Znany aktor organizuje festiwal pod Wrocławiem
Maciej Musiałowski zaprasza na Festiwal Sztuk Zjednoczonych, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia na zamku w Domanicach. Aktor jest właścicielem tej nieruchomości. Mieszka tam i chce uczynić z niej miejsce kojarzone z kulturą i sztuką. Festiwal Sztuk Zjednoczonych to pierwsza duża impreza, jaką tam organizuje.
Niespełna 30-letni Maciej Musiałowski to jeden z bardziej rozpoznawalnych aktorów młodego pokolenia w Polsce. Znany jest m.in. z głównej roli, jaką zagrał w filmie „Sala samobójców. Hejter” czy seriali takich jak „Druga Szansa” albo „Kod genetyczny”. Jakiś czas temu urodzony w Warszawie artysta pochwalił się, że kupił i zaczął stopniowo odnawiać popadający w ruinę średniowieczny zamek w Domanicach na Dolnym Śląsku. Stał on się także jego domem.
Położona około 40 km na południowy zachód od Wrocławia posiadłość leży w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Mietkowskiego, który cieszy się dużą popularnością wśród samych wrocławian. W czasach PRL-u zamek był wykorzystywany jako Dom Związku Artystów Scen Polskich. Musiałowski chciałby nawiązać do tych tradycji, o czym otwarcie mówił zaraz po wejściu w posiadanie tej nieruchomości. Pierwsza tego typu okazja nadarza się właśnie teraz.
Zaplanowany na weekend 25-27 sierpnia Festiwal Sztuk Zjednoczonych z założenia ma być imprezą, na której publiczność spotyka się z artystami sztuk wszelakich. Ma ich na wyciągnięcie ręki. Może z bliska zobaczyć, jak pracują artyści, posłuchać razem z nimi koncertów i podyskutować na różne tematy. Goście, artyści i festiwalowicze będą uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, oglądać wystawy, filmy w kinie plenerowym oraz brać udział w warsztatach i prelekcjach wyjątkowych profesjonalistów.
– Chcę stworzyć miejsce, w którym widownia miesza się z artystami. Miejsca, w którym widz staje się częścią procesu artystycznego, a nawet artystą. Festiwalowi, który tworzę, przyświeca idea wskakiwania w świat sztuki na przysłowiową główkę. Poprzez tę niecodzienną formułę festiwalu chciałbym dać ludziom, którzy kochają sztukę i chcą tworzyć, mimo że na przykład na co dzień zajmują się całkowicie czymś innymi, szansę i przestrzeń do wyrażania siebie, do tworzenia – objaśnia Musiałowski.
Podczas festiwalu na terenie zamku oraz go okalającego go parku powstanie miasteczko festiwalowe z dwoma scenami. Będzie też pole namiotowe dla festiwalowiczów oraz zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Swoją obecność potwierdzili już m.in. Julia Wieniawa, Kayah, Szczyl, Magda Umer, Igor Herbut, Ofelia, Michał Szpak, Justyna Szafran, Wojtek Mazolewski, Piotr Zioła i oczywiście pełniący rolę gospodarza Maciej Musiałowski.
Trzydniowy karnet na Festiwal Sztuk Zjednoczonych kosztuje 399 zł, a wariant z polem namiotowym 549 zł. Karnety cieszą się dużą popularnością, a liczba miejsc jest dość ograniczona. Można nabywać je na platformie goingapp.pl.
Europejska Noc Literatury 2022 we Wrocławiu
Aleksandra Dudra - 19 sie 2022W sobotę 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim odbędzie się jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich – Europejska Noc Literatury. W programie wieczoru d...
Ekspozycja na kolor
Aleksandra Dudra - 15 maj 2022Podobno pomarańczowy to kolor witalności, kreatywności, zabawy i bliskości. Rozgrzewa, rozjaśnia, dodaje energii i pobudza ambicję. Choć osobiście mam wrażenie, że w duż...
Festiwal, który pyta. Festiwal, który komentuje
Kacper Bednarz - 07 paź 2021W tym roku przypada 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG – WROCŁAW. Pomimo, iż od 2001 roku festiwal ulegał znaczącym zmianom, tak jak zmien...
Rozkład jazdy wydarzeń w Concordia Design – sierpień 2021
Kornelia Szewczyk - 01 sie 2021Panele dyskusyjne, spektakle, koncerty czy spotkania literackie to inne oblicze biurowca Concordia Design Hub Wrocław, z którego mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać. ...