Wrocławska inicjatywa, która wspiera kombatantów
W ostatnim odcinku podcastu „Trzech nieprzygotowanych” gościł Dominik Rozpędowski ze Stowarzyszenia Odra-Niemen, główny koordynator akcji „Rodacy Bohaterom”. Wrocławska inicjatywa funkcjonuje od 2009 roku, a na swoim koncie ma już wiele akcji, w których wspierali Polaków za granicą.
Odra-Niemen swoją działalność zaczynała od pomocy Polakom na Białorusi, w szczególności kombatantom. Początkowo skromna akcja przekazania kilkunastu paczek dla wąskiego grona przerodziła się po kilku latach w ogólnopolską zbiórkę, w ramach której zbierano nawet do 70 ton darów rocznie. Teraz wsparciem objęte jest bardzo szerokie grono Polaków na wschodzie, kombatanci, osoby represjonowane, rodziny wielodzietne, seniorzy, nauczyciele, etc.
– Wspieramy także środowiska kombatanckie, Sybiraków, seniorów Solidarności w kraju, otaczając potrzebujących bieżącą pomocą, przygotowujemy paczki na Boże Narodzenie i Wielkanoc – tłumaczy Dominik Rozpędowski.
Wsparcie na całym świecie
Stowarzyszenie regularnie współpracuje z Polonią i Polakami z wielu krajów, nie tylko na wschód od Polski. Prowadzi również projekty związane z dawnymi Kresami Wschodnimi, czyli Litwą, Łotwą, Ukrainą i Białorusią, ale także z Mołdawii, Rumunii, Rosji, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, czy Nowej Zelandii.
W ramach swojej działalności Odra-Niemen zajmuje się też renowacją kresowych cmentarzy i mogił, w tym na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działania edukacyjne, spotkania ze świadkami historii w szkołach, wystawy, prelekcje, kolonie dla młodzieży polskiej ze wschodu.
Rodacy Bohaterom
15 października ruszyła kolejna edycja akcji „Rodacy bohaterom”, której celem oprócz zbiórek dla weteranów mieszkających na Kresach oraz w Polsce, jest także m.in. edukacja historyczna, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.
Z inicjatywy prowadzących podcast „Trzech nieprzygotowanych” została zorganizowana zrzutka, której celem jest wsparcie tej akcji.
Prócz wrocławskiej centrali, stowarzyszenie ma osiem oddziałów: we Lwowie, na Mazowszu, w Wielkopolsce, Opolszczyźnie, Małopolsce, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. To około 300 stałych członków oraz tysiące wolontariuszy, włączających się do poszczególnych akcji. Cała działalność oparta jest na projektach dotacyjnych oraz wsparciu darczyńców.
Dorównać Równikowi
Przemek Jankowski - 02 cze 2022Pracownicy Cafe Równik polecają najlepsze dania, opowiadają o swoich zadaniach i zapraszają na pyszną kawę.
Jeż na pasy nie popatrzy. Popatrz ty
Kacper Bednarz - 16 gru 2021Drogi i towarzysząca im infrastruktura, choć dla ludzi są fundamentalną częścią systemu transportu, tak w miastach stwarzają istotną barierę dla migracji zwierząt, będ...
Białoruś bez granic
Kacper Bednarz - 19 paź 2021– We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w ...