Kino Nowe Horyzonty na weekend – ostatnie dni festiwalu
calendar 29 lip 2022 12:05

Kino Nowe Horyzonty na weekend – ostatnie dni festiwalu

Dobiega końca 22. edycja MFF Nowe Horyzonty w wersji stacjonarnej. Ten weekend to ostatni moment, żeby obejrzeć nowohoryzontowe filmy w kinie i na Rynku. W wersji online część tytułów dostępna jest jeszcze do 7 sierpnia. Prócz tego warto też wziąć udział w towarzyszących wydarzeniach artystycznych, a wieczorem wpaść do klubu w Arsenale.

Największe hity festiwalu na weekend

W ramach pokazów galowych w repertuarze na ten weekend znajdziemy najważniejsze filmy światowych festiwali, takie jak W trójkącie Rubena Östlunda (piątek 22:00), Blisko Lukasa Dhonta (sobota 9:45), Cicha ziemia Agi Woszczyńskiej (sobota 10:15), Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej (sobota 12:00 i niedziela 12:30), czy Alcarràs Carli Simón (niedziela 18:45).W sobotę o 19:00 odbędzie się gala wręczenia nagród i spotkanie z twórcami Silent Twins. Natomiast w niedzielę o 15:45 zobaczymy pokaz filmu nagrodzonego Grand Prix festiwalu, a o 18:45 – uhonorowanego Nagrodą Publiczności.

Tegoroczny Festiwal filmowy Nowe Horyzonty to jak zwykle nie tylko kino artystyczne, ale także zaangażowane społecznie i politycznie. Do tej kategorii zalicza się wstrząsający thriller Holy Spider Alego Abbasiego (piątek 19:00), Meduza Anity Rocha da Silveira (piątek 22:15) czy Kolano Ahed Nadava Lapida (sobota 15:30). Dwa pierwsze dotykają tematu sytuacji kobiet w świecie fanatyków religijnych (odpowiednio – islamskich i chrześcijańskich). Natomiast w trzecim reżyser dokonuje osobistego rozliczenia z polityką Izraela.

Jeśli chcecie się wzruszyć, koniecznie zobaczcie Blisko Lukasa Dhonta (niedziela 13:00). Natomiast jeśli wolicie trochę czystej rozrywki, płynącej z zabawy konwencjami gatunkowymi horroru i fantasy, polecam Monę Lisę i krwawy księżyc Any Lily Amirpour (niedziela 19:15). Na uwagę zasługuje także dokument biograficzny Boylesque Bogny Kowalczyk (piątek 19:15 i sobota 13:45) poświęcony osobie Lulli la Polaca, czyli najstarszej polskiej drag queen.

W ten weekend jest jeszcze szansa, żeby przypomnieć sobie kultowe klasyki Agnieszki Holland, takie jak Olivier, Olivier (piątek 21:45) , Kobieta samotna (sobota 9:45), Gorzkie żniwa (sobota 18:45), czy Zabić księdza (sobota 21:45). Projekcje są częścią pierwszej tak szerokiej retrospektywy wybitnej polskiej reżyserki. Na podstawie tego, co udało mi się zobaczyć do tej pory, mogę stwierdzić, że jej filmy w ogóle się nie zestarzały.

Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach kina Nowe Horyzonty oraz online przez stronę nowehoryzonty.pl. W przypadku, jeśli nie uda Wam się dostać biletów, nic straconego. Spora część repertuaru będzie jeszcze dostępna do 7 sierpnia online. Powodzenia.  

Pokazy filmowe na Rynku we Wrocławiu

Od piątku do niedzieli można wziąć udział w ostatnich trzech bezpłatnych pokazach filmowych na wielkim ekranie zamontowanym na Rynku. Wszystkie filmy to hity zeszłego roku.

W piątek zobaczymy najnowszy film Pedro AlmodóvarMatki równoległe, a w sobotę ostatnią część “Trylogii Oslo”Joachima Triera, czyli Najgorszego człowieka świata. Ostatnim filmem będzie pełnometrażowy debiut Tomasza Habowskiego Piosenki o miłości z Tomaszem Włosokiem i Justyną Święs w rolach głównych.

Na Rynku na widzów i widzki czeka niemal 1000 miejsc siedzących, ale dla pewności można zaopatrzyć się we własny sprzęt.  

Klub festiwalowy w Arsenale

W tym roku, po przerwie, festiwal Nowe Horyzonty powraca do klubu w Arsenale przy ul. Cieszyńskiego 9. W zeszłym tygodniu nie udało mi się tam dotrzeć, gdyż po całodziennym siedzeniu w kinie nie miałam już siły imprezować. Liczę na to, że w ten weekend będzie inaczej, więc możliwe, że się zobaczymy.

W piątek o 23:00 czeka na nas set didżejski Julii Bart, DJki i aktywistki na co dzień związanej z Wrocławską Fundacją Filmową. Będzie to mieszanka house’u, disco i innych odmian muzyki miejskiej i tanecznej.

Ostatni, sobotni wieczór w Arsenale zamknie silent disco z trapowymi bitami DJ-a Rubiksona i house’ową muzyką DJ Yanee. Wypożyczenie słuchawek to koszt 20 zł.

Scena artystyczna

W galerii Studio BWA Wrocław odbywa się wystawa Republika Słońca. W centrum zainteresowania umieszcza globalną Północ i miejsce, jakie zajmuje w zbiorowej wyobraźni, z punktem orientacyjnym w postaci polarnego Słońca, W działaniach artystycznych możemy spodziewać się zarówno symboliki solarnej, jak i odniesień do popularnych fantazji na temat Skandynawii. Globalna północ jawi się w nich jako ekologiczna i demokratyczna utopia, do czego część prac odnosi się krytycznie. Moją szczególną uwagę zwrócił projekt Krabstadt Ewy Einhorn i Jeuno JE Kim, który w Southparkowej konwencji komentuje sytuację społeczną i polityczną krajów skandynawskich.

Wystawa będzie otwarta do 7 października. W piątek o 18.00 macie ostatnią szansę na oprowadzanie kuratorskie z Ewą i Stachem Szabłowskimi. 

W sąsiadującym z galerią IP Studio ma miejsce DISCHARGE – szósta odsłona projektu Ambient room, dostępna do soboty między godziną 14.00 i 22.00.

Natomiast w galerii SIC! można podziwiać wystawę As far as I can see, zadedykowaną postaci awangardowego reżysera Jonasa Mekasa. 

W tym roku festiwalowe torby cieszyły się takim powodzeniem, że pierwsza pula od razu się rozeszła. Dobra wiadomość jest jednak taka, że drukowany jest nowy nakład. 

Jeżeli więc marzyła Wam się festiwalowa torba, znów jest szansa, żeby ją zamówić w sklepie festiwalowym, razem z innymi gadżetami.

zdjęcia pochodzą z bazy materiałów medialnych Festiwalu Nowe Horyzonty
zdjęcie autora

Aleksandra Dudra

obrazek 0 komentarzy

Po finale 22. Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

22. edycja Festiwalu Nowe Horyzonty już za nami. Pozostają wspomnienia, gadżety i do 7 sierpnia – filmy online. Grand Prix w tym roku otrzymała Mitra Farahani za Do piątku, Robinsonie.  Kino Nowe Horyzonty pozostanie ...

0 komentarzy opublikowany 2 miesiące temu
Krzysztof Skarbek „W poszukiwaniu mitycznej sprawiedliwości”

7. Festiwal Malarstwa

Jeszcze tylko do 29 maja możemy wziąć udział w 7. Festiwalu Malarstwa i zobaczyć 7 wystaw w różnych galeriach, przygotowanych przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych.

0 komentarzy opublikowany 4 miesiące temu
Tajne Komplety

Wyjście z tabu w Tajnych Kompletach

Aborcja to w powszechnej świadomości coś, o czym lepiej milczeć. A jeśli mówić, to tylko w ramach dominującej konwencji. Rozmowa na temat komiksu Opowieści aborcyjne, która odbyła się w środę w Tajnych Kompletac...

0 komentarzy opublikowany 6 miesięcy temu

Kinomural 2022 – znamy lokalizację! 

4. edycja Kinomuralu, 17 artystów i artystek z 11 krajów w ramach OPEN CALL, 24 września i historyczne Przedmieście Odrzańskie! W tym roku wydarzenie odbędzie się przy ulicy Niemcewicza, na jednym z nadodrzańskich pod...

0 komentarzy opublikowany 2 miesiące temu

Melodia jak z pocztówki

Przemek Jankowski - 13 maj 2022

Winylowe płyty Wojciecha Macha zabrały publiczność w sentymentalną podróż i udowodniły, że muzyka łączy pokolenia. Wyjątkowa wystawa w Infopunkcie Nadodrze.

Światowid dla Ukrainy.

Agnieszka Zwolińska - 11 kw. 2022

To była muzyka klasyczna ! Artyści z wrocławskiej Akademii Muzycznej zagrali w piątek 8 kwietnia w Domu Kultury Światowid na Biskupinie.

Muzyczny wybryki w XXI Przeglądzie Piosenki Licealisty

Kacper Bednarz - 19 lis 2021

– Przez ponad 30 lat istnienia WYBRYKu, zgromadziliśmy ponad 50 tysięcy widzów oraz 7,5 tysięcy uczestników z całej Polski a nawet z zagranicy. Spędziliśmy ponad 320 godz...

Hender: Kryminał to soczewka społeczeństwa [WYWIAD]

Paulina Kozłowska - 28 gru 2021

Hubert Hender w rozmowie z Bluetram.pl zdradza co takiego jego zdaniem kryją w sobie kryminały, oraz co sprawia, że osobiście tak odnajduje się w tym gatunku. Oczywiście nie ...