Ultimate frisbee – proste zasady i ogromne emocje
W ostatnich latach dyscypliny sportowe uważane dotychczas za nieco niszowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem miłośników aktywności fizycznej. Krokiem milowym ku popularyzacji wielu z nich była jedna z największych imprez, które mieszkańcy Wrocławia mogli podziwiać w XXI wieku – The World Games. Igrzyska sportów nieolimpijskich w stolicy Dolnego Śląska rozegrano w 2017 roku, a jedną z konkurencji było ultimate frisbee.
Ultimate to widowiskowy i dynamiczny sport drużynowy, w którym praktycznie nie dochodzi do kontaktu z przeciwnikiem, co istotnie wpływa na mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji. Naprzeciwko siebie stają dwa siedmioosobowe zespoły, których celem jest podawanie sobie dysku – tak, aby ostatecznie złapać go w “zonie” przeciwnika. Rywale w tym samym czasie próbują przeszkodzić w dotarciu do strefy, w której można zdobyć punkt.
Wymagający sport… dla każdego
Przyjemność z grania w ultimate frisbee może czerpać każdy. To unikalne połączenie biegania, rzucania, łapania i nierzadko skakania łączy w sobie cechy charakterystyczne dla kilku innych sportów drużynowych. Największym walorem tej dyscypliny jest możliwość trenowania niemalże wszędzie – wystarczy kupić dysk i zacząć rzucać ze znajomymi w parku czy na boisku. Wiek również nie ma większego znaczenia i jest to znakomita forma spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci czy młodzieży, jak i znacznie starszych osób.
Rosnąca popularność ultimate frisbee
Ultimate frisbee jeszcze nie doczekało się w Polsce rozkwitu popularności, choć liczba uprawiających tę dyscyplinę zawodników stale rośnie. W kraju nad Wisłą wynosi ona obecnie około tysiąca – gracze zrzeszeni są w około pięćdziesięciu zespołach. To stosunkowo niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych takich zawodników jest… sześć milionów!
Wrocław, rzecz jasna, ma swojego przedstawiciela na krajowej mapie ultimate frisbee. Mowa tu nie tyle o drużynie, których w mieście stu mostów jest kilka, ale o rozgrywkach. VR Ultimate League zrzesza lokalne zespoły, co umożliwia im lepsze przygotowanie się do ewentualnych rozgrywek wyższej rangi – jak chociażby mistrzostwa kraju. W turniejach pod szyldem VR Ultimate League startują jednak także ekipy z innych miast. Ostatnią edycję wygrała drużyna FLOW Ultimate Wrocław.
Zdjęcia: Materiały Prasowe The World Games 2017
Żeńska drużyna Śląska Wrocław rozpoczęła sezon. Pierwsze …
Mateusz Lubański - 08 paź 2021Zespół, który oficjalnie istnieje od maja ubiegłego roku, zdążył rozegrać już siedem kolejek sezonu 2021/2022. Poprzednia kampania była całkiem udana dla zawodniczek ze ...
Śląsk jeszcze żyje!
Redakcja Bluetram - 10 cze 2023Po trzech spotkaniach mało kto stawiał na powrót jeszcze aktualnych mistrzów Polski do tej rywalizacji. W Szczecinie szykowano się na wielką fetę. Szampany jednak muszą zos...
Nie tylko lekkoatletyka. Nowy obiekt sportowy na Kłokoczycach
Kacper Bednarz - 28 gru 2021Inwestycja wielofunkcyjnej hali sportowej na wrocławskich Kłokoczycach nabiera tempa. Wykonawca rozpoczął prace budowlane, a my zaczynamy odliczanie do oficjalnego otwarcia now...