Cybertron: Jak odbić atak hakerski? Wrocławianie górą!
Hakerzy przejęli portal lokalnej redakcji i sparaliżowali jego pracę. Sytuację mogą uratować tylko młodzi informatycy z Polski, Czech i Słowacji. To scenariusz gry „Cybertron” organizowanej wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jednymi z najlepszych w tej dziedzinie okazali się studenci PWr.
„Cybertron” to zawody dla uczniów szkół średnich składające się z gry terenowej oraz części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem. Celem rywalizacji jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.
W pierwszej edycji imprezy udział wzięło dwudziestu uczniów ze szkół Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckiego, którzy okazali się najlepsi w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach. Uczniowie musieli pokonywać kolejne informatyczne łamigłówki i zadania, aby znaleźć sprawców ataku hakerskiego.
Eliminacje do tegorocznej edycji konkursu przeprowadzono przed wakacjami, a w organizowanym na Politechnice Wrocławskiej finale znalazły się ostatecznie 24 osoby – dziesięć z Polski, dziesięć z Czech i po raz pierwszy czterech uczniów ze Słowacji.
Atak na redakcję
Tegoroczna fabuła gry zakładała zablokowanie przez hakerów portalu internetowego jednej z lokalnych redakcji. Atak sprawia, że nie można publikować nowych wiadomości, konta redakcyjne pracowników są zablokowane. Trzeba zatem dotrzeć do czytelników portalu w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem gazety papierowej. Dziennikarze muszą napisać informacje, złożyć i wydać gazetę, a następnie rozdać ją „z ręki” mieszkańcom miasta.
Gra – prowadzona w języku angielskim – podzielona została na zadania terenowe, które zorganizowano na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej oraz część informatyczną. W trakcie gry terenowej zawodnicy musieli odnaleźć wiadomości, hasła, instrukcje oraz wykonać zdjęcia, które przydadzą się do dalszej rozgrywki. Część informatyczno-programistyczna odbywała się w Strefie Kultury Studenckiej i składała z kilku zadań typu CTF (capture the flag). Zawodnicy w 4-5 osobowych międzynarodowych zespołach mieli do dyspozycji stanowiska komputerowe, na których musieli pokonywać kolejne przeszkody i zdobywać „flagi”.
Najlepiej z cyfrowymi wyzwaniami poradził sobie zespół polsko-słowacki, w skład którego weszli dwaj uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr Marcel Kosmala i Tymon Boliński, a także Andrej Smeral i Frantisek Mikulas. Organizatorami zawodów są Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.
Kroki w różnych odcieniach patriotyzmu
Kacper Bednarz - 25 paź 2021„Ludzie do Wrocławia przyjeżdżają po medale, przyjeżdżają po wspaniałą atmosferę, a my postanowiliśmy to wszystko połączyć“. Nowa odsłona maratonu WrocWalk w bia...
Puszyści terapeuci – dogoterapia dla dzieci z Ukrainy
Ivan Prinus - 18 kwi 2022Dać smaczka, razem zrobić sztuczkę, przytulić i nawet się rozpłakać – to część dogoterapii dla dzieci i ich rodziców. Terapeutą jest biały owczarek szwajcarski Kayra...
Wrocław przeciwko samotności
Agnieszka Zwolińska - 24 kwi 2022W tym roku Wrocław staje się aktywnym uczestnikiem walki z samotnością. Rok 2022 ogłoszono Rokiem Dobrych Relacji, a w miejskim harmonogramie pojawiły się akcje i wydarzeni...
Artystyczna młodzież ponownie doceniona
Kacper Bednarz - 28 paź 2021– Mamy duże szczęście żyć w mieście wrażliwym na sztukę, ale to także wy budujecie ten Wrocław w wymiarze artystycznym – mówił prezydent miasta podczas 25-tej już ...