
Szlakiem ukrytych skarbów osiedli
Kolejne lokalne smaczki i historie wrocławskich podwórek, czyli premiera nowych „Opowieści z osiedli“. W drugim sezonie czeka nas podróż po osiedlach: Gajowice, Huby i Różanka; a na deser odcinek specjalny.
W ubiegłym roku Strefa Kultury Wrocław, chcąc umożliwić nam bezpieczne poznawanie wrocławskich osiedli w okresie pandemii, przygotowała o nich miniserial. Wizją było oddanie ducha lokalnych przestrzeni – najzieleńszych zakątków, nieznanych i wyjątkowych miejsc, a także opowiedzenie historii słynnych postaci.
Gospodarzem serii został Szymon Maraszewski – licencjonowany przewodnik i autor książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!”, od kilku lat przewodzący sąsiedzkim spacerom organizowanym w ramach programu Sąsiadujemy. W pierwszym sezonie mieliśmy okazję odbyć wirtualny spacer po Brochowie, Przedmieściu Oławskim, Ołbinie i Kleczkowie. – Zachęceni spektakularnym sukcesem tej produkcji i serią propozycji aktorskich dla Szymona zdecydowaliśmy się na jego kontynuację na osiedlach, które od 2021 roku stały się miejscem naszych sąsiedzkich działań – piszą producenci.
Przebieżka po pierwszym sezonie
Tematem pierwszego odcinka w ubiegłym roku był pełen zieleni Brochów i wspólne odkrywanie sekretów jego najstarszego we Wrocławiu parku. Wraz z ekipą serialu zajrzeliśmy na klimatyczne podwórka kolejarskich kamienic szukając pomników przyrody. W kolejnej części wybraliśmy się do przedwojennego Breslau, z wizytą u kilku znamienitych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Dowiedzieliśmy się więcej o marketingowych chwytach pewnego sprytnego przedsiębiorcy i zajrzeliśmy do ogrodu ambitnego dziedzica piwnego imperium.
W następnych odcinkach nasze cyfrowe chwile spędziliśmy w portowej dzielnicy, szukając lądowisk balonów i odkrywając mniej znane miejsca na Kleczkowie. Następnie natknęliśmy się na kilka sekretów z podwórkowego życia na Ołbinie. W ostatnim odcinku autorzy zawarli najlepsze i mało znane miejsca, w których można odpocząć i – mniej lub bardziej aktywnie – spędzić czas z rodziną i znajomymi.
Tegoroczne ciekawostki
Dziś odbyła się premiera kontynuująca osiedlową sagę. Tym razem wybraliśmy się w podróż zatytułowaną „Okno na Gajowice“, podczas której dowiedzieliśmy się m.in. (uwaga, spoiler) gdzie się targować, skąd wzięła się nazwa ulicy Kwaśnej, o co chodzi z tym dużym budynkiem bez okien przy przystanku Grabiszyńska-Stalowa, jaka jest historia kościoła św. Elżbiety oraz zobaczyliśmy wrocławski Notting Hill. Z drugiej strony przedstawiona została też gajowicka architektoniczna mieszanka zabudowy modernistycznej z elementami historycznymi takimi jak stary kamień u podstaw budynków czy gotycki ostrołuk nad wejściami do klatki schodowej.
W następnych tygodniach zobaczymy osiedla Huby oraz Różankę, a finałowy odcinek będzie wizytą wśród wyjątkowych miejsc zielonych na każdym z tegorocznych osiedli. – Mamy nadzieję, że zdobytą przed ekranem wiedzę sprawdzicie później w rzeczywistości i ruszycie na spacery w poszukiwaniu wszystkich miejsc pokazanych w serialu – zachęca Strefa Kultury Wrocław, zaznaczając jednocześnie, że filmy trwają około 20 minut i będą pojawiać się co sobotę. Mam głęboką nadzieję na kontynuację tej serii w przyszłym roku.
miasto
lifestyle

5 drogowych pułapek dla nowych kierowców
Wyjeżdżone godziny, przemierzone skrzyżowania, zdane egzaminy i jest, wreszcie, wyczekane prawo jazdy! Jakie drogowe pułapki czekają na osoby, które właśnie zdobyły prawko? Które miejsca we Wrocławiu mogą sprawia...
Wrocławskie Linie Turystyczne
Zabytkowe tramwaje i autobusy Wrocławskich Linii Turystycznych wracają na nasze ulice. Już od 29 maja będziecie mogli wybrać się na przejażdżkę.

Symulacja, której nie wstyd
Eksperci twierdzą, że tym, co odróżnia wirtualną rzeczywistość od innych związków człowieka z technologią, są psychologiczne, emocjonalne, a nawet metafizyczne efekty uboczne, z którymi przyjdzie nam oswajać si...

Przystanki dla czworonożnych
Ponad 30 stopniowe upały są męczące nie tylko dla nas, ale też dla naszych czworonożnych przyjaciół. Ratunkiem w takich momentach jest często miska z wodą.
Psie socjalizacje – skąd we Wrocławiu spacery behawioralne? …
Katarzyna Bagińska - 20 paź 2021Kiedyś na podwórku za płotem i w budzie, dzisiaj pełnoprawny członek rodziny. O wychowanie psa dba się już prawie tak jak o wychowanie własnych dzieci. Aby pomóc właścic...
Jak nie marnować jedzenia – Foodsharing Wrocław
Kamil Wardęga - 22 kwi 2022Organizowaliście imprezę po której zostało wam dużo jedzenia? Może prowadzicie piekarnię i macie chleb którego nie dacie rady sprzedać? A może po prostu macie w szafce 20...
Tarczyński Arena. Nowy sponsor Stadionu Wrocław
Redakcja Bluetram - 25 lis 2021Tarczyński Arena, taką nazwę nosi od czwartku obiekt na wrocławskich Pilczycach. Firma Tarczyński S.A. - jeden z liderów branży spożywczej w Polsce, oficjalnie została tyt...
Bałkański freak u „Trzech nieprzygotowanych”
Trzech nieprzygotowanych - 03 lis 2021Gościem drugiego odcinka podcastu „Trzech nieprzygotowanych” jest absolwent serbistyki i kroatystyki na Uniwersytecie Wrocławskim, namysłowianin z pochodzenia, fan podróżo...