem. Jak jednak przetrwać w słonecznym Wrocławiu, gdy prognozy pogody nie zapowiadają zachmurzenia, opadu, wiatru czy co najgorsze, obniżenia ...

Czy miasto może wyżywić się samo?
Miejska zieleń to drażliwy temat. Do tego zwykle kojarzy się z roślinnością ozdobną, a nie taką, którą można zjeść. W czasie wykładu Jadalne miasto w Cafe Macondo mogliśmy się przekonać, że istnieją inne ro...

Odcienie zieleni. O co chodzi w Lesie Mokrzańskim ?
Sprzedaż łąk przy Lesie Mokrzańskim budzi kontrowersje od samego początku. Końca sporu nie widać, a gąszcz wątpliwości pojawia się po obu stronach konfliktu.

Jak tam na Ołtaszynie? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]
Wracamy z kolejną dawką sąsiedzkiej uprzejmości. Dzisiaj w ramach serii “Sąsiedzki Wrocław” przyjrzymy się grupie “Ołtaszyn Jest Najważniejszy”. Znowu zalało pod wiaduktem? Albo ktoś zgubił kotka? Nie trze...
Tragedia Odry – co oznacza dla nas zatrucie rzeki
Ivan Prinus i Agnieszka Zwolińska - 19 sie 2022Skażenie Odry doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Tony śniętych ryb, zaburzony ekosystem – co oznacza dla nas zatrucie rzeki? Dlaczego tak długo trwa śledztwo i ustale...
Wrocławskie tramwaje i ich patronaty
Aleksandra Dudra - 30 wrz 2022Wrocławskie MPK wybrało oryginalną formę uhonorowania wybitnych postaci związanych z miastem. Od początku tego roku ich nazwiska otrzymują nowe wrocławskie tramwaje Moderus...
Wrocławska oaza na środku pustyni
Kacper Bednarz - 30 paź 2021Na Bliskim Wschodzie ruszyła wystawa EXPO 2020, w której Dolny Śląsk zaprezentuje światu swoje skarby, takie jak Hydropolis, wrocławskie krasnale czy Stawy Milickie. Przedsta...
Trzech nieprzygotowanych: Na czym polega praca rzecznika
Trzech nieprzygotowanych - 10 lis 2021W tym tygodniu gościem podcastu „Trzech Nieprzygotowanych” jest Tomasz Szozda, były rzecznik piłkarskiego Śląska Wrocław.