
Walka ze szczurami trwa
W tym roku Wrocław dotknęła prawdziwa plaga tych gryzoni. Początkowo dotyczyła ona tylko ścisłego centrum miasta. Teraz jednak jest to problem na o wiele większą skalę. Co w tym temacie robi miasto?
Szczury, to we Wrocławiu temat wielu dyskusji od miesięcy. Do Urzędu Miasta coraz częściej wpływają zgłoszenia o gryzoniach, które do mieszkań przedostają się kanalizacją. Dziś niestety nie są to przypadki odosobnione. Szczury nie tylko szukają schronienia i pożywienia w mieszkaniach, ale też przegryzają kable na klatkach schodowych oraz pod maskami samochodów. Problem ten coraz mocniej dotyka dostawców internetu, którzy zaczynają przebąkiwać o pozwach skierowanych do Urzędu Miasta, z uwagi na ciągłe zniszczenia ich infrastruktury.
Miasto w marcu postanowiło przedłużyć okres obowiązkowej deratyzacji z 5 do 10 miesięcy. Jednak jak sami podkreślają, na zauważalne efekty, trzeba jeszcze zaczekać. Urzędnicy starają się też zintensyfikować proces wywozu śmieci. Od kilku lat w naszym mieście wywóz odpadów wielkogabarytowych jest bolączką na większości wrocławskich osiedli, a jak się okazuje, to właśnie one są idealnym siedliskiem dla szczurów.
Wrocław liczy około 700 tysięcy mieszkańców. Szacuje się, że na jednego z nich przypada prawie 10 szczurów! Nie trzeba być wybitnym matematykiem, żeby zdać sobie sprawę z tego, że mówimy o porażającej liczbie tych gryzoni. Jeszcze pięć lat temu ich populacja była pięciokrotnie mniejsza. Od 11 kwietnia miasto wyznaczyło specjalne strefy zagrożenia. Mówimy tutaj przede wszystkim o okolicach Rynku, Nadodrzu oraz Przedmieściu Oławskim. Co wyróżnia taką strefę? Obowiązkowa 10-miesięczna deratyzacja wszystkich obiektów oraz kanalizacji. Nad przestrzeganiem tego ma czuwać Straż Miejska.
Urzędnicy wprowadzili też mandaty za wyrzucanie resztek jedzenia w inne niż specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Regulacja ta dotyczy nie tylko restauratorów, ale też zwykłych mieszkańców, którzy często zostawiają resztki w okolicach wiat śmietnikowych oraz zsypów. Niestety to wszystko jedynie kropla w morzu potrzeb, które urzędnicy muszą spełnić, aby opanować tę plagę.
Dlaczego zatem ta walka nie przynosi efektów? Szczury to niezwykle inteligentne stworzenia. Żyją w dużych stadach i potrafią doskonale dostosować się do nowo napotkanych warunków. Znakomicie wyczuwają zagrożenie, przez co deratyzacja na tym etapie nie przynosi wymiernego efektu. Niestety poza aspektem czysto estetycznym, szczury zagrażają nam z powodu chorób. Gryzonie te przenoszą ich bardzo wiele, w tym kilka niebezpiecznych dla człowieka.
Trzeba napisać wprost. Miasto zbyt późno wzięło sobie ten problem do serca. Nie plaga szczurów, a stworzenie im idealnych warunków jest największym zarzutem ze strony mieszkańców. Wywóz odpadów był tematem poruszanym wielokrotnie, jednak bardzo często był on bagatelizowany. Dziś “zbieramy” tego żniwa.

Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki – Mural Marii Koterbskiej
Blisko miesiąc pracy, prawie 260 metrów kwadratowych i duet Czary-Mury - mural upamiętniający piosenkarkę Marię Koterbską można oglądać na ścianie budynku przy ulicy Teatralnej 26.

Wrocław i upalne temperatury – jak przetrwać w taką pogodę
Wakacje to wyczekany czas. Korzystamy z pięknej pogody i cieszymy się słońcem. Jak jednak przetrwać w słonecznym Wrocławiu, gdy prognozy pogody nie zapowiadają zachmurzenia, opadu, wiatru czy co najgorsze, obniżenia ...

Tarczyński Arena. Nowy sponsor Stadionu Wrocław
Tarczyński Arena, taką nazwę nosi od czwartku obiekt na wrocławskich Pilczycach. Firma Tarczyński S.A. - jeden z liderów branży spożywczej w Polsce, oficjalnie została tytularnym sponsorem Stadionu Wrocław. Umowę p...

Dzień Matki protestującej
Zakończył się protest pracowniczy zorganizowany pod wrocławskim Kauflandem. Nieprzypadkowo odbył się on w Dzień Matki. To ważna okazja, by spojrzeć na macierzyństwo bez różowych okularów.
Dworzec Główny „Dworcem Roku”
Kacper Bednarz - 25 lis 2021Ogłoszono laureatów czwartej edycji konkursu „Dworzec Roku”. Tym razem uznanie internautów zdobył Wrocław Główny. Organizatorzy tej inicjatywy podkreślają, że to „...
Tajemnice Wrocławia, czyli kilka faktów o stolicy Dolnego Ślą …
Oktawia Ludkiewicz - 03 lut 2022Wrocław to miasto o niezwykle interesującej historii. Tradycja mówi, iż gród we Wrocławiu został założony przez czeskiego księcia Wratysława w latach 915-921, a za datę...
Odcienie zieleni. O co chodzi w Lesie Mokrzańskim ?
Przemek Jankowski - 29 kwi 2022Sprzedaż łąk przy Lesie Mokrzańskim budzi kontrowersje od samego początku. Końca sporu nie widać, a gąszcz wątpliwości pojawia się po obu stronach konfliktu.
Przystanki dla czworonożnych
Agnieszka Zwolińska - 23 cze 2022Ponad 30 stopniowe upały są męczące nie tylko dla nas, ale też dla naszych czworonożnych przyjaciół. Ratunkiem w takich momentach jest często miska z wodą.