Wampiriada – twoja krew ratuje życia
Czy poświęcisz 40 minut swojego spaceru na uratowanie czyjegoś życia? Nigdzie nie trzeba jechać – krwiobus czeka na wrocławskim rynku. Tak wygląda Wampiriada Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego 2022.
Krew jest potrzebna nie tylko wampirom, ale i zwykłym ludziom. Na przykład, podczas ciężkich operacji chirurgicznych. W takich sytuacjach krew jest liczona „jednostkami” – mają objętość 500ml. w czym jest 450 ml krwi, (reszta to płyn konserwujący). Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) we Wrocławiu podaje, że przy operacjach z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi dla jednej osoby, natomiast przy przeszczepieniu wątroby – nawet do 20 jednostek krwi.
Skąd szpitale mają wziąć tyle krwi? Właśnie po to istnieją centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zgłosić do nich może się każda chętna osoba gotowa oddać krew. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie CKiK we Wrocławiu.
Można też wziąć udział w Wampiriadzie, akcji organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jest to kilkudniowe wydarzenie, podczas którego każdy chętny moze oddać krew. Każdy oddział NZS stara się robić dwie edycje w ciągu roku – wiosenną i jesienną. NZS przy Uniwersytecie Wrocławskim w tę wiosnę organizuje Wampiriadę w dniach 25-27 kwietnia: w pierwsze dwa dni krew można oddać w krwiobusie na rynku, trzeciego dnia Wampiriada gości się na Wydziałe Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jak wygląda wizyta w krwiobusie?
– Przygotowania zaczynają się dzień wcześniej – w ciągu doby przed wizytą należy wypić 3 litry wody, wtedy krew będzie rzadsza. Również minimum 24 godziny wcześniej nie pić alkoholu, ale im dłużej, tym lepiej – tłumaczy Jagoda Andrzejewska, podkoordynatorka Wampiriady NZS UWr 2022.
W dniu wizyty trzeba zjeść śniadanie. Na miejscu najpierw się wypełnia formularz, potem są badania krwi i jeśli morfologia pokazuje, że wszystko w porządku – można zaczynać pobór krwi.
– Wszystkie warunki są utrzymane tak, jakbyśmy byli w Regionalnym Centrum Krwi i Krwiodawstwa – uspokaja Jagoda.
Cały proces od wypełnienia formularza do końca poboru krwi zajmuje ok. 40 minut. W ciągu dnia (od 9 do 13) pracownicy krwiobusa są w stanie pobrać krew od 30-50 osób.
– Przechodziłam obok, zobaczyłam, że jest krwiobus i zdecydowałam się oddać krew – mówi Kamila, którą spotkałem przy wyjściu z krwiobusa. – Łącznie w swoim życiu oddałam 12 litrów krwi. Często przychodzę ze znajomymi.
lifestyle
Czy Wrocław stać na przejazdy bez biletu?
Przemek Jankowski - 01 sie 2022Wszystko ma swoją cenę i za wszystko trzeba zapłacić. Czy jednak darmowość może się miastu opłacić? Bezpłatna komunikacja miejska to hasło, którym każdy kandydat na p...
Polski „mały Nobel“ z Wrocławia
Kacper Bednarz - 02 paź 2021Profesor Jan Potempa, odebrał na Uniwersytecie Wrocławskim Nagrodę Heisiga za badania, które wykazały, że choroby przyzębia (paradontoza — przy.red.) mogą wywoływać Alz...
Szlakiem ukrytych skarbów osiedli
Kacper Bednarz - 23 paź 2021Kolejne lokalne smaczki i historie wrocławskich podwórek, czyli premiera nowych „Opowieści z osiedli“. W drugim sezonie czeka nas podróż po osiedlach: Gajowice, Huby i Ró...
Zakupy bez plastiku – wizyta w BEZ PUDŁA
Redakcja Bluetram - 14 maj 2022BEZ PUDŁA to zerowaste’owa przystań dla wielu wrocławianek iwrocławian. Jak działa bezopakowaniowy sklep, co w nim znajdziemy, oraz co trzeba wiedzieć zanim się do niego w...