
Europejska Noc Literatury 2022 we Wrocławiu
W sobotę 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim odbędzie się jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich – Europejska Noc Literatury. W programie wieczoru dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury, dziesięć fragmentów książek i dziesięć zakątków Przedmieścia Świdnickiego.
Wybitna europejska literatura czytana na żywo, znane postaci polskiej kultury w charakterze lektorów i lektorek, odkrywanie tajemnic Przedmieścia Świdnickiego i wiele innych atrakcji. A do tego darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich moli książkowych we Wrocławiu. To czeka nas w najbliższą sobotę w ramach Europejskiej Nocy Literatury, która co roku przyciąga tysiące zainteresowanych.
Tegoroczne hasło: Temat rzeka
Hasło tegorocznej edycji to „Temat rzeka”. Hasło, w wyniku ostatnich wydarzeń związanych ze skażeniem Odry, nabiera dodatkowych kontekstów, których organizatorzy prawdopodobnie nie planowali.
– Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd. Czasem przypominają, że są żywiołami: wzbierają i wysychają, wprowadzając zamęt, zniszczenie, śmierć. Ale i dają życie — wodę i pożywienie. Są jak odwieczne stworzenia, które nie dają się okiełznać. Ich zakola, koryta, dorzecza i ujścia stanowią układ krwionośny tkanki świata – pisze Michał Rusinek, literaturoznawca, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, kurator Europejskiej Nocy Literatury oraz autor tegorocznego hasła.
Europejska Noc Literatury: czytania i odkrywanie Wrocławia
Zgodnie z tradycją ENL dziesięć postaci polskiej kultury przeczyta fragmenty dziesięciu książek w dziesięciu lokalizacjach wybranego wrocławskiego osiedla. W tym roku będzie to Przedmieście Świdnickie. Dodatkową atrakcją, oprócz obcowania z literaturą, będzie możliwość odwiedzenia klubu muzycznego Transformator, Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, niedostępnej na co dzień sali secesyjnej na dworcu Wrocław Główny, Dworca Świebodzkiego czy Pałacu Schaffgotschów.
Czytania w wykonaniu pięciu artystów i pięciu artystek będą się odbywać symultanicznie, co 30 minut. Pierwsze rozpocznie się o 18:00, a ostatnie o 22:30. Każda z książek będzie czytana dziesięć razy w tej samej lokalizacji. Uczestnicy mają więc szansę zaliczyć wszystkie punkty programu w jeden wieczór.
W charakterze lektorek wystąpią m.in. Agata Buzek z fragmentem „Domu kłamczuchów” Dezső Kosztolányi’ego, Sylwia Chutnik interpretujaca fragment „Grand Union” Zadie Smith i Małgorzata Potocka i powieść „Kobold” Radki Denemarkovej.
Znaczną część tegorocznego programu literackiego stanowić będą opowiadania. Pierwszym punktem wieczoru będą opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka w wykonaniu Jacka Belera. Warto także zwrócić uwagę na nowy przekład prekursora literatury grozy, Edgara Allana Poe. Wyjątki z jego „Opowiadań prawie wszystkich” przeczyta Marek Kalita w przestrzeni dawnej Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN.
Mapę wszystkich lokalizacji wraz z utworami i czytającymi można znaleźć na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Darmowe przejazdy z książką
Z okazji Europejskiej Nocy Literatury 20 sierpnia we wszystkich wrocławskich tramwajach i autobusach oferowane są darmowe przejazdy. Jedynym warunkiem jest, aby mieć przy sobie książkę: w wersji papierowej lub na czytniku e-booków.
Oprócz Przedmieścia Świdnickiego, strefa literatury pojawi się również na placu Kościuszki. Znajdzie się tu także czynna od 16.00 strefa relaksu i strefa gastronomiczna, źródło wody pitnej oraz mobilne stoisko z książkami. W związku z tym zachodnia część placu będzie zamknięta dla ruchu kołowego między 10.00 a północą.
Literatura dla wszystkich
Jednym z celów 11. edycji ENL było ułatwienie dostępu do wydarzenia osobom z niepełnosprawnościami: ruchową, wzroku czy słuchu. Osoby poruszające się na wózkach będą miały dostęp do ośmiu z dziesięciu lokalizacji czytań. We współpracy z Fundacją Katarynka przygotowano dwa spacery po Przedmieściu Świdnickim: z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na język migowy.
Zapisy drogą mailową kontakt@fundacjakatarynka.pl lub telefonicznie pod numerem 507 507 129 lub 797 122 452.
Spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy poprowadzi Krystyna Lasota, a jego uczestnicy i uczestniczki odwiedzą klub Transformator, gdzie Agata Buzek przeczyta fragment książki „Dom kłamczuchów”. Przewodniczką podczas spaceru z audiodeskrypcją będzie Ewa Pluta. W programie spaceru znajdzie się czytanie fragmentów „Grand Union” Zadie Smith (Sylwia Chutnik na placu Kościuszki) i „Amur. Między Rosją a Chinami” Colina Thubrona (Aleksandra Popławska w Retro Office House) oraz projekcja filmu „Rejs”.
Kultową komedię Marka Piwowskiego, z audiodeskrypcją, angielskimi napisami i polską ścieżką dialogową, będzie można zobaczyć na placu Kościuszki.
Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Program wydarzenia i więcej szczegółów na stronie https://nocliteratury.pl/ksiazki/
oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/ENLWroclaw
[zdjęcia: Wrocławski Instytut Kultury]
miasto

Filmowe twarze Wrocławia
„Most szpiegów” Stevena Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej, japoński „Avalon”, a także nagrodzony Oscarem holenderski „Charakter” – to tylko część z filmów, które nakręcono we Wrocławiu. Jakie...

Wrocławski pianista w III etapie konkursu chopinowskiego
Piotr Alexewicz, utalentowany wrocławski pianista, który dotarł w tym roku do III etapu konkursu chopinowskiego, przedstawi 25 listopada w Narodowym Forum Muzyki swój recital.

Pół miliona na dolnośląskie produkcje filmowe
Niemal pół miliona złotych dofinansowania w ramach 15. edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego otrzymają cztery produkcje – trzy fabularne i jedna dokumentalna. Filmy zostały wyłonione spośród 10 złożonych proj...

Filmowcy Z FOSY
Pierwszy raz pokazali autorskie filmy przed pełną publiką, a teraz zapraszają za kamerę. Klub Realizatorów Filmowych FOSA przedstawił swoje dzieła oraz osoby, bez których by ich nie było.
Wrocławski pianista w III etapie konkursu chopinowskiego
Kacper Bednarz - 25 lis 2021Piotr Alexewicz, utalentowany wrocławski pianista, który dotarł w tym roku do III etapu konkursu chopinowskiego, przedstawi 25 listopada w Narodowym Forum Muzyki swój recital.
„Wesoła, ale nie za bardzo”
Rafał Zdanewicz - 14 kwi 2022Kolaże Wisławy Szymborskiej prezentowane są we Wrocławiu tak licznie po raz pierwszy - jest ich aż pięćdziesiąt. Cechuje je ironia i genialna puenta, występująca często ...
Światowid dla Ukrainy.
Agnieszka Zwolińska - 11 kwi 2022To była muzyka klasyczna ! Artyści z wrocławskiej Akademii Muzycznej zagrali w piątek 8 kwietnia w Domu Kultury Światowid na Biskupinie.
Hender: Kryminał to soczewka społeczeństwa [WYWIAD]
Paulina Kozłowska - 28 gru 2021Hubert Hender w rozmowie z Bluetram.pl zdradza co takiego jego zdaniem kryją w sobie kryminały, oraz co sprawia, że osobiście tak odnajduje się w tym gatunku. Oczywiście nie ...