Wybierasz się na grzyby? Sprawdź te miejsca
calendar 31 sie 2023 9:15

Wybierasz się na grzyby? Sprawdź te miejsca

Powoli zaczyna się sezon grzybowy. Pod Wrocławiem i na całym Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, które dla grzybiarzy są prawdziwym rajem. Odkrywamy część z nich: idąc tam, na pewno nie wrócicie z pustymi koszykami!

 

Grzybobranie często kojarzy nam się z deszczem, spadającymi liśćmi i jesiennym krajobrazem, ale de facto sezon zaczyna się już w sierpniu. Pierwsi miłośnicy już grasują po lasach i są w stanie bez problemu wskazać miejsca w naszym regionie, które już dziś warto odwiedzić. Blisko 30% Dolnego Śląska to tereny pokryte lasami lub borami i choć nie wszędzie panują już dobre warunki dla grzybiarzy, to w wielu lokalizacjach tak właśnie jest. Zebraliśmy najciekawsze miejscówki.

 

Las Mokrzański

Okazuje się, że nie trzeba nawet opuszczać stolicy Dolnego Śląska, by wybrać się na pierwsze w 2023 roku grzybobranie. Wrocławski Las Mokrzański już teraz powoli pokrywa się grzybami.

 

Masyw Ślęży

Wiele osób chwali się pierwszymi okazami znalezionymi na stokach Ślęży. Najwięcej grzybów można obecnie znaleźć na stokach od strony Sobótki i Będkowic, ale także z oddalonej o przysłowiowy rzut kamieniem Radunii, zwłaszcza od strony Słupic.

 

Okolice Leśnej

Stosunkowo niewielkie lasy na północ i południe od Jeziora Leśniańskiego także mają już sporo do zaoferowania grzybiarzom. Poleca się szczególnie miejsca na południe od jeziora, wzdłuż drogi wojewódzkiej 358 oraz na północ, w pobliżu wsi Kościelniki Górne.

 

Okolice Kłodzka

Duży wysyp pojawił się w lasach przy miejscowości Paszków. Bez większego problemu można tam już dzisiaj znaleźć sporo podgrzybków, trafiają się też borowiki.

 

Góry Izerskie

Grzybiarze chwalą płodność lasów w okolicach Jakuszyc. Te rejony są jednak bardzo popularne, ponieważ bardzo łatwo można tam dojechać zarówno autem jak i koleją.

 

Lasy w Górach Sowich

Nawet na Instagramie pod odpowiednim hasztagiem znajdziemy sporo zdjęć od osób, które w okolicach Bielawy i w lasach powyżej miasteczka znajdowali pierwsze podgrzybki i to w całkiem pokaźnych ilościach.

 

Lasy pod Miliczem

Tereny wokół słynnych milickich stawów często są podmokłe, dlatego tam sezon grzybowy rozpoczyna się stosunkowo szybko. Nie inaczej jest w tym roku, a leśnicy pierwsze duże wysypy odnotowali w miejscowościach Gruszeczka, Pracze i w Postolinie.

 

Grzyby pojawiły się już także w Karkonoszach, w pobliżu Dusznik-Zdroju czy lasach obok Janowic Wielkich, ale tam znalezienie większego skupiska na razie nie jest łatwe. W każdym razie sezon ruszył i miłośnicy grzybobrania na Dolnym Śląsku mają spory wachlarz możliwości.

zdjęcie autora

Redakcja

Bluetram

obrazek 0 komentarzy

Bezpłatne warsztaty – nawet dziecko upiększy Wrocław

Artystyczny rozwój na darmowych warsztatach. Wrocław zaprasza dorosłych i dzieci do twórczej rodziny. Darmowe warsztaty w trakcie wydarzenia "Oficyna inspiracji" to zajęcia z kategorii wszelakiej. Zainteresowani tematem...

3 komentarzy opublikowany 1 rok temu

Bary pod chmurką: Część 7 – beach bary Wrocław

Występy Stand Up, Pub Quizy, koncerty i kącik dla dzieci. Na Tarnogaju w lipcu tego roku otworzył się Mieszczańska Beach Bar. Jaki jest klimat nowego miejsca i co może zaoferować nowa miejscówka we Wrocławiu?

0 komentarzy opublikowany 1 rok temu

O smogu już wiesz. To teraz z innej strony

Nawet jeśli nikt w mediach by o nim nie trąbił, to po wyjrzeniu przez okno – smog widać wyraźnie. Jednakże zamiast straszyć, damy wam kilka pomysłów na minimalizację powikłań związanych z natknięciem się na t...

0 komentarzy opublikowany 2 lata temu
fot. Ogród Botaniczny we Wrocławiu / Facebook

Światła, mapping, lasery. Nocne atrakcje Ogrodu Botanicznego

Mroczne i chłodne wieczory, jakie ostatnio nawiedzają Wrocław, rozświetli „Światłogród”, czyli kolejna edycja Iluminacji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

0 komentarzy opublikowany 2 lata temu

Mistrzowie świata ze Śląska Wrocław

Mateusz Lubański - 19 sie 2021

W kwietniu 2021 roku minęły już dwa lata, od kiedy Śląsk Wrocław ogłosił powstanie nowej sekcji. Śląsk Wrocław Blind Football, czyli niewidomi i słabowidzący piłkarze...

Weekend imprez i wydarzeń we Wrocławiu [Maciek poleca]

Maciek Walas - 14 lip 2022

Jeśli dalej nie macie planów na najbliższy weekend we Wrocławiu, weekendowy kalendarz wydarzeń spieszy z pomocą. Choć Wrocław na przestrzeni lipca jak i całych wakacji ofe...

Idziemy na grzyby! – przewodnik dla początkujących 

Agnieszka Zwolińska - 25 wrz 2022

Sezon na grzyby w pełni! Każdy szanujący się grzybiarz i grzybiarka znają jadalne gatunki, jak je znaleźć, gdzie mogą rosnąć. Co jednak, gdy las jest dla nas zagadką, a ...

OldTimeSklep – moda na antyki i starocie

Maciek Walas - 23 cze 2022

Zastawa z Bolesławca, krzesło “Francesca” i szklanki z duralexu. Elementy wystroju z PRL-u i dekoracje z półwiecza wracają do łask we wrocławskich mieszkaniach. Kupno a...