
57. Jazz nad Odrą – Wrocław ponownie stolicą jazzu
Już za kilka tygodni jazz znów zabrzmi nad Odrą. W dniach 15-19 września, na scenie Teatru Polskiego i Impartu, wystąpi śmietanka muzyków, którzy po pandemicznej przerwie ponownie staną przed publicznością. Wśród artystów usłyszymy m.in. Joe Lovano, Geralda Claytona, GoGo Penguin czy Kuba Banaszek Trio.
Od 15 września przez 5 kolejnych dni potrwa seria koncertów na scenach Teatru Polskiego oraz na scenie w podwórku Impartu. W trakcie festiwalu spotkają się na nich gwiazdy z Polski i światowej sławy muzycy, którzy po ciężkim 2020 roku znów chcą podzielić się swoją tłumioną przez rok energią z publicznością. Po mocno ograniczonej pandemią poprzedniej edycji organizatorzy zadbali o konkretną dawkę muzyki, która nie tylko przyniesie nam cząstkę Nowego Orleanu do kraju, ale i połączy jazz z innymi gatunkami muzycznymi. W programie wydarzenia przewidziane są także jam session w klubie festiwalowym zlokalizowanym w Imparcie, na których będzie można bliżej poznać występujących muzyków.
Łącząc różne style muzyczne, na 57. edycji festiwalu zaprezentuje się wiele ciekawych formacji, m.in. brytyjczycy z GoGo Penguin, przez wielu nazywani „Radiohead brytyjskiego jazzu”. Czerpią oni z rocka, jazzu, ale i muzyki minimalistycznej – jednym słowem nie boją się eksperymentować. Jazz zmiksowany z mocnym hip-hopem zagra wrocławski zespół Błoto, którego muzyka odwołuje się luźno do brzmienia lat 90. Kolejną gratką dla koneserów będzie występ znanego ze stolicy Dolnego Śląska trębacza, którego nowy projekt „Piotr Wojtasik Presents” zebrał inspirujących muzyków z różnych generacji. Będą to m.in. Viktor Tóth, Bartosz Pernal, Darek Oleszkiewicz, dyrektor artystyczny JnO Leszek Możdżer, Emose Uhunmwangho, Magdalena Zawartko oraz Anna Maria Mbayo.
Kobiet w jazzie, zwłaszcza instrumentalistek, zawsze było mniej niż mężczyzn, dlatego pojawienie się wielokrotnie nagradzanej saksofonistki i kompozytorki jak Nubya Garcia nada pikanterii festiwalowi. Pokaże, jak ciekawie można połączyć dubstep, hip-hop, jazz i soul w jedną, spójną całość.
Każdy koneser jazzu zna wytwórnię Blue Note oraz to, jak ważne płyty rodziły się pod jej dachem. Gerald Clayton, którego znamy ze współpracy m.in. z artystami jak Diana Krall, Dianne Reeves, Kendrick Scott, Avishai Cohen czy Charles Lloyd, nagrał krążek nominowany do nagrody Grammy „Happening: Live at the Village Vanguard”. Utworów z tej płyty także posłuchamy na żywo we wrześniu we Wrocławiu.
W trakcie festiwalu zostaną rozdane nagrody w konkursie na Indywidualność Jazzową 2021 r. dla wykonawców, których czołówka wystąpi w finałowych przesłuchaniach na wydarzeniu.
Oprócz nowych twarzy zobaczymy również laureatów poprzednich edycji, m.in. wspólny występ składu Marcin Pater Trio (Grand Prix 2020) z Leszkiem Możdżerem oraz koncert Kuba Banaszek Quartet (Grand Prix 2019).
57. edycja festiwalu z duszą
Na głównej scenie Teatru Polskiego oraz darmowej scenie Impartu zobaczymy wielu znakomitych artystów, którzy po raz kolejny ożywią stolicę Dolnego Śląska i ponownie poczujemy ducha jazzu na ulicach. Organizatorzy wciąż zastrzegają sobie prawo do korekty programu na www.jazznadodra.pl, a to zapewne niepełna lista nazwisk, które zobaczymy wkrótce we Wrocławiu.
57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września.

Melodia jak z pocztówki
Winylowe płyty Wojciecha Macha zabrały publiczność w sentymentalną podróż i udowodniły, że muzyka łączy pokolenia. Wyjątkowa wystawa w Infopunkcie Nadodrze.

Budynek oddany naturze
Kolejny etap „Trafostacji” Joanny Rajkowskiej już 11 października. W „Narracjach o Trafostacji” przyjrzymy się jej wyjątkowej instalacji, a samymi oczami poetki, pracowniczki naukowej, aktywistki klimatycznej i ar...

Busker Bus 2022 – uliczna sztuka we Wrocławiu
Magiczne sztuczki połączone z improwizowanymi żartami, pokazy gimnastyczne, muzyczne i komediowe, dmuchane z balonów zwierzęta - te oraz inne ciekawostki można było zobaczyć w ubiegły weekend na rynku we Wrocławiu. ...
Autor kryminałów, na którego czekaliśmy [ROZMOWA]
Paulina Kozłowska - 25 paź 2021Osoba Mieczysława Gorzki wciąż zadziwia miłośników kryminałów. Jego pierwsza seria o komisarzu Zakrzewskim sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. Podobn...
Melodia jak z pocztówki
Przemek Jankowski - 13 maj 2022Winylowe płyty Wojciecha Macha zabrały publiczność w sentymentalną podróż i udowodniły, że muzyka łączy pokolenia. Wyjątkowa wystawa w Infopunkcie Nadodrze.
Rozkład jazdy wydarzeń w Concordia Design – sierpień 2021
Kornelia Szewczyk - 01 sie 2021Panele dyskusyjne, spektakle, koncerty czy spotkania literackie to inne oblicze biurowca Concordia Design Hub Wrocław, z którego mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać. ...
Rafał Wojaczek – wrocławski “poete maudit”
Rafał Zdanewicz - 11 maj 2022Dzisiaj mija 51. rocznica śmierci Rafała Wojaczka. Większość dorosłego życia spędził we Wrocławiu, gdzie zmarł 11 maja w wieku zaledwie 26 lat. Awanturnik, bon vivant, s...