Tenis we Wrocławiu – korty tenisowe i mały poradnik
Popularność tenisa w Polsce wzrasta za sprawą sportowych sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się nauką tego sportu. Gdzie we Wrocławiu można pójść na korty? Jak się do tego przygotować?
Zdecydowanie uważam, że czynnikiem decydującym są wyniki Igi Świątek, popularność tenisa wzrosła z dnia na dzień, nikt nie spodziewał się takiego talentu i sukcesu za tym idącego, klienci zaczynają posyłać dzieci do szkółek – mówi Anna Gabryjelska, współwłaścicielka Centrum Sportowego Morskie Oko
Większość dzieciństwa spędziłem na graniu, ale swoją rakietę odłożyłem prawie osiem lat temu. Jednak tenisowe treningi wspominam jako jedne z najbardziej satysfakcjonujących sportowych przeżyć, które miałem. To świetna okazja do złapania kondycji, poznania nowych ludzi i zapełnienia wolnego czasu. Przedstawiam zatem parę obiektów na terenie Wrocławia, gdzie można zorganizować sobie treningi, a następnie listę rzeczy, które warto mieć na sam początek.
Korty tenisowe we Wrocławiu
Centrum Sportowe Morskie Oko
Kompleks sportowy niedaleko Parku Szczytnickiego, na jego terenie znajduje się w sumie sześć kortów (4 ziemne oraz 2 korty trawiaste), z czego tylko jeden kort ziemny nie jest zadaszony. W ofercie Centrum znajdziemy treningi zarówno indywidualne z trenerem, jak i grupowe (2-6 osobowe); dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pełny cennik treningów na Morskim Oku znajdziecie tutaj.
W momencie kiedy ktoś zacznie grać i zorientuje się, w jaki sport wchodzi, zauważy, że to jest grono ludzi, którzy się wspólnie spotykają i spędzają razem czas, (…) ten ktoś wtedy zostaje, bo widzi, się że to jest po prostu przyjemna opcja na spędzenie czasu – mówi Anna Gabryjelska, współwłaścicielka Centrum Sportowego Morskie Oko
Centrum Tenisowe Redeco
Kolejnym obiektem na liście jest Redeco, centrum tenisowe przy al. Hallera 81A, w którego skład wchodzi siedem kortów (cztery otwarte, trzy kryte), a także punkt serwisownia rakiet. Koszt wynajęcia kortu w sezonie letnim to około 45-60zł/h.
Lotnicza Tennis Club
Znajdujący się przy ulicy Lotniczej kompleks to sześć krytych kortów na terenie Pilczyckiego MOSiRu. Klub tenisowy oferuje możliwość uczestniczenia w zajęciach grupowych, bądź indywidualnych z trenerem, a także możliwość rezerwacji kortu. Ceny wynajęcia kortów w sezonie letnim wahają się od 40zł do 58zł/h, w zależności od dnia i godziny oraz tego, czy kort musi być doświetlany. Dokładny cennik możecie sprawdzić tutaj.
(…) najlepsze jest to, że grasz z innymi i jest to po prostu dobra zabawa. Na pewno dużą wartością jest to, że na korcie spotykasz zupełnie różnych ludzi, a jednak łączy was pasja i możecie super się dogadywać. To taki czynnik, który buduje społeczność i sprawia, że czujesz się w niej dobrze. Dodatkowo fakt, że możemy śledzić Igę i Huberta, którzy grają na najwyższym poziomie, jest motywujący. Dla mnie gra to też pewnego rodzaju reset i czas dla siebie, bez telefonu, komputera, na świeżym powietrzu. – mówi Hanna Szarzewicz, entuzjastka tenisa
Tennis Nation
Tennis Nation to szkoła, której zajęcia odbywają się na kortach wrocławskiego AZS-u, przy ulicy Mianowskiego 2b. Szkoła oferuje zajęcia grupowe i indywidualne, oraz możliwość wynajęcia kortów, również o nawierzchni DecoTurf, używanej w profesjonalnych turniejach tenisowych. Tennis Nation oferuje również obozy sportowe na lato. Pełny cennik oraz ofertę szkoły możecie znaleźć tutaj.
Przygotowania
Buty
Po wyborze miejsca do trenowania czas na przygotowania. Przede wszystkim, trzeba liczyć się z tym, że niezależnie od wyboru nawierzchni, wasze tenisowe buty raczej nie posłużą do niczego innego. Cegła szybko je zabrudzi, trawa również, a twarda nawierzchnia nadwyręży podeszwy. Przy wyborze butów chodzi przede wszystkim o trakcję (czyli przyczepność do podłoża) oraz względną stabilizację kostki. Oczywiście tenisowe buty to nie must-have, ale jedną parę na ten sport na pewno będziecie musieli poświęcić.
Czy tenis zdobywa coraz większą popularność?
Na pewno, może o tym świadczyć ilość osób, które zasiadają przed telewizorami i oglądają mecze z udziałem Igi i Huberta, czy to, że bilety na lipcowy turniej w Warszawie, gdzie ma zagrać Iga, rozeszły się w błyskawicznym tempie. Jeżeli popatrzymy na dostępność kortów, to też widzimy duże zainteresowanie, bo najczęściej wszystkie są zajęte – opowiada Hanna Szarzewicz
Ubiór
Tenis nie jest sportem, który wymaga wielu przygotowań pod kątem wyboru ubrań. Nie musimy mieć od razu sportowych koszulek polo ani spódniczek z kieszonkami na piłki. Z pewnością na początek wystarczą po prostu wygodne, luźne albo elastyczne krótkie spodenki i oddychająca koszulka. Na sezon zimowy o swojej wartości przypomną spodnie dresowe, a w sezonie letnim nieocenione są frotki i daszki. Pamiętajcie, że jeśli gracie na miękkiej nawierzchni, wasze ubrania są nieustannie narażone na zabrudzenie od trawy lub mączki, trudno więc będzie zadbać o ich czystość.
Rakieta
Część szkół oferuje możliwość wypożyczenia rakiety, ale przy regularnych treningach warto zaopatrzyć się w swoją. Wybierając rakietę, trzeba zwrócić uwagę na jej ciężar i rozmiar, który powinien być dostosowany do każdego gracza z osobna. W wyborze z pewnością pomoże wam pracownik sklepu sportowego. Minimalna kwota, za którą zdobędziecie nową przyzwoita rakietę, to około 200 zł.
Dzwonią klienci zainteresowani tym, żeby ich zapisać gdzieś do szkółki – albo do grupy, albo indywidualnie, albo ich dzieci, co na pewno jest związane z wynikami Igi Świątek i Huberta Hurkacza – mówi Anna Gabryjelska, współwłaścicielka Centrum Sportowego Morskie Oko
Owijka
Owijki na rakietę to drobny wydatek, który oszczędzi wam wielu obtarć na dłoniach, a nie komfortowy uchwyt zmieni w ulubioną rakietę. Chodzi tutaj o owinięcie uchwytu ciasno, tak, żeby powierzchnia rączki rakiety była bardziej komfortowa dla dłoni. Sama owijka wchłaniać będzie pot, przez co będziecie mieli pewniejszy chwyt. O założenie i zdejmowanie owijki z pewnością będziecie mogli poprosić swojego trenera, choć to nic trudnego. Część z nich szybko się zdziera i odkleja. Zestaw trzech owijek to koszt już od około 30 zł.
Piłki
Jeśli bierzecie udział w zajęciach z trenerem, o piłki nie ma się co martwić, każdy trener zawsze ma je przy sobie. Warto zaopatrzyć się w puszkę (z reguły 4 piłki). To umożliwi wam wynajęcie kortu bez trenera, bo nie każdy kort oferuje wypożyczanie piłek. Z doświadczenia wiem, że piłki jednak szybko się gubią, utykają w suficie/ścianie hali czy wylatują przez płot (zwłaszcza na początku tenisowej przygody). Puszkę pełną piłek zawsze warto mieć, choćby na wypadek, gdy nagle zachce wam się chwycić za rakietę i ruszyć na kort.
Czy otwiera się więcej klubów?
Ja tego nie zauważyłam, a szkoda. Tenis jednak jest drogim sportem, to stanowi barierę dla wielu zainteresowanych. Fajnie gdyby powstały kluby sponsorowane w jakiś sposób, myślę, że byłaby to dodatkowa szansa na rozwój wielu młodych zawodników – podkreśla Hanna Szarzewicz.
SparingPartner
Znalezienie dobrego sparingpartnera może być wymagającym wyzwaniem. Z pomocą ponownie przychodzą trenerzy – warto spytać, czy nie znają kogoś kto poszukuje partnera do gry. Jest też zawsze Facebook. Grupkii “Tenis jest grany w 71!” oraz “TENIS ZIEMNY-SPARINGI WROCŁAW”, służą właśnie temu, żeby znaleźć sparingpartnera.
Miłego grania i dobrego dnia, Maciek
ATP: Hubert Hurkacz na najwyższym miejscu w karierze
Mateusz Lubański - 19 sie 2021Wrocławianin Hubert Hurkacz przebojem wdarł się do światowej czołówki tenisistów, a jego efektowne i pewne zwycięstwo z legendą tej dyscypliny Rogerem Federerem odbiło si...
Panthers Juniors zagrają w fazie play-off i powalczą o tytuł M …
Redakcja Bluetram - 03 lis 2021Panthers Juniors znakomicie zainaugurowali rozgrywki Polskiej Futbol Ligi Junior i z kompletem zwycięstw zameldowali się w fazie play-off. Rywalizacja o miano najlepszej drużyny...