
Krew ratuje życie. Poznaj historię Kasi
– Dla mnie to jest wdzięczność nie do opisania. Gdyby ktoś nie poszedł i nie poświęcił swojego czasu, energii, swojej krwi, to mnie by tu już nie było. Przeżyłam wyłącznie dlatego, że ktoś postanowił oddać swoją krew – opowiada Kasia, inicjatorka akcji Nasza Krew Pomaga, promującej honorowe oddawanie krwi wśród polskich firm.
Pomimo wielu fascynujących lekcji, jakie przekazało nam kultowe „Było sobie życie”, to Narodowe Centrum Krwi podaje, że ponad połowa Polaków nadal uważa, iż krew można wyprodukować w laboratorium. – Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów na temat krwiodawstwa. Ani krwi, ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie, a jej jedyną fabryką jest ludzki organizm – komentuje NCK.
Czerwona ciecz płynąca w żyłach i tętnicach odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka (i wielu zwierząt). Jej składniki tworzą wysokorozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia którego zależy nasze życie i zdrowie. Komórkom dostarcza tlen, narządom – składniki odżywcze, usuwa szkodliwe produkty uboczne przemiany materii oraz bierze udział w regulacji temperatury ciała, a dodatkowo – jednorazowe oddanie krwi może uratować życie nawet trzem osobom.
Wszyscy jesteśmy bohaterami
W ubiegłym roku lekarz zdiagnozował u Kasi nowotwór, który wywołał u niej poważny krwotok – straciła około 2,5 litra krwi. W tamtym trudnym momencie to właśnie krew uratowała jej życie. – Przyjęto mnie na oddział, ale nie można było rozpocząć ani chemioterapii, ani radioterapii, ponieważ po krwotokach mój organizm był bardzo wycieńczony i za słaby aby udźwignąć chemio i radioterapię. W związku z tym miałam kilkanaście razy przetaczaną krew. Codziennie lub co parę dni przyjmowałam krew od innych ludzi po to, by mój organizm był na tyle silny, by móc rozpocząć leczenie onkologiczne – opowiada już zdrowa Kasia, która stała się ambasadorką honorowego krwiodawstwa za sprawą akcji Nasza Krew Pomaga. – Staram się tę chorobę przekuć w same dobre rzeczy, ponieważ wychodzę z założenia, że ona zdarzyła się po coś. Uważam też, że ludzie lubią pomagać, lubią czuć się potrzebni. Trzeba im tylko taką możliwość dać.
– Krew oddaje się nie tylko dla tych, którzy już leżą w szpitalach. To są też osoby, które dzisiaj przechodzą obok nas na ulicy, a jutro mogą tej krwi potrzebować. W przekazach medialnych podawane jest, że „ktoś” potrzebuje krwi, „ludzie” potrzebują, chorzy, osoby po wypadkach samochodowych. To ogólniki, a każda taka osoba to jest czyjaś mama, syn, siostra, kuzyn, mąż, żona itd. Za każdą z osób potrzebującej krwi, jest dramat wielu innych ludzi. Dlatego trzeba pamiętać, że oddając krew ratujemy życie i zdrowie osobom, które mają imiona i nazwiska oraz ich rodzinom, które także bardzo cierpią – przekazuje inicjatorka akcji.
Rozpoczęło się lokalnie
Akcja trwać będzie do końca 2021 r. i adresowana jest do firm i ich pracowników, którzy chcą pomóc ratować zdrowie i życie ludzkie. Jednocześnie ma na celu wzrost świadomości społecznej na temat honorowego oddawania krwi oraz wsparcie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa z całej Polski, a w szczególności RCKiK we Wrocławiu. Tak czy inaczej – zachęcam do dzielenia się swoim cennym „kruszcem” prywatnie, również po zakończeniu oficjalnego wydarzenia – mężczyźni mogą oddawać krew 6, a kobiety 4 razy w roku (a w dniach tych powinniśmy dostać wolne od pracodawcy).
Jako że organizatorzy akcji – agencja EACTIVE #wiemyjak, w której Kasia pracuje od 12 lat i obecnie jest managerką – działają we Wrocławiu, akcja została objęta patronatem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Partnerami przedsięwzięcia zostali natomiast Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Gospodarcza oraz Partnerski Klub Biznesu.
– Nasz zespół z chęcią angażuje się w projekty społeczne czy charytatywne. I tak też jest tym razem. W zeszłym roku wiele osób z naszej firmy, w tym ja, poszliśmy oddać krew, gdy dowiedzieliśmy się o chorobie Kasi. W tym roku ponownie odwiedzamy RCKiK we Wrocławiu. Poprzez akcję chcemy zachęcić inne firmy do promocji krwiodawstwa wśród pracowników. Pamiętajmy, że krwi nie można wyprodukować ani nie można jej kupić – dodaje Michał Kliszczak, właściciel firmy EACTIVE. Swoją firmę do akcji można zgłosić poprzez stronę wydarzenia.
Sport rodzi zdrowie
Do oddania krwi przekonuje również inicjatywa Śląska Wrocław pod nazwą #TrójkolorowaKrew. Po oddaniu 1 jednostki (ok. 450 ml krwi) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa można otrzymać voucher na podwójny bilet meczowy. Kupony są ważne do końca roku i można je wykorzystać podczas domowych rozgrywek WKS-u ze Stalą Mielec (27 listopada) oraz z Cracovią (18 grudnia).
– Cały listopad spędzimy pod hasłem #TrójkolorowaKrew. Mamy nadzieję, że jak najwięcej kibiców i nie tylko zechce wziąć w niej udział. Vouchery na mecze Śląska to prezent od klubu, ale nagrodą może być też uratowanie komuś życia i zdrowia, więc z pewnością warto zdecydować się na ten krok – zachęca Jędrzej Rybak, rzecznik prasowy Śląska Wrocław.
lifestyle
miasto

Festiwal Pierogów Świata na Nowym Targu
Gruzińskie pierożki chinkali, afgańskie bolani, a może japońskie gyoza? Festiwal Pierogów Świata na Placu Nowy Targ!

Zostali już sami odważni ludzie. Zbiórka Ivana Mateusha
Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu postanowił wrócić i dołączyć do walczących żołnierzy, organizując transport darów z Polski. Mówi, że w Ukrainie zostali już sami odważni ludzie.

Wrocławski promyk dla Ukraińców
We Wrocławiu powstało miejsce oferujące bezpłatną pomoc dzieciom z Ukrainy i ich rodzicom. Konsultacja z prawnikiem, doradztwo zawodowe, nauka języka polskiego czy zajęcia opiekuńcze w języku ukraińskim dla dzieci -...

Wrocław przeciwko samotności
W tym roku Wrocław staje się aktywnym uczestnikiem walki z samotnością. Rok 2022 ogłoszono Rokiem Dobrych Relacji, a w miejskim harmonogramie pojawiły się akcje i wydarzenia, których głównym celem jest zapobieganie...
SZTAMA przeciwko przemocy i dyskryminacji
Aleksandra Dudra - 28 maj 2022Czy mamy obecnie do czynienia z kryzysem męskości? Często możemy spotkać się z taką opinią w kontekście zmian społecznych, szczególnie związanych ze zmianą tradycyjnyc...
Jak nauczyć się improwizacji teatralnej?
Martyna Hliwa - 05 paź 2021O tym, jak aktorzy szlifują swój warsztat i jak improwizacja pomaga w codziennym życiu, opowiada Iwo Wieczorek, założyciel szkoły Improwerek i członek grupy Improwizowane Po...
Jadalne miasto – Ryneczek Jemiołowa w nowej odsłonie
Aleksandra Dudra - 03 paź 20221 października na wrocławskim Ryneczku Jemiołowa odbył się Piknik Jadalne Miasto w ramach inauguracji działalności Bazaru Krótka Droga. Była to okazja, aby poznać lokalny...
Artystyczna młodzież ponownie doceniona
Kacper Bednarz - 28 paź 2021– Mamy duże szczęście żyć w mieście wrażliwym na sztukę, ale to także wy budujecie ten Wrocław w wymiarze artystycznym – mówił prezydent miasta podczas 25-tej już ...