Co gra na przedmieściach Grabiszyna? [SĄSIEDZKI WROCŁAW]
Lokalna grupa grabiszyńskiej społeczności jest jak osiedlowe podwórko. Są dla mieszkańców i mieszkanek miejscem, gdzie mogą się wzajemnie wspierać, aktywizować, zniechęcać i zachęcać w różnych sprawach. W ramach cyklu "Sąsiedzki Wrocław" postanowiliśmy przygotować serię artykułów o osiedlach Wrocławia, Dziś pod lupę weźmiemy osiedle Grabiszyn-Grabiszynek, a w całej serii omówimy grupy osiedli spoza centrum Wrocławia.
Wrocławskie Osiedle Grabiszyn i Grabiszynek
Sąsiedzka grupa powstała w 2018 dzięki Krzysztofowi Kijańskiemu. Uczestników grupy mogą łączyć wspólne pasje i zainteresowania. Pozwalaona też wspierać i organizować się w sąsiedzkich zmaganiach z codziennymi problemami. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich, a uczestnik/uczestniczka musi przestrzegać jedynie dwóch zasad. Brzmią one następująco: każdy grupowicz ma być uprzejmy i miły, a twórczy SPAM skończyć może się banem. Grupa ma międzypokoleniowy charakter, łączy ludzi pochodzących z różnych przedziałów wiekowych. Junior, senior i dziecko mogą znaleźć tu atrakcyjny cykl warsztatów czy lokalne sportowe wydarzenie. Grupowiczka Oliwia Wrona mówi, że “Ta grupa to jedyne lokalne źródło informacji, jakie znam. Stamtąd najszybciej dowiem się o tym, co się dzieje w okolicy”. Inna grupowiczka, Aleksandra Szymańska twierdzi, że “zawsze się coś tutaj ciekawego dzieje i z części dyskusji można się pośmiać”.
Grabiszyn: krótka lista lekarzy
Pani Katarzyna potrzebowała sąsiedzkiej pomocy w poszukiwaniu lekarza. We Wrocławiu jest ich sporo, ale chodziło jej o polecanego pediatrę właśnie z Grabiszynka. Sąsiedzka pomoc nadeszła z konkretnymi nazwiskami i szczerymi poleceniami.
Zanim przyjdzie szkolny czas
Dzięki grupie dzieci mogą poznać rówieśników z Grabiszyna oraz całego Wrocławia. Znajomości przydadzą się dzieciom zarówno przed pójściem do przedszkola czy szkoły, jak i w dorosłym życiu.
Lokalny ośrodek artystyczny
Pani Dorota z ul Mosiężnej na własnej skórze przekonała się, że Grabiszyn nigdy nie śpi. Kolejna edycja głównej atrakcji okolicznych garaży najpewniej nie odbyłaby się bez dofinansowania z mikrograntów. Muzyka, ogródek na świeżym powietrzu i koncert a capella. Wszystko oddolnie i tanio, ale bez szacunku do mieszkańców z okolic.
Kulturalny język, ale nie zawsze
Pani Magda chciała zachęcić rodziców do ostrożności, a nie zapraszać do ostrej dyskusji. Dorosłym wypada z głowy, że nie są już dziećmi, a codzienność może być komentowana w łagodniejszy sposób. Podobnie było z postem innej grupowiczki, która opowiedziała o niewłaściwym parkowaniu na Alei Pracy.
Zaśmiecony Wrocław
Pan Kacper zaprezentował, co pozostawili po sobie imprezowicze w Parku Grabiszyńskim. Wspólny teren mieszkańców osiedla zmienił się w mini wysypisko. Pamiętajmy: każde spotkanie w parku wiąże się z odpowiedzialnością za lokalną przestrzeń, z której wszyscy wspólnie korzystają. Dobra technika trafiania do śmietnika nie wystarczy, jeśli kosz jest po prostu za mały.
Sąsiedzkie wsparcie
By znaleźć zgubę warto zorganizować konkurs z nagrodą. Prościej jednak napisać post na sąsiedzkiej grupie – ktoś na pewno pomoże, dzieląc się swoją wiedzą o zgubie. Ewentualnie sam się ze zgubą zgłosi.
Wrocławski (bez)ruch samochodowy
Wrocław można zwiedzać pieszo, rowerowo lub samochodami. Poznanie wrocławskich korków zakończyć może się jednak sporymi nerwami. Trudno więc się nie dziwić kierowcom, którzy będą musieli zatrzymywać się na Grabiszyńskiej zawsze wtedy, gdy tramwaj wypuszcza lub wpuszcza pasażerów. Z drugiej strony warto się zastanowić, czy to nie bezpieczeństwo powinno być najważniejsze?
Różne techniki, by pogonić pszczoły i dziki
Niezależnie od tego, czy na Grabiszynie pierwszy zamieszkał człowiek czy dzik, grupa może dostarczyć informacji o dzikich zwierzętach i owadach Grabiszyna-Grabiszynka. Nie każdy wie, że w mieście można spotkać lisy, dziki czy sarny, które zawsze mogą zawitać w okolice Grabiszyńskiej czy Hallera. Dobrze, że można zapytać sąsiadów o to, jak należy się wtedy zachować i z kim należy się kontaktować.
Sąsiedzkie grupy na Facebooku
W ramach cyklu “Sąsiedzki Wrocław” postanowiliśmy przygotować serię artykułów o wrocławskich osiedlach i pokazać, że miasto to nie tylko centrum Wrocławia. Naszym celem jest zaproszenie do źródeł informacji, dzięki którym mieszkańcy i mieszkanki osiedli mogą się przygotowywać do podróży, przeprowadzić ankietę, zamieścić zgłoszenie kradzieży i podzielić aktualnymi zainteresowaniami. W poprzednich artykułach cyklu opisaliśmy Przedmieście Oławskie, nadodrzańskie podwórka i kamienice, dziś Grabiszyn-Grabiszynek, a w przyszłości zobaczymy co na Przedmieściu Świdnickim, Niskich Łąkach, Gajowicach, Szczepinie czy placu Powstańców Śląskich.
Tragedia Odry – co oznacza dla nas zatrucie rzeki
Ivan Prinus i Agnieszka Zwolińska - 19 sie 2022Skażenie Odry doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Tony śniętych ryb, zaburzony ekosystem – co oznacza dla nas zatrucie rzeki? Dlaczego tak długo trwa śledztwo i ustale...
Wrocławska oaza na środku pustyni
Kacper Bednarz - 30 paź 2021Na Bliskim Wschodzie ruszyła wystawa EXPO 2020, w której Dolny Śląsk zaprezentuje światu swoje skarby, takie jak Hydropolis, wrocławskie krasnale czy Stawy Milickie. Przedsta...
Te osoby pochodzą z Wrocławia! Znasz je wszystkie?
Oktawia Ludkiewicz - 15 lut 2022Istnieje wiele powodów, dzięki którym możemy chwalić się Wrocławiem. Piękne, zabytkowe miasto, niezwykły Rynek, który zachwyca swoim wyglądem turystów, ZOO czy chociaż...