
Kolejne stwory na mostach Pomorskich
Odrestaurowano już maszkarony, a na wieżyczki trafią również rzygacze, przedstawiające głowy wilków na wzór wiedźmińskiego medalionu.
Choć nazwą mogą przypominać uczestników nieudanej imprezy – rzygacze – są dekoracyjnymi zakończeniami rynien dachowych. Zostały wykonane we wrocławskiej pracowni repuserskiej Rextorn Metalwork, która zasłynęła stworzeniem repliki smoczego jaja z „Gry o Tron”. W dodatku na zlecenie HBO, w trzy tygodnie, w pracowni powstała ręka Jaimego Lannistera. Tylko 18 artystów z całego świata otrzymało zamówienie od giganta telewizyjnego.
– Na wieżyczkach znajdowały się rzygacze, ale nie dysponowaliśmy oryginalnymi zdjęciami. Otrzymaliśmy projekt, który musieliśmy rozwinąć – tłumaczy Tomasz Grabarczyk z Rextorn Metalwork, który w 2019 roku był laureatem nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia. – Są to wilki, które pod względem estetyki odpowiadają architekturze Wrocławia. Są uproszczone, ażurowe i przedstawiają zamkniętą bryłę. – dodaje Grabarczyk. Jak podkreśla Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji, rzygacze wykonano na podstawie koncepcji konserwatora zabytków. – To kolejny element, jaki będzie się komponować z maszkaronami – zauważa.
Odrestaurowane maszkarony / fot. wroclaw.pl
Wilki były też luźno inspirowane wiedźmińskim medalionem, jaki firma Rextorn ma w swojej ofercie. W ich zbiorach znajduje się również wisiorek z podpisem samego Andrzeja Sapkowskiego, twórcy książkowej serii o łowcy potworów, która przeistoczyła się lata temu w jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych gier na świecie. – Byliśmy zafascynowani grami komputerowymi polskiej firmy CD Projekt RED. Ten wzór jest bliski naszemu sercu – wyjaśnia Grabarczyk. Razem z innym repuserem, Piotrem Mojką, nad rzygaczami pracowali sześć tygodni. Każdy ma ok. 50 cm długości i ok. 35 cm szerokości.
Służące do odprowadzania wody rzygacze to znany we Wrocławiu element dekoracyjny. Zdobią m.in. archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie występują smoki. Te „wiedźmińskie” trafią na wieżyczki dopiero po ich renowacji. A do tego jeszcze długa droga. – Wymieniamy w strażnicach podłogi betonowe i stropy. Pojawi się dachówka w rustykalnym stylu, wymienimy drewniane okna, które będą zielone. Wyjątkiem jest okno z baszty zachodniej, jest w dobrym stanie wystarczy renowacja – dodaje Krzysztof Świercz.
Odnowiono również 68 maszkaronów, które zawisną ponownie na Moście Południowym. Żeby przywrócić maszkarony do świetności, rzemieślnicy z Zakładu Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem musieli wykonać szereg prac. Najpierw kamień jest myty pod niskim ciśnieniem i przy temperaturze wody 90 stopni Celsjusza. Następnie dochodzi do kilkukrotnego mycia chemicznego i czyszczenia ręcznego z użyciem m.in. dłuta i skalpela.
Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich, która ma zakończyć się do marca 2023 r., wyniesie ok. 70 mln złotych.
siebuduje
kultura

Jakie projekty architektoniczne zdobywają największe nagrody?
Architekci stoją dziś przed ogromnym wyzwaniem. Projektowanie w miastach wymaga bowiem odpowiedzialnego podejścia do zagospodarowania przestrzeni. Powstające budynki muszą korespondować z istniejącą już – niekiedy ...

Pumptrack na Maślicach gotowy na wiosnę
We Wrocławiu powstaje kolejny, czwarty pumptrack – przy ul. Królewieckiej na Maślicach. Budowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO), a jego koszt to prawie 900 tys. zł.
Jak projektować nowoczesne biurowce? [komentarz]
Redakcja Bluetram - 18 lut 2022Dzięki przemyślanej koncepcji i zastosowanym technologiom mogą sprzyjać efektywniejszej pracy i zarazem optymalizować koszty eksploatacji. Jakie udogodnienia są dziś najbard...
Potężna inwestycja pod Wrocławiem!
Redakcja Bluetram - 16 cze 2023Będzie to największe tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie i jedno z największych w kraju na przestrzeni lat. Intel, firma produkująca procesory, chce zainwestować aż...
Nowe życie portu widmo
Kacper Bednarz - 02 lis 2021Wrocławski Port Miejski przy ulicy Kleczkowskiej przez lata był w opłakanym stanie i ze względu na nieżeglowność Odry stracił swoją pierwotną funkcję. Niektóre z jego z...