
SZTAMA przeciwko przemocy i dyskryminacji
Czy mamy obecnie do czynienia z kryzysem męskości? Często możemy spotkać się z taką opinią w kontekście zmian społecznych, szczególnie związanych ze zmianą tradycyjnych ról płciowych. To i inne zagadnienia poruszała konferencja dotycząca edukacji antyprzemocowej chłopców, która odbyła się w środę w Barbarze.
W rzeczywistości – jak przekonywała Magda Szewciów w czasie podsumowania projektu „SZTAMA w edukacji na rzecz zmiany” – proces, który ma miejsce to nie kryzys, ale redefinicja pojęcia męskości. Świadomość, że tak zwana toksyczna męskość, opierająca się na agresji, dominacji, mizoginii i wypieraniu emocji, jest szkodliwa, staje się coraz bardziej powszechna. Wśród osób reprezentujących pokolenie Z już 50% uważa, że tradycyjne normy dotyczące płci są przestarzałe. Zmiana widoczna jest także w komunikacji marek, prezentujących bardziej elastyczne role płciowe.
„Wyeliminowanie przemocy ze względu na płeć jest fundamentalnym celem i krokiem milowym w długiej drodze budowania równiejszego i sprawiedliwszego społeczeństwa. […] Aby zrealizować ten cel potrzebujemy zaangażowania chłopców i mężczyzn – świadomych, aktywnie działających na rzecz zmiany – sojuszników”. (Maria Czarnecka: wstęp do publikacji Katalog Dobrych Praktyk w obszarze pracy z chłopcami i mężczyznami.
SZTAMA to nowa metoda edukacji antyprzemocowej, przeznaczona do pracy z chłopcami w wieku szkolnym. Pomysł na nią narodził się w czasie warsztatów samoobrony WenDo, które Magda Szewciów od lat prowadzi dla dziewcząt. Dziewczyny pytały ją, dlaczego to one muszą uczyć się samoobrony i asertywności. Dlaczego nikt nie tłumaczy ich rówieśnikom, żeby nie przekraczali ich granic.
Nowa definicja męskości
Początkowo SZTAMA miała na celu tylko przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i kobiet. Szybko jednak okazało się, że potrzebna jest metoda, która pozwoliłaby chłopakom na budowanie tożsamości w oparciu o inne wzorce niż toksyczna męskość. Jak mówiła Magda, celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której chłopcy mogą się spotykać, by wymienić się doświadczeniami, pracować z emocjami i definiować swoją męskość na własnych zasadach.
W ten sposób powstała Szkoła Trenerów Antyprzemocowych SZTAMY, w której przeszkoleni zostali mężczyźni, chcący pracować warsztatowo z chłopakami. Projekt obejmuje także zebranie dobrych praktyk z całego świata, stosowanych w edukacji antyprzemocowej chłopców.
Konferencja podsumowująca projekt “SZTAMA w edukacji na rzecz zmiany” odbyła się w środę 25.05 w Barbarze. Towarzyszył jej panel ekspercki, biorący pod lupę stan polskiej szkoły w kontekście dyskryminacji i przemocy:
dr Mikołaj Winiewski, Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Wyniki raportu “Równość w szkole” zleconego przez RPO a edukacja antyprzemocowa.
Michalina Kulczykowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – Realia pracy w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży a edukacja antyprzemocowa chłopców.
Alina Czyżewska, Sieć Obywatelska Watchdog Polska – Czy instytucje systemu oświaty wspierają przemoc? Wnioski z monitoringu kuratoriów.
Dominik Kuc, Ranking Szkół LGBTQ – Co dzieje się, gdy osoby uczące się biorą równość w swoje ręce i dlaczego musiały to zrobić?
Magda Szewciów, Fundacja HerStory – O metodzie pracy z chłopakami i rezultatach projektu “Sztama w edukacji na rzecz zmiany”.
Więcej informacji na temat SZTAMY można uzyskać na stronie Fundacji Herstory
https://fundacjaherstory.org/sztama-w-edukacji-na-rzecz-zmiany/
oraz na Facebooku
https://www.facebook.com/edukacjasztama
lifestyle

Festiwal Pierogów Świata na Nowym Targu
Gruzińskie pierożki chinkali, afgańskie bolani, a może japońskie gyoza? Festiwal Pierogów Świata na Placu Nowy Targ!

Białoruś bez granic
– We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szans...

II Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki
Zabytkowe samochody, trasa wiodąca przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki i dużo dobrej zabawy – wszystko to 17-18 września podczas Dolnośląskiego Rajdu Zabytków Techniki.

Wrocławski promyk dla Ukraińców
We Wrocławiu powstało miejsce oferujące bezpłatną pomoc dzieciom z Ukrainy i ich rodzicom. Konsultacja z prawnikiem, doradztwo zawodowe, nauka języka polskiego czy zajęcia opiekuńcze w języku ukraińskim dla dzieci -...
Pełno w brzuchach, czysto na duszy
Kacper Bednarz - 12 paź 2021– Połowa Polaków przyznaje, że nigdy nie nabywa produktów, które są pełnowartościowe, ale trochę gorzej wyglądają, np. małych, niekształtnych warzyw bądź owoców l...
Jak nauczyć się improwizacji teatralnej?
Martyna Hliwa - 05 paź 2021O tym, jak aktorzy szlifują swój warsztat i jak improwizacja pomaga w codziennym życiu, opowiada Iwo Wieczorek, założyciel szkoły Improwerek i członek grupy Improwizowane Po...
W poszukiwaniu odpowiedzi na kryzysy. Piąty Kongres NGO
Kacper Bednarz - 23 lis 2021– Model efektywności: jak najwięcej zrobić za jak najmniej, się nie sprawdza. Ważniejsza jest odporność. Powinniśmy mieć jak najwięcej źródeł dostarczania rozwiąza...
Wrocław przeciwko samotności
Agnieszka Zwolińska - 24 kwi 2022W tym roku Wrocław staje się aktywnym uczestnikiem walki z samotnością. Rok 2022 ogłoszono Rokiem Dobrych Relacji, a w miejskim harmonogramie pojawiły się akcje i wydarzeni...