
Noc Muzeów we Wrocławiu
Oświetlone przez gwiazdy galerie, niedostępne na co dzień w nocy miejsca, dedykowane wystawy oraz warsztaty. Co sprawia, że Noc Muzeów jest wyjątkowa?
Noc Muzeów we Wrocławiu pojawia się od dziesięciu lat. To darmowe wydarzenie, które powoduje, że nawet niezainteresowani na co dzień kulturą wrocławianie tłumnie korzystają z otwartych muzeów i galerii. Wrocławskie instytucje we współpracy z miastem organizują warsztaty, koncerty, wystawy i wykłady, tworząc bez wątpienia bogaty i różnorodny program wydarzenia.
Noc Muzeów odbędzie się 14 maja, na terenie całego Wrocławia, od godzin popołudniowych do późnej nocy. W ten sam weekend Noce Muzeów zorganizowane będą również w wielu europejskich miastach. Cykl związanych z nimi wydarzeń będzie trwał aż do czerwca.
Jak Noc Muzeów będzie wyglądała w tym roku?
Program wrocławskiej Nocy Muzeów przewiduje ponad 100 wydarzeń, za organizację których odpowiedzialnych będzie 76 instytucji. Wśród nich znajduje się między innymi Ogród Botaniczny, który zwiedzać będzie można w świetle pochodni czy wrocławska ASP, której 6. Festiwal Malarstwa rozłożony jest na sześć przestrzeni wystawienniczych. Swoje bramy dla nocnych gości otworzy także Archiwum Państwowe, przedstawiając odwiedzającym część średniowiecznej kultury.
Pełen program wydarzenia oraz spis biorących w nim udział instytucji możecie zobaczyć tutaj: https://www.wroclaw.pl/kultura/noc-muzeow-wroclaw
Każdy znajdzie coś dla siebie
Noc Muzeów stara się być dostępna dla jak największej liczby wrocławian. Z tego powodu tegoroczna edycja przewiduje program przystosowany również dla najmłodszych. “Dobranocka” to program edukacyjny, przewidujący warsztaty i zajęcia odbywające się w ramach Nocy Muzeów, dedykowane najmłodszym. Takie warsztaty oferuje m. in. Muzeum Geologiczne we Wrocławiu, gdzie dzieci będą mogły tworzyć z gipsu kopie skamieniałości, lub Muzeum Współczesne, gdzie będzie można odwiedzić interaktywną wystawę, zatytułowaną “Duchy Lasu”.
Program niektórych wydarzeń przystosowany jest dla osób z Ukrainy. Na przykład Centrum Historii Zajezdnia oferuje oprowadzanie po wystawach w języku ukraińskim. MDK Krzyki również przygotowało coś dla rodzin przybywających z Ukrainy. W tym przypadku osoby będą mogły wziąć udział w Integracyjnych Warsztatach Komiksu.
O warsztatach organizowanych przez MDK Krzyki oraz o idei Nocy Muzeów opowiedziała nam Sylwia Lange z działu organizacji imprez MDK Krzyki:
“(Otwarcie muzeów na nowe części społeczności) było ważne i było punktem wyjścia do utworzenia samego warsztatu ze względu też na to, że komiks jest taką formą uniwersalną, łącznikiem pomiędzy różnymi narodowościami. W tym wypadku połączenie języka z obrazem może dać nie tylko chwilę rozrywki, ale i zbliżenia się do siebie.”
“Myślę, że tutaj (w Noc Muzeów) działa taki pierwiastek wspólnoty. W odniesieniu do wszystkich tych punktów, które i tak w sytuacjach codziennych integrują ludzi. Możliwość uczestnictwa w renomowanym wydarzeniu, poczucie bliskości, ciekawość odkrywania nowych miejsc i szansa na bezpłatne ich zwiedzanie. To, że w innych miastach w Polsce i w krajach europejskich organizowana jest Noc Muzeów, bardzo sprzyja wspólnej społecznej aktywności. Ja myślę, że to jest spotkanie bezpośrednie z różnymi osobami, jako organizatorzy czujemy, że wszyscy uczestniczymy we wspólnym większym wydarzeniu. Wszystkie instytucje, które włączają się w Noc Muzeów, biorą udział w czymś większym niż tylko własne działania, które prowadzą na co dzień.”
Co waszym zdaniem sprawia, że ta Noc cieszy się takim powodzeniem wśród mieszkańców?
kultura

Wrocław i upalne temperatury – [Komentarz]
Coraz gorętsze lata i kolejne fale upałów to pewnik naszej przyszłości. Żyjąc w miastach, które często stają się wyspami ciepła, musimy znaleźć sposób na nauczenie się funkcjonowania w takiej rzeczywistości. ...

Wzgórze Partyzantów odzyskuje swój blask
Historyczne Wzgórze Partyzantów przez lata było zaniedbaną perłą Wrocławia. Dziś przechodzi gruntowaną renowację. Zobacz, jak zmienia się na lepsze.

Harmonizując turystykę miasta
Wrocław dołączył do grona największych miast Polski, które posiadają lokalne organizacje turystyczne. Jej głównym celem będzie koordynacja i uspójnienie działań promocyjnych miasta, instytucji i biznesu oraz poł...
Walka ze szczurami trwa
Redakcja Bluetram - 08 cze 2023W tym roku Wrocław dotknęła prawdziwa plaga tych gryzoni. Początkowo dotyczyła ona tylko ścisłego centrum miasta. Teraz jednak jest to problem na o wiele większą skalę. C...
Najbardziej luksusowy „most“ na wyspie
Kacper Bednarz - 26 paź 2021We wrześniu 2019 roku na Ostrowie Tumskim zaprezentowano nowy hotel – The Bridge Wrocław MGallery. Podczas tegorocznej 15. edycji plebiscytu World Luxury Hotel Awards, budynek ...
Wielowymiarowy dialog w centrum ludzi, nie tylko miasta
Kacper Bednarz - 06 paź 2021Przejście Świdnickie, znane dawniej jako kultowe miejsce spotkań i muzyki ulicznej, powraca jako przestrzeń dialogu społecznego, informacji i międzykulturowości w duchu less...
Trzech nieprzygotowanych: Na czym polega praca rzecznika
Trzech nieprzygotowanych - 10 lis 2021W tym tygodniu gościem podcastu „Trzech Nieprzygotowanych” jest Tomasz Szozda, były rzecznik piłkarskiego Śląska Wrocław.