Artystyczna młodzież ponownie doceniona
– Mamy duże szczęście żyć w mieście wrażliwym na sztukę, ale to także wy budujecie ten Wrocław w wymiarze artystycznym – mówił prezydent miasta podczas 25-tej już uroczystości wręczenia stypendiów dla uzdolnionej artystycznie młodzieży.
Spośród rekordowej liczby 160 wniosków stypendialnych w dziedzinach muzyki, tańca, sztuk wizualnych i teatru, uznano 135 stypendiów. Granty będą wypłacane – w zależności od przyznania – od 300 do 600 złotych miesięcznie przez okres od 2 do 10 miesięcy. Ich łączna wartość wyniosła 250 tysięcy złotych – przekazał prezydent Jacek Sutryk, który wraz z dyrektorem Wydziału Kultury UM, Jerzym Pietraszkiem, wręczył stypendia w ratuszu.
Uroczystości nie byłoby bez ciężko pracującej młodzieży, która zasłużyła na wyróżnienie. W tym gronie są m.in. siostry Maria i Hanna Matuszyńskie, które uczą się gry na harfie w klasie Magdaleny Czopki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Maria jest uczennicą V klasy, a jej siostra jest w klasie II. Grant otrzymały po raz pierwszy, a pieniądze pomogą im w pilnych potrzebach edukacyjnych. – To koszty wypożyczenia harfy, na której dziewczynki ćwiczą, wymiany strun czy konserwacji, ale też kupna nut, wyjazdów na konkursy, bo czasami jest wpisowe, innym razem trzeba dojechać i zapłacić za nocleg – wymienia Sylwia Matuszyńska, matka dziewczynek. Dodaje, że zakup instrumentu jest „pieśnią przyszłości“, ale kiedyś trzeba będzie o niej pomyśleć.
Z kolei 11-letni Cheng Pei Gui, uczeń Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz pochodzący z Chin, do Wrocławia przyjechał kilka lat temu ze swoją rodziną. W Chinach zaczął lekcje gry na fortepianie, we Wrocławiu jego ojciec, Xin Gui, zadbał o to, by syn miał ciągłość edukacji muzycznej. Senior jest zadowolony z poziomu nauczania, a teraz wyjątkowo dumny, że syn (który mówi już w języku polskim) odebrał stypendium z rąk prezydenta.
kultura
Druczki, odpowiedzi i ich nowy wymiar dostępności
Kacper Bednarz - 13 paź 2021Da się prosto po polsku? Niektórzy wątpią, choć specjaliści z Pracowni Prostej Polszczyzny opracowali standard prostego języka polskiego i od wielu lat szkolą urzędy oraz ...