
Jak z pomocą roślin zwolnić budynek z podatku?
Budynki, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości. Uchwała została już przyjęta we Wrocławiu przez miejskich radnych.
W ostatnim czasie coraz większe grono samorządowców dostrzega korzyści płynące z rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury na terenach miejskich. Zrozumieliśmy, że rośliny i natura to nie tylko dekoracja. To inwestycja w ludzi, ich samopoczucie i zdrowie. W Polsce zielone dachy i ściany coraz częściej wykorzystywane są przez inwestorów z powodu roli, jaką pełnią w ekosystemie miejskim, jak również ze względów estetycznych. Teraz dodatkową motywacją stanie się również oszczędność, a jeśli tyczy się ona kwestii podatków – lepiej się chyba już nie da.
Co daje roślinność w miastach, może przekonać się każdy, szczególnie w upalny dzień. W przestrzeni, gdzie jest dużo drzew i innych roślin – temperatura jest niższa. Szczególnie teraz, gdy zmienia się klimat, nie można zapominać o projektowaniu zieleni wokół budynków. A ponieważ zazwyczaj tej przestrzeni jest coraz mniej, zieleń powinna być projektowana w formie zielonych ścian i zielonych dachów.
fot. Chuttersnap / Unsplash
Betonowe powierzchnie, tzw. miejskie wyspy ciepła, które mają tendencje do przegrzewania, pokryte zieloną ścianą, pomagają nie tylko utrzymać chłód budynku, są również niezwykle pomocne w zarządzaniu wodą burzową. Zielone ściany pomagają utrzymać niższą temperaturę budynku, zmniejszając potrzebę klimatyzacji.
Zielone dachy to nie tylko przestrzeń na drzewa czy rośliny ozdobne. To również miejsce, gdzie można zakładać ogrody, hodować owoce i warzywa. Badania przeprowadzone we Francji, gdzie ogrody na dachach są bardzo popularne, wykazały, że hodowane na nich warzywa i owoce nie zawierają szkodliwych substancji – zanieczyszczenia takie jak spaliny nie docierają do nich.
Wrocławska motywacja
– Ogrody na dachach i zielone ściany zazieleniają miasto i wyłapują drobne zanieczyszczenia powietrza. To także niższe opłaty za ogrzewanie. Dzięki zielonemu dachowi zwiększa się efektywność energetyczna budynku, zieleń jest dodatkową izolacją. Ponadto zielony dach pełni funkcję retencyjną, potrafi zatrzymać nawet 50% opadów, a dach retencyjny do 100%. W upalne dni takie budynki mniej się nagrzewają, czyli obniżają efekt miejskiej wyspy ciepła – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.
Celem uchwały jest promocja zielonych dachów oraz ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian. – Uchwała promuje w ten sposób działania zmierzające do zminimalizowania efektu miejskiej wyspy ciepła i poprawy retencji w mieście, w szczególności na obszarach z przewagą zabudowy wielorodzinnej – dodaje Szymczak-Pomianowska.
fot. Paweł Czerwiński / Unsplash
Rosnąca popularność
Podobne działania podjęto także w Katowicach, Gdańsku, Kaliszu czy Poznaniu. Trend, który obserwujemy w Polsce, znany jest już na całym świecie – raport Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Zielonych Dachów i Elewacji, wskazuje, że największe zagęszczenie miast o dużej powierzchni zielonych dachów znajduje się w Austrii, Niemczech i Szwajcarii.
Właśnie te państwa (zgodnie z danymi z raportu z 2015 r.) mogą szczycić się największą powierzchnią zielonych dachów przypadającą na jednego mieszkańca. Najwyższą wartością tego wskaźnika chwali się szwajcarska Bazylea, gdzie na 1 mieszkańca przypada aż 5,71 m kw. powierzchni zielonych dachów. Dalej wymienia się położony w Niemczech Stuttgart (3,38 m kw.) czy Linz w Austrii (2,57 m kw.). Co ciekawe, Stowarzyszenie wskazuje, że największą sumaryczną powierzchnię zielonych dachów odnotowano w Berlinie, gdzie zajmują one łącznie 4 mln m kw.
Zasady zwolnień
Według projektu wrocławskiej uchwały – zielone dachy należy rozumieć jako te z „nasadzonymi roślinami wieloletnimi, umiejscowionymi na dostosowanym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszą niż 6 cm (w tym maty wegetacyjne), umożliwiającą ich wielosezonową wegetację”.
By zostać we Wrocławiu zwolnionym z podatku, dla zielonych dachów wykonanych na budynku nie wyższym niż pięć kondygnacji obowiązują następujące zasady:
- jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione proporcjonalnej wielkości;
- jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 100 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.
Zwolnienie nieruchomości z tytułu zainstalowania ogrodu wertykalnego (zielonej ściany) na budynku zależy od powierzchni nasadzeń:
- 20 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni do 30 mkw.;
- 25 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni 30-45 mkw.;
- 50 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni przekraczającej 45 mkw.
miasto
inicjatywy
lifestyle

Największy potencjał w Polsce
Stolica Dolnego Śląska najlepszym miastem w Polsce, zarówno do życia, jak i inwestowania – podaje najnowszy raport „Business Environment Assessment Study“.

Wrocławska firma w bliskowschodnim programie kosmicznym
SatRevolution z Wrocławia oraz TUATARA nawiązały współpracę z liderem technologicznym z Omanu - ETCO. Wrocławska firma będzie odpowiedzialna m.in. za opracowanie rozwiązań dotyczących analizy zdjęć satelitarnych,...

Wielki odwrót ku otwartym osiedlom
Osiedla mieszkaniowe są dziś zupełnie inne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zmieniają się trendy, ale przede wszystkim zmienia się sposób myślenia o człowieku i jego potrzebach. To, jak kiedyś były postrzegane b...

Ogromna fabryka chipsów powstaje pod Wrocławiem
Amerykanie zainwestowali w miejscowość znajdującą się w pobliżu Wrocławia, a dokładniej: w Środę Śląską. Za sprawą jednego z największych na świecie koncernów zajmujących się produkowaniem oraz sprzedażą ...
Globalny gigant, lokalna rekrutacja
Kacper Bednarz - 16 paź 2021Google kontynuuje inwestycję w stolicy Dolnego Śląska. W kolejnym etapie rozbudował biuro i planuje utworzenie nowego zespołu doradczo-strategicznego, który będzie pomostem ...
Więcej etno w ETNO CAFÉ
Ivan Prinus - 06 sie 2022Kultowy lokal „ETNO CAFÉ” w samym sercu Wrocławia otwarto na nowo. Właściciele mówią o zmianie całej koncepcji prowadzenia lokalu – teraz ETNO otwiera się na lokalno...
Czego potrzebują wrocławskie mikrofirmy?
Kacper Bednarz - 07 paź 2021Aż 97% wrocławskich biznesów to mikroprzedsiębiorstwa. Są one siłą napędzającą rozwój nie tylko lokalnej, ale też krajowej i europejskiej gospodarki. Jakie problemy i o...
W głębinach kodu
Kacper Bednarz - 05 lis 2021Branża ICT to system nerwowy gospodarki z dużym potencjałem rozwoju. Czas pandemii pokazał, jak ważna jest łączność oraz cyfryzacja wszelkich procesów w gospodarce, na kt...