
Z kija prosto do butelki
Wrocławskie, polskie, czeskie, ukraińskie, a nawet litewskie piwo z beczki. A co najważniejsze, można wziąć je na wynos. Jak? W butelce! Są browary we Wrocławiu, których specjalnością jest lanie piwa z beczki na wynos.
– Proponuję ludziom, żeby porównali: lane piwo z beczki u mnie i takie samo piwo w butelce… I po takich próbach niektórzy nie potrafią pić butelkowych piw! Nawet pytali „o co tu chodzi, dlaczego tak jest?”, wtedy tłumaczę, że to jest magia beczki – opowiada Antoni Kurowski, właściciel Rozlewni Piwa i Wina przy ul. Trzebnickiej 24. W rozlewni serwują piwa z beczki na wynos w plastikowych butelkach.

Cennik w Rozlewni Piwa i Wina.
Znajdziemy tu 20 gatunków piw z beczki – wśród nich są zarówno polskie klasyki, jak i zagraniczne ciekawostki. Co więcej, rozlewnia ma w swojej ofercie kraftowe piwa w butelkach i puszkach, wina oraz przekąski. Ale skupmy się na piwie z beczki. Wybrałem sobie „Burmistro”, czyli ciemne mocne piwo z browaru w Kownie, Litwa. Proszę o butelkę litrową i już za moment z kranu do plastikowej butelki leci mój napój! W międzyczasie Antoni tłumaczy mi, skąd wziął się pomysł na taki format:
– Jestem z Kazachstanu, tam to jest bardzo popularny pomysł. Ludzie, którzy znają się na piwie, wiedzą, że to z beczki zawsze lepsze. Tę rozlewnię otworzyłem niecałe 2 lata temu – 19 maja będą drugie urodziny lokalu.
Plastikowe butelki, a ekologia
Antoni zakręca korkiem butelkę z moim „Burmistrem” i nakleja na niej naklejkę z logiem Rozlewni. Tłumaczy, że Polacy ciągle pytają – nie wiedzą o istnieniu takiego formatu. Są raczej przyzwyczajeni do kupowania piw w butelce lub puszce. Ludzie też często mówią, że przecież sprzedawanie piwa w plastiku jest nieekologiczne. Pytają dlaczego nie mogą wykorzystać zakupionej tutaj butelki po raz drugi.
– Niestety nie mogę tak robić ze względów higienicznych – to wymogi Sanepidu. Powiedziałbym, że to w ogóle jest w Polsce taki standard z wyrzucaniem butelek do śmietnika. Niektóre szklane butelki są zwrotne, ale dlaczego nie możemy zwrócić plastikowej butelki? Na przykład w Niemczech to jest normalne, że zwraca się plastikowe butelki do sklepów. Ja osobiście popieram ludzi, którzy chcą chronić środowisko.
Rozwiązaniem oczywiście może być szkło. Ale wtedy butelki muszą być myte na miejscu, co też jest wymogiem sanepidu.
– Nawiasem mówiąc, idę ku temu. Zastanawiam się nad kupnem w przyszłości specjalnej myjki. Wtedy przychodząc z butelką, klient miałby zapłacić za tę myjkę. Cenowo będzie wychodzić to samo, a przy tym „uratujemy” butelkę.
Płacąc 13,40 zł za swoje piwo, pytam o termin ważności.
– Jak piwo jest jeszcze zamknięte i stoi w lodówce, to dajemy mu dwa-trzy dni. Natomiast, jeśli już jest otwarte, to najlepiej wypić je do końca dnia. Później już się wygazuje i zepsuje. – tłumaczy właściciel – Zawsze proponuję klientom nie brać na zapas – lepiej przyjść i kupić świeże.
Przed samym wyjściem Antoni zdradza mi rekord lokalu – ktoś kupił 28 litrów piwa za jednym razem.
– Prawdę mówiąc, właśnie zastanawiam się nad powieszeniem gdzieś na ścianie tego rekordu, może ktoś się zmotywuje i zechce go pobić – śmieje się.
Na zakończenie, we Wrocławiu znajdziemy jeszcze kilka innych miejsc, które oferują piwa z beczki na wynos:
– Piwo Świeże z Browaru Tenczynek, Bolesława Drobnera 12
– Pinta Piwa 2.0, Jedności Narodowej 101/1b
– Piwo Świeże z Browaru Tenczynek, Grabiszyńska 238 Tarasy
– Piwo Świeże z Browaru Tenczynek, Sarnia 4d
– Piwkoff, Krynicka 32
Czy znasz jeszcze jakieś?

Bary pod chmurką: Część 7 – beach bary Wrocław
Występy Stand Up, Pub Quizy, koncerty i kącik dla dzieci. Na Tarnogaju w lipcu tego roku otworzył się Mieszczańska Beach Bar. Jaki jest klimat nowego miejsca i co może zaoferować nowa miejscówka we Wrocławiu?

Kendama – zabawka, która wspiera koncentrację
Drewniana zabawka, którą możesz włożyć do kieszeni i zawsze zabrać z sobą. Pomoże Ci w momentach stresu i frustracji. Mowa o japońskiej Kendamie. We Wrocławiu miłośnicy zabawki spotykają się co drugą środę n...

Bary pod chmurką: Część 4 – beach bary Wrocław
Odprawianie rytuałów w noc Kupały, niezapomniane zaręczyny i koń na barze. Babie Lato na Partynicach to bar i miejsce spotkań znajdujący się na terenie Toru Wyścigowego. Miejsce romantyczne i magiczne. Dlaczego?
Wrocławianin zagrał w megaprodukcji Netflixa!
Redakcja Bluetram - 19 lis 2021Najnowszy film Netflixa - „Czerwona Nota” z Dwayne’em Johnsonem, Ryanem Reynoldsem i Gal Gadot w rolach głównych to absolutny hit i niekwestionowany numer jeden wśród naj...
Beach Bar – miejsca mniej oczywiste
Redakcja Bluetram - 19 maj 2023Wrocław to miasto mostów i galerii handlowych. Jednak ostatnimi czasy poważną konkurencję dla nich stanowią „Beach Bary”, których na mapie naszego miasta wyrasta coraz w...
Rękodzieło we Wrocławiu – targi Showroom Breslau
Karolina Winkowska - 18 lip 2022Wszyscy kochamy rękodzieło – ręcznie robione sojowe świeczki, ceramiczne doniczki, farbowane ubrania czy też naturalne produkty spożywcze. Przepyszna kawa, brownie w sło...
Czerwiec w mieście – co się dzieje we Wrocławiu?
Redakcja Bluetram - 04 cze 2023Nie macie pomysłu na wyjście w czerwcowy wieczór? Bluetram pędzi z pomocą!