![Jak projektować nowoczesne biurowce? [komentarz]](https://bluetram.pl/wp-content/uploads/2022/02/widok_w_strone_wroclawskiego_Rynku_fot_SRDK_ARCHITEKCI_STUDIO_SRODKA.jpg)
Jak projektować nowoczesne biurowce? [komentarz]
Dzięki przemyślanej koncepcji i zastosowanym technologiom mogą sprzyjać efektywniejszej pracy i zarazem optymalizować koszty eksploatacji. Jakie udogodnienia są dziś najbardziej pożądane przez najemców? O trendach w projektowaniu biurowców opowiada Dorota Jarodzka-Śródka, właścicielka SRDK Architekci Studio Śródka i współautorka projektu City Forum.
Wiele firm zauważyło, że do zapewnienia odpowiedniej produktywności należy stworzyć warunki umożliwiające skupienie się, ale i odprężenie. Co więcej, odpowiednio zaprojektowane biuro wpływa na wizerunek firmy – co przekłada się zarówno na pracowników, jak i klientów. Jak podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka, właścicielka SRDK Architekci Studio Śródka, projektowanie zawsze powinno uwzględniać szerszy kontekst. Jako przykład podaje zespół biurowy City Forum we Wrocławiu zaprojektowany właśnie przez SRDK Studio Śródka.
– Podczas projektowania oraz realizacji architekci i inżynierowie byli w ścisłym kontakcie z lokalną społecznością. Zawsze należy myśleć skalą kwartału, aby włączyć nowy obiekt w tkankę nie tylko miejską, ale i społeczną. Wzbogacenie przestrzeni o ogólnodostępne części wspólne czy dobrze zaprojektowaną zieleń sprzyja interakcjom i bezpieczeństwu. Dzięki odpowiednio zaplanowanej zabudowie City Forum zyskała cała okolica. Jeszcze kilkanaście lat temu na terenie zespołu biurowego był dziki parking i targowisko, które powstały po wyburzeniu zabudowań zniszczonych powodzią w 1997 roku. Dzielnica, potocznie nazywana trójkątem bermudzkim, nie zachęcała do samotnych spacerów po zmierzchu. Dziś zyskała nowoczesny charakter. Po dzikim parkingu nie ma śladu. Na zrewitalizowanej przestrzeni dwa jasne budynki zespolone ażurową bramą łączą Przedmieście Oławskie z traktem prowadzącym do centrum Wrocławia – tłumaczy.
Współczesne rozwiązania architektoniczne i technologiczne mają jednak nie tylko angażować lokalne społeczności i zmieniać charakter nieefektywnie wykorzystywanych obszarów miejskich. Firmy poszukujące nowego biura biorą pod uwagę komfort pracy i jednocześnie optymalizację kosztów eksploatacji budynku.
– W City Forum zastosowaliśmy między innymi elastyczny system klimatyzacji i wentylacji z regulacją wilgotności powietrza, redukcję poziomu hałasu, oświetlenie LED sterowane czujnikami DALI oraz urządzenia o niskim zużyciu wody, otwierające się okna – co jest dziś rzadkością w nowoczesnych biurowcach, biały dach odbijający w 97% promieniowanie słoneczne i przeciwdziałający efektowi miejskiej wyspy ciepła – opowiada arch. Małgorzata Hendrich-Żugaj z SRDK Architekci Studio Śródka.
Jak wskazują projektanci, ekologiczne rozwiązania i ergonomiczna przestrzeń oraz przemyślane rozwiązania technologiczne są doceniane przez długoterminowych najemców. Zarówno nagrody, jak i certyfikaty podnoszą renomę biura i świadczą o tym, że firmy wybierające te obiekty biorą pod uwagę funkcjonalność, aspekt środowiskowy oraz optymalizację kosztów – zarówno realizacji, jak i eksploatacji.
miasto

Planowany remont Wzgórza Partyzantów
Wrocław czeka na promesę rządu w postaci 19 milionów złotych i w ciągu kilku dni ogłasza przetarg na remont Bastionu Sakwowego. Dokumentacja rewaloryzacji części Wzgórza Partyzantów jest już gotowa.

Na nowych Żernikach powstanie Wrocławskie Centrum Sportu
Włodarze piłkarskiego Śląska ogłosili powstanie jednej z największych sportowych inwestycji w historii stolicy Dolnego Śląska. Wrocławskie Centrum Sportu ma stać się domem dla długo wyczekiwanej klubowej akademii....

Rewaloryzacja wzgórza za 19 milionów. Projekt już gotowy
Dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów) jest już gotowa. Po otrzymaniu rządowej promesy w wysokości niemal 19 milionów, zostanie ogłoszony przetarg na remont.

W stronę rozwoju wrocławskiej hydroenergetyki
TAURON przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmodernizuje hydroelektrownię Wrocław II. Całość projektu opiewa na kwotę ponad 18 mln zł, z czego ponad 6 mln zł pozyskane zostanie z...
Rewaloryzacja wzgórza za 19 milionów. Projekt już gotowy
Kacper Bednarz - 17 gr. 2021Dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów) jest już gotowa. Po otrzymaniu rządowej promesy w wysokości niemal 19 milionów, zostan...
Powstanie kolejny aquapark
Damian Filipowski - 18 lst. 2021W przyszłe wakacje wrocławianie będą mogli korzystać z nowego aquaparku, który budowany jest na Brochowie. Natomiast w 2023 roku powstanie trzeci taki obiekt. Magistrat ogło...
Nowe życie portu widmo
Kacper Bednarz - 02 lst. 2021Wrocławski Port Miejski przy ulicy Kleczkowskiej przez lata był w opłakanym stanie i ze względu na nieżeglowność Odry stracił swoją pierwotną funkcję. Niektóre z jego z...
Pięciogwiazdkowy hotel w zabytkowym pałacu Hatzfeldów
Kacper Bednarz - 22 lst. 2021Dyskusje na temat pałacu Hatzfeldów trwały kilkanaście lat. W końcu, rok temu Urząd Miejski ogłosił przetarg na kupno działki znajdującej się w ścisłym centrum miasta ...