Pociąg do pociągu. EN 57 – kocham Ciebie!
Filmy, teledyski, tatuaże, wystawy artystyczne, graffiti… Pociąg EN57 na dobre zapisał się w popkulturze. Odkąd pierwsze modele wyjechały z wrocławskiego Pafawagu w latach 60-tych stał się on kultowym klasykiem. O tym właśnie jest album “Kult Jednostki”, wydany przez Torypress.
„Album opowiada o niesamowitej pasji związanej z konkretnym modelem pociągu, który jest najdłużej produkowanym pociągiem na świecie. Duża, gigantyczna ilość bardzo radykalnej pasji do pociągu – o tym jest ten album. Zawiera bardzo dużo wizualnego materiału dokumentującego różne, bardzo kreatywne, dla niektórych może destruktywne, przykłady związane z inspiracjami wyprowadzonymi z tego konkretnego pociągu”.
Tak o albumie opowiada Marian Misiak, jeden z autorów. Rozmawiałem z nim w trakcie publicznej prezentacji książki przy Book Trucku na Świdnickiej.
„Ważnym elementem struktury tego albumu jest to, że pokazuje on różne aspekty i różne środowiska. Ale my nie chcieliśmy opisywać tych środowisk. Pokazaliśmy materiały, które dokumentują te działania. Poprosiliśmy również przedstawicieli tych różnych środowisk, żeby nam opowiedzieli o tym i wytłumaczyli, dlaczego ich to tak interesuje i tak ich to wciągnęło”.
EN57 jest najdłużej produkowanym pociągiem na świecie. Pierwsze modele trafiły na tory w latach 60-tych, w rezultacie wyprodukowano ich prawie półtora tysiąca. Kilkaset z nich wciąż kursuje w całej Polsce, najczęściej jako część kolei regionalnych.
Dokąd człowieku?
W lutym tego roku ukazał się album “Kult Jednostki / Radical Passion”. Wydany został przez wydawnictwo Torypress, który dokumentuje historię tego pociągu w kulturze popularnej. Co więcej, pojazd został uwieczniony na tatuażach, graffiti oraz w ponad 70 filmach i teledyskach. Znajdziemy go na przykład w filmach “Wholetrain” (2006) i “Dokąd, człowieku?” (1984). W zeszłą sobotę we współpracy z Book Truckiem, czyli mobilną księgarnią Tajnych Kompletów, zorganizowano na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu specjalne wydarzenie. W jego trakcie goście mieli okazję zapoznać się z albumem, posłuchać wykładu Iwony Kałuży, historyczki sztuki i badaczki powojennego dizajnu. Główną atrakcją była projekcja filmu kryminalnego “Dokąd, człowieku?”, którego jednym z głównych bohaterów był właśnie kultowy pociąg.
„Mamy wypowiedzi od byłych pracowników Pafawagu, kolejarzy, maszynistów, ale też ludzi, którzy gloryfikują ten model. Mamy wywiad z Łukaszem Szpakiem, radykalnym pasjonatem i zbieraczem elementów z tych jednostek, które próbuje ocalić przed kasacją. Jest to szeroki przekrój społeczeństwa, który łączy miłość do tego pociągu”– mówi Maciej Janus, jeden z autorów albumu.
kultura
Alpako, czy mogę Cię pogłaskać? Alpakoterapia pod Wrocławiem …
Maciek Walas, Maria Jurasz - 11 lip 2022Kontakt ze zwierzętami jest w stanie pozytywnie na nas wpływać. Gdzie we Wrocławiu można zagwarantować dzieciom kontakt z futrzakami? Gdzie można zobaczyć alpakę, czym wyr...
Dworzec Świebodzki – zimne piwo i oldschoolowa atmosfera
Karolina Winkowska - 29 cze 2022Wrocławski sezon na wylegiwanie się na leżaku i picie zimnego piwa w gronie znajomych już dawno został oficjalnie otwarty. Pogoda we Wrocławiu sprzyja, więc zaczyna się rod...
Zielona pomoc – grupka „ROŚLINY – Wrocław”
Redakcja Bluetram - 23 sie 2022Choruje mi hoya, alokazja nie domaga, roślinny bałagan. Grupa "Rośliny – Wrocław" pomoże Ci wybrać osłonki lub odpowiedni gatunek do pokoju ze wschodnim oknem, a sklep z r...
Historia LGBT we Wrocławiu – spacer z Muzeum Miejskim
Aleksandra Dudra - 16 lip 2022Dotarcie do historii osób nieheteronormatywnych w dawnym Wrocławiu często stanowi spore wyzwanie, szczególnie gdy chodzi o czasy, w których prawa osób LGBT w ogóle nie istni...