
Wielowymiarowy dialog w centrum ludzi, nie tylko miasta
Przejście Świdnickie, znane dawniej jako kultowe miejsce spotkań i muzyki ulicznej, powraca jako przestrzeń dialogu społecznego, informacji i międzykulturowości w duchu less waste, a przez swój charakter zyskało również nową nazwę – Przejście Dialogu.
Działa słowem, światłem, a w niedługiej przyszłości także dźwiękiem. Odnowione przejście to punkt informacji, w którym mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o aktualnych działaniach społecznych prowadzonych przez wrocławskie instytucje oraz NGO. Odbywać się tu będą wydarzenia, które w praktyczny sposób pokazują, czym jest dialog i dlaczego jest tak ważny; rozmowy z lokalnymi działaczami i działaczkami, liczne warsztaty oraz wystawy artystyczne.
– Przejście Dialogu odpowiada na aktualne potrzeby w zakresie dialogu społecznego. Jesteśmy dumni, że możemy tworzyć wyjątkowe miejsce, które ma stać się dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia przestrzenią spotkań, zrozumienia siebie nawzajem oraz współpracy wspierającej rozwój dialogu – powiedziała Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które jest pomysłodawcą i operatorem miejsca.
Ideą przyświecającą aranżacji przejścia jest motto „Życie po życiu“, a także stworzenie przestrzeni modularnej, ciepłej i inspirującej. Z tego powodu wykorzystano meble sprzed lat, z nową tapicerką w kolorach przejścia, wśród których są m.in. kultowe fotele polskiego i dolnośląskiego designu np. modele Kudowa III i Kłodzko. Za aranżację miejsca odpowiadają wrocławskie grupy architektów Rewizja i Prolog.
8 funkcjonalnych przestrzeni oddzielono systemem zwijanych kurtyn. Wśród nich jest strefa zieleni, czyli ekspozycja złożona z ponad 40 roślin, z oświetleniem dostosowanym do życia pod ziemią. Dodatkowym elementem jest ekspozycja ze sznurków nawiązująca do idei dialogu. W Przejściu organizowaną będą warsztaty o tematyce ekologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zielona strefa została zaprojektowana przez wrocławską grupę pasjonatów i architektów zieleni Tecla oraz Fundację Plastformers.
– To będzie miejsce w którym migranci będą mogli uzyskać informacje o programach adresowanych do nich, uzyskać odpowiedzi na ważne dla nich tematy. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli włączać sie w prowadzone programy albo pozyskać wiedzę o tym jak i gdzie realizować ich własne pomysły – poinformował Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.
Konsultacji w sprawach codziennych i urzędowych dla nowych mieszkańców i mieszkanek będą udzielały zespół miejskiego punktu WroMigrant (WCRS) oraz Instytut Praw Migrantów. Dyrektor Instytutu, Bartłomiej Potocki, podkreślił: Otwarcie Przejścia Dialogu po raz kolejny pokazuje to, że Wrocław to – przede wszystkim – ludzie i kapitał społeczny.
Jest tutaj także miejsce dla przestrzeni wystawienniczej, a swoją działalność rozpocznie inicjatywa o roboczej nazwie „Laboratorium społeczne“, czyli zespół specjalistów i specjalistek podejmujących aktualne i istotne kwestie społeczne w mieście. W Przejściu Dialogu znajduje się strefa co-workingu dedykowana pracy zespołowej i indywidualnej. W kolejnych tygodniach będą organizowane debaty, wystawy, warsztaty, kameralne koncerty, które pozwolą na włączenie przechodniów przejścia w dialog. Wybrane wydarzenia będą również transmitowane online.
– W ramach projektu chcemy zachęcić mieszkanki i mieszkańców do wspólnego tworzenia miejsca, dlatego zapraszamy do zgłaszania pomysłów i inicjatyw. Można zaproponować np. organizację warsztatu, spotkania grupy czy zajęcia wymiany językowej. Głównym warunkiem jest związek z tematyką społeczną oraz niekomercyjny charakter wydarzenia – dodała Dorota Feliks.
Wydarzeniem inaugurującym działanie Przejścia Dialogu będzie Dialogopolis’21, czyli miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej. W ramach debat, warsztatów i akcji artystycznych w przestrzeni Wrocławia podjęty zostanie temat edukacji językowej – jak uczyć się dialogu i jaki może mieć to wpływ na komunikację społeczną. Dialogopolis potrwa do 26 października. Samo przejście będzie otwarte w dni robocze od 9:00 do 17:00.
inicjatywy

Zakupy bez plastiku – wizyta w BEZ PUDŁA
BEZ PUDŁA to zerowaste’owa przystań dla wielu wrocławianek iwrocławian. Jak działa bezopakowaniowy sklep, co w nim znajdziemy, oraz co trzeba wiedzieć zanim się do niego wybierzemy?

„Trzech nieprzygotowanych“ na Bluetram.pl!
„Trzech Nieprzygotowanych“ to nowy podcast, produkowany przez Bluetram.pl, w którym prowadzący będą podchodzić nie zawsze poważnie do wydarzeń codziennych oraz swoich gości.

Jak nie marnować jedzenia – Foodsharing Wrocław
Organizowaliście imprezę po której zostało wam dużo jedzenia? Może prowadzicie piekarnię i macie chleb którego nie dacie rady sprzedać? A może po prostu macie w szafce 20 puszek fasoli którą kupiliście w przygoto...

Subiektywny Ranking Wrocławskich Parków
Choć nie każdy wrocławski park znam tak samo dobrze, to jestem raczej osobą, która parki odwiedza dość często. Które z nich oceniane są najlepiej? Co oferują?
Jak działa miasto? Czy zatoki autobusowe odkorkują Wrocław?
Redakcja Bluetram - 07 gru 2021Zdarza ci się stać czasami za autobusem, który wypuszcza ludzi na przystanku? Jeśli jesteś kierowcą i jeździsz po Wrocławiu samochodem, zdarza ci się to notorycznie. I czy...
Wielowymiarowy dialog w centrum ludzi, nie tylko miasta
Kacper Bednarz - 06 paź 2021Przejście Świdnickie, znane dawniej jako kultowe miejsce spotkań i muzyki ulicznej, powraca jako przestrzeń dialogu społecznego, informacji i międzykulturowości w duchu less...
Cześć, sąsiedzie!
Agnieszka Zwolińska - 05 kwi 2022Wspólne sprzątanie podwórka, wymiana małych elektrośmieci na rośliny czy wspólne malowanie karmników to tylko część planu Pikniku Sąsiedzkiego. Na Przedmieściu Oławsk...
Co u Ciebie, nowe Nadodrze? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]
Przemek Jankowski - 12 lip 2022Co można znaleźć w wrocławskich parkach? Jak Przedmieście Odrzańskie wygląda dziś, a jakie było kiedyś? Gdzie znaleźć specjalistę w okolicy Ołbina? Gdzie odbywa się ...