
Butik Krokus – jak kwitnie pomoc?
Jaka jest dalsza, słuszna forma wsparcia, czyli o czym pamiętać, gdy decydujemy się pomagać? Relacja z otwarcia Butiku Krokus.
W Krokusie przekazujemy ubrania potrzebującym, w jak najbardziej godny sposób. Butik działa od 4 kwietnia w budynku Centrum Na Przedmiesciu przy ul. Prądzyńskiego 39a. Pozornie jest jak w normalnym sklepie ale… wszystkie ubrania są za darmo.
Choć głównym powodem powstania Krokusa, jest napływ uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy, miejsce nie zamyka się na pomoc nikomu. Założenia butiku są następujące: potrzebujący mogą wybierać i przymierzać dobrej jakości ubrania, niwelując jednocześnie poczucie korzystania z czyjejś pomocy.
Jak przynosić swoje rzeczy?
Przyjmując ubrania od darczyńców, Butik Krokus kieruje się zasadą: czy to jest rzecz, którą sam/a byś na siebie bez wstydu założył/a?
Krokus przyjmuje od darczyńców ubrania nowe, używane, ale w dobrym stanie, oraz przede wszystkim praktyczne. Teraz w ofercie butiku są ubrania damskie oraz unisex. Dobraną według takich kryteriów odzież, można dostarczać do siedziby Butiku Krokus.
Jakiej dalszej formy pomocy mogą oczekiwać od nas potrzebujący? Jak pomagać, żeby nasze działania były jak najbardziej świadome? O tym opowiedziała Bluetramowi Weronika Nużyńska, jedna z założycielek Krokusa
Zastanawiałam się jak to zrobić, by doświadczenie przekazywania ciuchów było takie naturalne, pełniejsze godności. (…) Tak, żeby ci ludzie nie czuli się jak powodzianie, którzy dostają, wiesz, worki starych ciuchów, i obojętnie czy podobają im się czy nie – po prostu są zmuszeni je wziąć i nosić.
(…) Te dziewczyny, nie zapomniały, ale tak poczuły się normalnie, że to nie była taka jałmużna, tylko miłe towarzyskie wydarzenie.
To była główna zasada tej akcji, że ktoś przychodzi, znajduje coś dla siebie. I to daje mu radość, choć przez chwilkę. Taki vintage shop, tylko nie musisz płacić.
Butik Krokus można odwiedzać pod adresem Prądzyńskiego 39a, w budynku Centrum na Przedmieściu. Otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 16.
miasto

Wrocławski promyk dla Ukraińców
We Wrocławiu powstało miejsce oferujące bezpłatną pomoc dzieciom z Ukrainy i ich rodzicom. Konsultacja z prawnikiem, doradztwo zawodowe, nauka języka polskiego czy zajęcia opiekuńcze w języku ukraińskim dla dzieci -...

„Dla Dzieci Ukrainy”, czyli warsztaty dla najmłodszych
Codziennie we Wrocławiu odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży z ogarniętej wojną Ukrainy. W małych grupach mogą odkrywać swoje artystyczne talenty - plastyczne, muzyczne, sportowe.

Zostali już sami odważni ludzie. Zbiórka Ivana Mateusha
Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu postanowił wrócić i dołączyć do walczących żołnierzy, organizując transport darów z Polski. Mówi, że w Ukrainie zostali już sami odważni ludzie.
II Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki
Redakcja Bluetram - 03 wrz 2022Zabytkowe samochody, trasa wiodąca przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki i dużo dobrej zabawy – wszystko to 17-18 września podczas Dolnośląskiego Rajdu Zabytków Tech...
Jak nauczyć się improwizacji teatralnej?
Martyna Hliwa - 05 paź 2021O tym, jak aktorzy szlifują swój warsztat i jak improwizacja pomaga w codziennym życiu, opowiada Iwo Wieczorek, założyciel szkoły Improwerek i członek grupy Improwizowane Po...
O poecie pochowanym w parku
Kacper Bednarz - 17 gru 2021– Widziałam to coś dziś na spacerze i pierwsza myśl: pochowali kogoś w parku! – czytam w Facebookowych komentarzach na temat nowej ławeczki, która stanęła kilka dni te...
Kluczowa nie tylko w Wenecji
Kacper Bednarz - 22 paź 2021Europejczycy wykorzystują co roku miliardy metrów sześciennych wody – nie tylko do picia, lecz także w rolnictwie, produkcji, turystyce oraz w innych sektorach usługowych. J...