
Pierwszy wrocławski projekt Netflixa
Trzy lata po premierze pierwszego polskiego serialu Netflixa doczekaliśmy się kolejnego ważnego wydarzenia – na tej platformie VOD dostępny jest pierwszy wrocławski projekt największego serwisu VOD na świecie. O czym opowiada produkcja, za którą stoją m.in. wrocławianie?
„Otwórz oczy” – tak zatytułowany jest serial w reżyserii oleśniczanki Anny Jadowskiej („Dzikie róże”, „Ultraviolet”, „Generał – zamach na Gibraltarze”) i wrocławianina Adriana Panka („Wilkołak”, „Daas”) będący połączeniem thrillera i fantastyki naukowej. To zrealizowana z myślą przede wszystkim o młodych widzach produkcja oparta na książce „Druga szansa” Katarzyny Bereniki Miszczuk.
Bohaterką serialu jest Julka, która po tragicznym wypadku trafia do centrum leczenia amnezji, gdzie nawiązuje relacje z innymi pacjentami o podobnych doświadczeniach i urazach. Jej przewodnikiem staje się tajemniczy chłopak o imieniu Adam. – Kiedy jednak Julka zaczyna mieć dziwne sny, które wydają się jej aż nazbyt realne, zastanawia się, czy miejsce, w którym się znajduje, jest tym, za które je dotychczas uważała – czytamy w opisie serialu. Dziewczyna stara się uciec z ośrodka i odkryć prawdę dotyczącą tego, czy świat wokół jest faktycznie taki, jakim się jej wydaje.
ZOBACZ ZWIASTUN:
We współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej serialu można zobaczyć m.in. Marię Wawreniuk, Ignacego Lissa, Michała Sikorskiego, Zuzannę Galewicz, a także Martę Nieradkiewicz, Marcina Czarnika, Sarę Celler–Jezierską i Wojciecha Dolatowskiego.
„Owoc ciężkiej pracy”
Za produkcję „Otwórz oczy” odpowiada Mediabrigade – powstała w 2005 roku wrocławska firma producencka, której założycielami są Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz. Jej pracownicy specjalizują się w dużych formach filmowych i telewizyjnych takich jak: filmy fabularne, filmy dokumentalne, teatry telewizji czy seriale. Są wśród nich: serial „Głęboka Woda” (sezon 1 i 2), polsko-czesko-słowacko-francuska koprodukcja fabularna „Ja, Olga Hepnarova”, czy „80 milionów” Waldemara Krzystka – polski kandydat do 85. Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary) w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Marcin Kurek podkreśla, że współpraca z Netflixem to owoc ciężkiej pracy ich zespołu. Nie ukrywa też, że są bardzo dumni z tego przedsięwzięcia i to dla nich spore wyróżnienie. Trudno się dziwić – wszak to jeden z największych na świecie rozrywkowych serwisów streamingowych, z którego korzysta 209 mln opłacających abonament użytkowników w ponad 190 krajach.
– „Otwórz oczy” został przyjęty całkiem dobrze. To pierwszy od 30 lat polski serial gatunkowy skierowany do młodych ludzi, ale nie tylko, który nie jest ani kryminałem, ani dramatem historycznym, ani komedią – mówi Cyprian Marchewka, producent kreatywny Mediabrigade. – Cieszę się, że Netflix nam zaufał i był chętny na współpracę oraz wprowadzenie do polskiej telewizji czegoś innego. Prawda jest taka, że młodzi ludzie raczej preferują młodzieżowe seriale zagraniczne. Chcemy pokazać, że my też potrafimy robić takie produkcje. Mam nadzieję, że ta nisza zacznie się wypełniać i więcej firm z branży będzie podejmować ryzyko – dodaje.
Wielkiej radości nie ukrywa także autorka literackiego pierwowzoru, Katarzyna Berenika Miszczuk, która podziękowała pracownikom wrocławskiej firmy za to, że „zobaczyli” w jej książce materiał na serial. – „Otwórz oczy” to adaptacja, a nie ekranizacja, więc nie znajdziecie tam 1:1 treści z mojej powieści – mówi pisarka. Jej zdaniem to bardzo dobrze, że nie jest to wierna ekranizacja. – Twórcy skręcili w inną stronę niż ja, by wytłumaczyć, czym jest ośrodek leczenia zaburzeń pamięci Druga Szansa. Ich pomysł jest naprawdę intrygujący – podkreśla.
Katarzyna Berenika Miszczuk cieszy się, że w serialu zawarto najważniejsze wydarzenia z jej książki. – Zakończenie jest podobne, aczkolwiek wzbogacone przez twórców o pewne elementy powiązane z talentami głównych bohaterów. Ostatnie piętnaście minut serialu było tak ekscytujące, że ledwie wysiedziałam na kanapie, a gdy pojawiły się napisy końcowe, zaczęłam szarpać męża za rękaw, że chcę drugi sezon – powiedziała autorka.
Filozofia Netflixa
Jak to się stało, że Netflix nawiązał współpracę z wrocławską firmą? – W 2019 roku znaleźliśmy się w gronie polskich producentów zaproszonych na spotkanie z Netflixem, w trakcie którego zaprezentowaliśmy kilka naszych projektów, którymi chcieliśmy ich zainteresować – mówi Cyprian Marchewka, producent kreatywny firmy Mediabrigade. – W ciągu ostatnich 10 minut naszej prezentacji opowiedzieliśmy całą historię i naszą wizję dotyczącą „Otwórz oczy”. Spodobało im się i podjęliśmy współpracę, której owocem był właśnie ten serial – dodaje.
Marchewka zachwala współpracę ze słynną platformą streamingową i zwraca uwagę na to, że polegała ona na mocnej opiece i doradztwie ze strony Netflixa. – Odbyliśmy dużo rozmów i spotkań. Widać było, że ludziom z Netflixa też zależy na tym projekcie, bo robiliśmy ten serial dla też nich – podkreśla.
Producent kreatywny wyjaśnia, że Netflix ma swoje procedury, swoją filozofię, politykę i technologię dotyczącą chociażby kreatywnych i technicznych aspektów produkcji serialu. – Trzeba było się do tego dostosować, ale podobało mi się, jak bardzo jest to ustrukturyzowane – wyjaśnia.
Więcej wrocławskich akcentów
Dla tych, którzy czekają na kolejne lokalne projekty Netflixa, dobra wiadomość jest taka, że w stolicy Dolnego Śląska trwają zdjęcia do „Wielkiej wody”. To sześcioodcinkowy dramat katastroficzny w reżyserii Jana Holoubka (reżyser formatujący) oraz Bartłomieja Ignaciuka, według scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej. Rozgrywa się on podczas powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 roku. – Gdy fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska, zapada decyzja: aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, należy poświęcić okoliczne wsie i pola – czytamy w opisie serialu.
Wrocławski plac Uniwersytecki na jeden dzień zamienił się z kolei w Paryż za sprawą czteroodcinkowego serialu „Królowa” z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. To opowieść o „odkupieniu, drugiej szansie i miłości pokonującej wszelkie różnice”. Bohaterem produkcji jest emerytowany krawiec i drag queen Sylwester, który wyjechał z Polski do Paryża. – Wbrew złożonej sobie przed laty obietnicy, decyduje się wrócić do rodzinnego górniczego miasteczka, gdy dostaje list od wnuczki. Podróż przybiera nieoczekiwany obrót, zmuszając Sylwestra do zmierzenia się z przeszłością – można przeczytać w opisie tej produkcji.
CZYTAJ TEŻ: Filmowe twarze Wrocławia
Prestiżowe wyróżnienia
Mediabrigade także ma ostatnio więcej powodów do dumy. Wyprodukowany przez tę firmę film „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke wygrał nagrodę publiczności na festiwalu filmowym Gdyni. – To wyróżnienie najbardziej demokratyczne ze wszystkich, ponieważ głosowali widzowie – cieszą się pracownicy firmy produkcyjnej.
To nie koniec – grający w tym filmie Michał Sikorski dostał nagrodę za najlepszy debiut aktorski. „Niezwykły, wrażliwy, wspaniały i sakramencko uzdolniony” – komplementowała go aktorka Małgorzata Foremniak.
Pozostaje trzymać kciuki, by dobra passa Mediabrigade trwała i żeby był to początek jej pięknej przyjaźni z Netflixem.
– Jesteśmy jedną z bardzo nielicznych firm wrocławskich, która produkuje seriale i filmy jakości premium. Wrocław rozwija się branżowo, ale nie jest jeszcze na takim poziomie jak Warszawa czy Kraków. Cieszy mnie, że możemy realizować tu takie ambitne projekty – podsumował Cyprian Marchewka.
lifestyle
kultura

Kino Nowe Horyzonty na weekend – ostatnie dni festiwalu
Dobiega końca 22. edycja MFF Nowe Horyzonty w wersji stacjonarnej. Ten weekend to ostatni moment, żeby obejrzeć nowohoryzontowe filmy w kinie i na Rynku. W wersji online część tytułów dostępna jest jeszcze do 7 sierp...

Temat rzeka: Europejska Noc Literatury 2022 w cieniu Odry
W sobotę odbyła się 11. edycja Europejskiej Nocy Literatury. 10 artystów i artystek przeczytało fragmenty książek w 10 lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Tegoroczny motyw przewodni – „Temat rzeka” okazał...

Warto tworzyć w ciekawych czasach – queernisaż
W przeddzień wrocławskiego Marszu równości, czyli 10 czerwca w klubie Surowiec odbędzie się Queernisaż, czyli wernisaż prac młodych queerowych artystów związanych z Wrocławiem.

Rozkład jazdy wydarzeń w Concordia Design – sierpień 2021
Panele dyskusyjne, spektakle, koncerty czy spotkania literackie to inne oblicze biurowca Concordia Design Hub Wrocław, z którego mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać. W sierpniu będzie to miejsce, w którym opr...
Filmowe twarze Wrocławia
Michał Hernes - 20 paź 2021„Most szpiegów” Stevena Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej, japoński „Avalon”, a także nagrodzony Oscarem holenderski „Charakter” – to tylko część z fi...
Książkowe targi i nominacje do nagród edytorskich
Kacper Bednarz - 18 lis 2021Niedługo kolejna edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek, a wraz z nimi finał nagród edytorskich – Pióro Fredry, przyznawane za najlepiej wydaną książkę dla doros...
Po finale 22. Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty
Aleksandra Dudra - 02 sie 202222. edycja Festiwalu Nowe Horyzonty już za nami. Pozostają wspomnienia, gadżety i do 7 sierpnia – filmy online. Grand Prix w tym roku otrzymała Mitra Farahani za Do piątku, ...
Wrocławski pianista w III etapie konkursu chopinowskiego
Kacper Bednarz - 25 lis 2021Piotr Alexewicz, utalentowany wrocławski pianista, który dotarł w tym roku do III etapu konkursu chopinowskiego, przedstawi 25 listopada w Narodowym Forum Muzyki swój recital.