Szlakiem ukrytych skarbów osiedli
Kolejne lokalne smaczki i historie wrocławskich podwórek, czyli premiera nowych „Opowieści z osiedli“. W drugim sezonie czeka nas podróż po osiedlach: Gajowice, Huby i Różanka; a na deser odcinek specjalny.
W ubiegłym roku Strefa Kultury Wrocław, chcąc umożliwić nam bezpieczne poznawanie wrocławskich osiedli w okresie pandemii, przygotowała o nich miniserial. Wizją było oddanie ducha lokalnych przestrzeni – najzieleńszych zakątków, nieznanych i wyjątkowych miejsc, a także opowiedzenie historii słynnych postaci.
Gospodarzem serii został Szymon Maraszewski – licencjonowany przewodnik i autor książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!”, od kilku lat przewodzący sąsiedzkim spacerom organizowanym w ramach programu Sąsiadujemy. W pierwszym sezonie mieliśmy okazję odbyć wirtualny spacer po Brochowie, Przedmieściu Oławskim, Ołbinie i Kleczkowie. – Zachęceni spektakularnym sukcesem tej produkcji i serią propozycji aktorskich dla Szymona zdecydowaliśmy się na jego kontynuację na osiedlach, które od 2021 roku stały się miejscem naszych sąsiedzkich działań – piszą producenci.
Przebieżka po pierwszym sezonie
Tematem pierwszego odcinka w ubiegłym roku był pełen zieleni Brochów i wspólne odkrywanie sekretów jego najstarszego we Wrocławiu parku. Wraz z ekipą serialu zajrzeliśmy na klimatyczne podwórka kolejarskich kamienic szukając pomników przyrody. W kolejnej części wybraliśmy się do przedwojennego Breslau, z wizytą u kilku znamienitych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Dowiedzieliśmy się więcej o marketingowych chwytach pewnego sprytnego przedsiębiorcy i zajrzeliśmy do ogrodu ambitnego dziedzica piwnego imperium.
W następnych odcinkach nasze cyfrowe chwile spędziliśmy w portowej dzielnicy, szukając lądowisk balonów i odkrywając mniej znane miejsca na Kleczkowie. Następnie natknęliśmy się na kilka sekretów z podwórkowego życia na Ołbinie. W ostatnim odcinku autorzy zawarli najlepsze i mało znane miejsca, w których można odpocząć i – mniej lub bardziej aktywnie – spędzić czas z rodziną i znajomymi.
Tegoroczne ciekawostki
Dziś odbyła się premiera kontynuująca osiedlową sagę. Tym razem wybraliśmy się w podróż zatytułowaną „Okno na Gajowice“, podczas której dowiedzieliśmy się m.in. (uwaga, spoiler) gdzie się targować, skąd wzięła się nazwa ulicy Kwaśnej, o co chodzi z tym dużym budynkiem bez okien przy przystanku Grabiszyńska-Stalowa, jaka jest historia kościoła św. Elżbiety oraz zobaczyliśmy wrocławski Notting Hill. Z drugiej strony przedstawiona została też gajowicka architektoniczna mieszanka zabudowy modernistycznej z elementami historycznymi takimi jak stary kamień u podstaw budynków czy gotycki ostrołuk nad wejściami do klatki schodowej.
W następnych tygodniach zobaczymy osiedla Huby oraz Różankę, a finałowy odcinek będzie wizytą wśród wyjątkowych miejsc zielonych na każdym z tegorocznych osiedli. – Mamy nadzieję, że zdobytą przed ekranem wiedzę sprawdzicie później w rzeczywistości i ruszycie na spacery w poszukiwaniu wszystkich miejsc pokazanych w serialu – zachęca Strefa Kultury Wrocław, zaznaczając jednocześnie, że filmy trwają około 20 minut i będą pojawiać się co sobotę. Mam głęboką nadzieję na kontynuację tej serii w przyszłym roku.
miasto
Uniwersum miejskich spółek
Redakcja Bluetram - 30 maj 2023Wrocław spółkami stoi. To chyba nie jest zbyt odkrywcza teza. Jednak większość mieszkańców naszego miasta słysząc o miejskiej spółce, od razu ma złe skojarzenia. Ludzi...
Nowy basen we Wrocławiu – Aquapark na Brochowie
Ivan Prinus - 13 sie 2022Basen zewnętrzny z ogródkiem, jacuzzi, strefa saunowa, siłownia i sale do fitnessu i jogi - to wszystko znajdziemy w nowym Aquaparku na Brochowie we Wrocławiu. Obiekt jest otwa...
Zakupy bez plastiku – wizyta w BEZ PUDŁA
Redakcja Bluetram - 14 maj 2022BEZ PUDŁA to zerowaste’owa przystań dla wielu wrocławianek iwrocławian. Jak działa bezopakowaniowy sklep, co w nim znajdziemy, oraz co trzeba wiedzieć zanim się do niego w...
Nowy szpital we Wrocławiu
Redakcja Bluetram - 25 maj 2023Poniedziałek, 22 maja to ważna data dla Dolnośląskiego Centrum Onkologi i Pulomonoglii. Tego dnia podpisano umowę na budowę wartego 1,055 mld nowego szpitala onkologicznego.