
Wrocławska oaza na środku pustyni
Na Bliskim Wschodzie ruszyła wystawa EXPO 2020, w której Dolny Śląsk zaprezentuje światu swoje skarby, takie jak Hydropolis, wrocławskie krasnale czy Stawy Milickie. Przedstawiciele naszego regionu opowiedzą o zrównoważonej gospodarce wodnej i jej obiegu zamkniętym.
Odłożona o rok wystawa EXPO 2020 Dubai, po raz pierwszy organizowana jest w kraju arabskim. W wydarzeniu bierze udział 200 organizacji i państw. Organizatorzy szacują, że w ciągu 182 dni trwania EXPO 2020 wystawę odwiedzi 18 milionów osób: od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez przedstawicieli biznesu, aż po turystów i mieszkańców Dubaju.
Na terenie imprezy został też otwarty Pawilon Polski, którego hasło brzmi: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Kluczowym celem obecności Polski jest promocja gospodarki i rodzimego biznesu, prezentowane będą też walory turystyczne oraz elementy kultury i sztuki. Przez sześć miesięcy (liczonych od początku października) ma odbyć się blisko tysiąc organizowanych przez nasz kraj wydarzeń.
W sumie we wszystkich działaniach organizowanych przez Polskę wokół EXPO ma wziąć udział blisko 2,5 tys. firm. Lokalne władze chcą, by Polski Pawilon po zakończeniu imprezy pozostał w Dubaju na stałe. Jeszcze przed startem EXPO 2020 został wyróżniony przez gazetę codzienną „The National“ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jako jeden z 17 najlepszych pawilonów na EXPO.
Dolnośląskie akcenty
Na polskiej ekspozycji zaprezentowane zostaną również skarby Dolnego Śląska, m.in. Stawy Milickie, centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, wrocławskie krasnale, ceramika z Bolesławca czy wyroby kryształowe. – Dolny Śląsk w trakcie Wystawy Światowej EXPO 2020 zaprezentuje swój ogromny potencjał gospodarczy i turystyczny. To doskonała okazja do nawiązania kontaktów handlowych, biznesowych, promowania regionalnych produktów oraz zaprezentowania światu walorów naszego pięknego regionu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Na wystawie naszego regionu odwiedzający znajdą eksponaty takie jak ogień z wody, instalację deszczową oraz trzy filiżanki, które symbolizują najważniejsze nurty gospodarcze w regionie – ceramikę, miedź i kryształ. Dolny Śląsk będzie miał również wyjątkowego reprezentanta – słynnego Krasnala Życzliwka, tym razem w szczególnej postaci – rzeźby wykonanej z przezroczystego akrylu imitującego wodę.
– Wierzę, że nasza wspólna ekspozycja zdoła zachęcić gości EXPO do odwiedzenia Wrocławia – miasta nowoczesnego, przedsiębiorczego i niezwykle otwartego na ludzi i nowe technologie. To tematy bliskie mieszkańcom Dubaju i obecnym w nim firmom, zajmującym się nowymi technologiami – podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Przedstawiciele Dolnego Śląska będą rozmawiać podczas prezentacji regionu (2-8 grudnia) o zrównoważonej gospodarce wodnej i minimalizowaniu strat wody przez rozwiązania obiegu zamkniętego.
Globalna promocja
– Pandemia utrudniła działania na rynkach zagranicznych. Teraz, przy okazji nowego otwarcia, intensyfikujemy działania służące zaproszeniu turystów z krajów arabskich do naszego miasta i regionu. […] Udział Wrocławia w EXPO to kolejna „cegiełka“ w budowaniu wizerunku miasta w regionie świata o dużym potencjale – dodaje Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UMW.
W trakcie wystawy zwiedzający przeniosą się do zakątków Dolnego Śląska, Wrocławia oraz centrum wiedzy o wodzie Hydropolis – zarówno w strefie VR, jak i na żywo przez wirtualny portal Wrocław-Dubaj. – MPWiK Wrocław – wyjaśnia jego prezes, Witold Ziomek – i Hydropolis, jako autorytety w dziedzinie edukacji ekologicznej i wodnej, na Wystawie Światowej EXPO mocno zwrócą uwagę na kwestie zmian klimatycznych, które mają silny wpływ na wciąż malejące zasoby wody. Z kolei wiceprezes MPWiK, Marcin Garncarz, uzupełnia, że głównym eksponatem wystawy Hydropolis jest drukarka inspirowana naturą, czyli „metafora deszczu zasilającego świat wodą, w którym rodzi się życie“.
(H2O)powieść
Jednakże woda nie jest tylko substancją płynną. Prezentowane eksponaty ukazują wszystkie stany skupienia wody. Ekran parowy, który umieszczony będzie w wejściu do Strefy Wystawy Czasowej, ma za zadanie symbolicznie przenieść w czasie i miejscu zwiedzających tak, by poczuli atmosferę Dolnego Śląska. Kurtyna z rozbitych cząsteczek wody służy za półprzezroczysty ekran, natomiast świecące siedziska w kształcie kry to nawiązanie do polskiej, mroźnej zimy i pływających po rzekach kawałków lodu. Obszarem w sposób wyjątkowy prezentującym piękno natury Dolnego Śląska są Stawy Milickie – bioróżnorodne, bogate w liczne gatunki zwierząt, a w szczególności ptaki.
Co ważne – eksponaty prezentowane w Dubaju będzie można zobaczyć po zakończeniu Wystawy w centrum wiedzy o wodzie Hydropolis.
biznes
kultura

Wrocław – miasto wielu kultur
Wrocław, będąc miastem multikulturowym, ma sporo miejsc, które potrafią swoim klimatem przenieść nas do innej przestrzeni. Zebraliśmy parę pomysłów na zrobienie jednodniowych “wczasów”, które gwarantują spę...

Trzech nieprzygotowanych: Na czym polega praca rzecznika
W tym tygodniu gościem podcastu „Trzech Nieprzygotowanych” jest Tomasz Szozda, były rzecznik piłkarskiego Śląska Wrocław.

Sztuka na Grunwaldzie – warsztaty i spacery z przewodnikami
Fundacja Ładne Historie zaprasza na udział w projekcie “Osiedle dla sztuki”, gdzie czekają na nas warsztaty kreatywne, które będą tłumaczone również na język ukraiński, spacery przystosowane dla osób z niepe...

Wrocław i upalne temperatury – jak przetrwać w taką pogodę
Wakacje to wyczekany czas. Korzystamy z pięknej pogody i cieszymy się słońcem. Jak jednak przetrwać w słonecznym Wrocławiu, gdy prognozy pogody nie zapowiadają zachmurzenia, opadu, wiatru czy co najgorsze, obniżenia ...
Wielkanoc bez marnowania – cykl ZERO WASTE w Odra Centrum
Aleksandra Dudra - 15 kw. 2022Święta w Polsce nadal kojarzą się z olbrzymimi ilościami jedzenia, które próbujemy dojadać przez kolejny tydzień. Albo wciskamy rodzinie czy znajomym. Bo przecież szkoda ...
Zakupy bez plastiku – wizyta w BEZ PUDŁA
Maciek Walas - 14 mj. 2022BEZ PUDŁA to zerowaste’owa przystań dla wielu wrocławianek iwrocławian. Jak działa bezopakowaniowy sklep, co w nim znajdziemy, oraz co trzeba wiedzieć zanim się do niego w...
Wrocław – miasto wielu kultur
Ivan Prinus - 05 sp. 2022Wrocław, będąc miastem multikulturowym, ma sporo miejsc, które potrafią swoim klimatem przenieść nas do innej przestrzeni. Zebraliśmy parę pomysłów na zrobienie jednodni...
Kto w topce najbardziej zakorkowanych miast? Tak, zgadliście
Kacper Bednarz - 09 gr. 2021Standardowo, końcówka roku przynosi wysyp różnorakich rankingów. Za dzisiejszym władze miast – które się w nim znalazły – niezbyt przepadają. Pora na najnowszy raport...