
Wrocławska inicjatywa, która wspiera kombatantów
W ostatnim odcinku podcastu „Trzech nieprzygotowanych” gościł Dominik Rozpędowski ze Stowarzyszenia Odra-Niemen, główny koordynator akcji „Rodacy Bohaterom”. Wrocławska inicjatywa funkcjonuje od 2009 roku, a na swoim koncie ma już wiele akcji, w których wspierali Polaków za granicą.
Odra-Niemen swoją działalność zaczynała od pomocy Polakom na Białorusi, w szczególności kombatantom. Początkowo skromna akcja przekazania kilkunastu paczek dla wąskiego grona przerodziła się po kilku latach w ogólnopolską zbiórkę, w ramach której zbierano nawet do 70 ton darów rocznie. Teraz wsparciem objęte jest bardzo szerokie grono Polaków na wschodzie, kombatanci, osoby represjonowane, rodziny wielodzietne, seniorzy, nauczyciele, etc.
– Wspieramy także środowiska kombatanckie, Sybiraków, seniorów Solidarności w kraju, otaczając potrzebujących bieżącą pomocą, przygotowujemy paczki na Boże Narodzenie i Wielkanoc – tłumaczy Dominik Rozpędowski.
Wsparcie na całym świecie
Stowarzyszenie regularnie współpracuje z Polonią i Polakami z wielu krajów, nie tylko na wschód od Polski. Prowadzi również projekty związane z dawnymi Kresami Wschodnimi, czyli Litwą, Łotwą, Ukrainą i Białorusią, ale także z Mołdawii, Rumunii, Rosji, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, czy Nowej Zelandii.
W ramach swojej działalności Odra-Niemen zajmuje się też renowacją kresowych cmentarzy i mogił, w tym na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działania edukacyjne, spotkania ze świadkami historii w szkołach, wystawy, prelekcje, kolonie dla młodzieży polskiej ze wschodu.
Rodacy Bohaterom
15 października ruszyła kolejna edycja akcji „Rodacy bohaterom”, której celem oprócz zbiórek dla weteranów mieszkających na Kresach oraz w Polsce, jest także m.in. edukacja historyczna, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.
Z inicjatywy prowadzących podcast „Trzech nieprzygotowanych” została zorganizowana zrzutka, której celem jest wsparcie tej akcji.
Prócz wrocławskiej centrali, stowarzyszenie ma osiem oddziałów: we Lwowie, na Mazowszu, w Wielkopolsce, Opolszczyźnie, Małopolsce, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. To około 300 stałych członków oraz tysiące wolontariuszy, włączających się do poszczególnych akcji. Cała działalność oparta jest na projektach dotacyjnych oraz wsparciu darczyńców.

Białoruś bez granic
– We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szans...
O poecie pochowanym w parku
Kacper Bednarz - 17 gru 2021– Widziałam to coś dziś na spacerze i pierwsza myśl: pochowali kogoś w parku! – czytam w Facebookowych komentarzach na temat nowej ławeczki, która stanęła kilka dni te...
Puszyści terapeuci – dogoterapia dla dzieci z Ukrainy
Ivan Prinus - 18 kwi 2022Dać smaczka, razem zrobić sztuczkę, przytulić i nawet się rozpłakać – to część dogoterapii dla dzieci i ich rodziców. Terapeutą jest biały owczarek szwajcarski Kayra...
Kajakowa flota pomocą dla Odry
Ivan Prinus - 19 maj 2022Opony samochodowe, kanapy, miejskie koszy na śmieci, rower trójkołowy dla dzieci, hulajnogi Lime – to tylko część podwodnych „potworów” mieszkających we wrocławskiej...